1

Drużyna olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 3 wygrała I Konkurs „Śladami Antoniego Kocjana” pod patronatem Burmistrza Olkusza Romana Piaśnika, jaki odbył się w miniony piątek 18 maja.

W konkursie wzięło udział przeszło trzydziestu uczniów z siedmiu szkół podstawowych Gminy Olkusz. Konkurs miał formę tzw. gry miejskiej. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odwiedzić cztery punkty kontrolne, gdzie odpowiadali na pytania dotyczące nie tylko samego Antoniego Kocjana, ale także wydarzeń wojny i okupacji oraz działalności Armii Krajowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej.

Przypomnijmy, że olkuszanin Antoni Kocjan był najbardziej zasłużonym przedwojennym konstruktorem szybowców, a podczas okupacji kierował wywiadem lotniczym Armii Krajowej, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2. Dlatego mówi się o nim, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Oficjalne rozpoczęcie konkursu odbyło się w MOK Centrum Kultury, gdzie uczestników konkursu powitali: Mirosława Indyka, prezes Stowarzyszenia „Krucza Skała”, które było organizatorem konkursu, a także przedstawiciele współorganizatorów, czyli Agata Brodzińska z Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Beata Soboń, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu, Konrad Kulig, prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Jacek Sypień, przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

2

Uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną o Antonim Kocjanie przygotowaną przez MOK, a następnie wyruszyli na trasę gry miejskiej. Finał konkursu miał się odbyć pod Chatą Kocjana w Rabsztynie, ale pogoda zmusiła organizatorów do zmiany planów i konkurs rozegrano w całości w Olkuszu. Organizatorzy przygotowali dla uczestników dodatkowe atrakcje. W „Ekonomiku” mieli okazję zobaczyć specjalnie przygotowaną salę nawiązującą wystrojem do warszawskiego mieszkania Antoniego Kocjana, po której oprowadzały uczennice ubrane w stroje z epoki. W MOK Centrum Kultury największe zainteresowanie, zwłaszcza chłopców, budziła ciekawa ekspozycja militarna przygotowana przez członków olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, a po odpowiedzi na pytania w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT uczestnicy konkursu mogli zwiedzić Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Po zaliczeniu wszystkich punktów kontrolnych uczestnicy konkursu spotkali się w Centrum Kultury, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Podczas obrad jury uczestnicy konkursu obejrzeli film dokumentalny o Antonim Kocjanie pt. „Kocjan. Życie pod wiatr”, który został zrealizowany w ub. roku przez olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Potem nadszedł długo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników.

3

Pierwsze miejsce zajęła drużyna olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 3, którą do konkursu przygotowywała Dorota Harężlak, drugie reprezentacja SP 1 (opiekun Justyna Brzezińska), a trzecie, po dogrywce, drużyna SP 6 (Dariusz Walnik). Kolejne miejsca zajęły: SP 9 (Joanna Dudek), SP w Kosmolowie (Joanna Dudek), SP 2 (Elżbieta Bednarz) i SP 4 (Robert Herzyk). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie „Krucza Skała”, a wszystkie drużyny zestawy materiałów promocyjnych miasta i gminy Olkusz.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Krucza Skała”, a współorganizatorami: Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Wsparcia w organizacji konkursu udzielił Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Ponieważ konkurs w ciekawej formule gry miejskiej cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, mamy nadzieję, że za rok odbędzie się jego druga edycja.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wyboryidą
Wyboryidą
6 lat temu

Dla uczniów brawa.Dla lancera Piaśnika minus.Kiedy rozliczysz się Pan z tego co z OFNE wypłynęło za Pańskiej kadencji tam?Kierowcy,strażnicy i inne osoby jeszcze żyją,potwierdzą.Jeśli to fake news niech się zainteresowany ustosunkuje.

iga
iga
6 lat temu

Bardzo udany pomysł przybliżenia historii Armii Krajowej młodemu pokoleniu.