2

W Golczowicach uroczyście obchodzono 154 rocznicę bitwy, stoczonej pod Golczowicami podczas Powstania Styczniowego. Pamięć o powstańcach uczczono koncertem, udziałem we mszy świętej i złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową. Na wydarzenie zapraszali: Wójt Gminy Klucze i Sołectwo Golczowice. Obchody odbyły się w sobotę 22 kwietnia. Data nie jest przypadkowa, bowiem 154 lata temu, również 22 kwietnia, Powstańcy Styczniowi starli się na tych terenach z wojskami rosyjskimi. 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod krzyżem i tablica pamiątkową, poświęconą powstańcom, którzy walczyli tutaj w 1863 roku. Wiązanki złożyli reprezentanci samorządu – Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i Sekretarz Gminy Daniel Hickiewicz, a ponadto Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK (Koło w Kluczach) por. Czesław Grzanka, Poseł na Sejm RP Lidia Gądek, Przewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego Małgorzata Węgrzyn, reprezentanci Koła PTTK w Kluczach z prezesem koła Małgorzatą Kocjan, Sołtys Maciej Jakubski z reprezentantkami Koła Gospodyń Wiejskich, a także dowódca Jednostki Ratowniczo-Gasniczej w Olkuszu st. kap. Piotr Pandel z Państwowej Strazy Pożarnej.

1

Głównymi punktami obchodów rocznicowych były msza święta, którą odprawił ks. Mariusz Wróbel, proboszcz parafii Cieślin (do której uczęszczają wierni z Golczowic) oraz koncert chóru „Ziemia Kluczewska”, który przypomniał widzom piosenki i pieśni patriotyczne. Msza odbyła się z asystą pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Kluczach oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

3

Obchody były także okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 154 lat. O Powstaniu Styczniowym i potyczce pod Golczowicami mówili w krótkim odczycie uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu. Do tamtych wydarzeń nawiązali również w swych przemówieniach Wójt Gminy Norbert Bień i posłanka Lidia Gądek. Oboje podkreślali, jak istotne jest podtrzymywanie pamięci o ważnych dla nas wydarzeniach historycznych.

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj

Rafał Jaworski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lol
lol
6 lat temu

I Lidzia nasz kochana 😉 czy ktoś wie, co się dzieje z Panią Minister, bo coś znikła… się schowała :-*

stinek
stinek
6 lat temu

Znów się sekretarz pokazał