wystawastowarzyszeniagrupykolobrzeg1

W piątek (7.09.12) w galerii GSW BWA w Olkuszu otwarto wystawę Stowarzyszenia Grupy Kołobrzeg. Wernisaż rozpoczęło przemówienie dyrektora galerii Stanisława Stacha. Następnie oglądano prace. Wśród dyskusji i swobodnej interpretacji obrazów dało się wyłapać głosy pochwały dla dorobku wspomnianej grupy.

Na wernisaż przybyło grono biorące aktywny udział w warsztatach prowadzonych przez Centrum Seniora z przedstawicielami kadry realizującej ten projekt: Olgą Śladowską, Mirosławą Drapacz, Jarosławem Nowosadem i Katarzyną Szojdą. Obecni na wystawie byli także wybrani artyści z Olkusza oraz inni mieszkańcy miasta.

Autorami wystawianych prac są: Bożena i Iwona Sawicka, Andrzej Rafiński, Dariusz Kaleta, Mirosława Zimecka – Szerląg, Maria Róża Kobarska, Kazimierz Ratajczyk, Elżbieta Waszczuk, Danuta Król, Wiesław Stępień, Wojciech Dopierała, Wanda Irena Koźmińska, L. Leżnicka, Krzysztof Ramocki i Adrianna Rękas.

Grono plastyczne Kołobrzegu swoją pierwszą wystawę zaprezentowało w 1958 roku. Zespół artystyczny modyfikował swą nazwę: od „Plastyków Kołobrzeskich” przez „ Grupę Plastyków Kołobrzeskich” aż po „GRUPĘ KOŁOBRZEG”. Tej ostatniej używano aż do roku 2003. Następnie 29 marca 2003 artyści przekształcili swe nieformalne dotąd ugrupowanie w stowarzyszenie i podjęli uchwałę o zmianie nazwy na STOWARZYSZENE ARTYSTÓW – GRUPA KOŁOBRZEG. Do grupy włączyły się nowe osoby. Pierwsza wystawa, prezentowana w nowym składzie twórców, była jednocześnie jubileuszową piętnastolecia Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W roku 2004 wystawiano w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Galerii MM w Chorzowie i w jednostce wojskowej w Mrzeżynie. SA-GK eksponowało swe prace obok twórców niemieckich w galerii ratuszowej Berlina – Pankov. Włączyła się także w cykl imprez związanych z podsumowaniem obchodów 750 – lecia lokacji Kołobrzegu. wystawastowarzyszeniagrupykolobrzeg2

Artyści należący do omawianego stowarzyszenia różnią się od siebie wiekiem, doświadczeniem pokoleniowym, dorobkiem i wykonywanymi technikami warsztatowymi. To co ich łączy – według recenzji autorstwa Lecha Marka Jakuba i Jerzego Sciesińskiego – to miasto rodzinne, wspólnota środowiskowa i klimat nadmorskiej miejscowości.

Prezentowane obecnie w BWA prace to malarstwo, fotografia i grafika. Żeby zachęcić do przyjścia na wystawę opiszę krótko dwie z nich.

Interesująca jest fotografia autorstwa Kazimierza Ratajczyka. Przedstawia morze szprotek. Każda ułożona pionowo. Razem tworzą rzędy linii – prostych opadających. W lewym górnym rogu kontrastuje z nimi jedna krótka prosta rosnąca. Praca ta przedstawia ciekawą multiplikację. Patrząc na nią z odległości nie widać rybich głów, lecz jedynie ciekawy wzór graficzny.

wystawastowarzyszeniagrupykolobrzeg3Zupełnie inna jest praca malarska Adrianny Rękas gdzie dominują zielenie i fiolety. Widoczne są też delikatnie odcienie czerwieni i żółci. W centralnej części obrazu znajduje się piękna skulona elfica. Siedzi naga na lilii wodnej. Pięknie budowany jest światłocień i klimat tej pracy.

Najbliższym wydarzeniem w olkuskim BWA będzie spotkanie autorskie z Ireneuszem Cieślikiem, które rozpocznie się 14 września o godzinie 18.00.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze