1

W tym roku Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zorganizowała trzynasty już plener międzynarodowy z cyklu „Srebrne Miasto”, w którym wzięło udział 22 malarzy z kilku krajów europejskich (poza Polską, także Słowacja, Słowenia, Gruzja, Białoruś i Włochy). 24 listopada w BWA w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ziemi Olkuskiej.

Olkuski plener uważany jest za prestiżowy i wielu artystów zabiega o udział w nim. W ciągu tych 13 lat gościło w Olkuszu wielu wybitnych artystów, z których kilku już niestety jest nieżyjących, ale dzięki plenerowi ich prace znajdują się w zbiorach Galerii (Beata Jurkowska, Jerzy Gnatowski, Andrzej Czarnota).

 

3

Jak napisał w recenzji z wystawy Jarosław Nowosad tegoroczni plenerowicze „odnajdywali natchnienie zarówno w zabytkowej architekturze Olkusza (jak Klavdija Marušič, Eugeniusz Molski, Elżbieta Piórecka, Anna Płachecka-Śniadach, Stanisław Stach), nowoczesnym budownictwie (Mariusz Połeć), jak i w tradycyjnej, znikającej już niestety zabudowie oraz wystroju wnętrz podolkuskich wsi (Gocha Chkhaidze); także w przyrodzie Jury (Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Agnieszka Czyżewska-Allison, Sylwester Łozowski, Józef Marzec, Andrzej i Emilia Sobierajowie, ponownie Molski, Płachecka, Połeć i Stach, poniekąd Janusz Debis), być może w twarzach napotykanych ludzi (Edward Gałustów, Magdalena Hanysz-Stefańska, Michał Kwarciak, Brygida Liśkiewicz, Joanna Zając-Slapničar i znów Łozowski), last but not least – we własnych wyobrażeniach, pewnie czasem snach, uruchomionych natłokiem widoków (Dušan Baláž, Bereźnicka-Przyłęcka, Debis, Gałustow, Hanysz-Stefańska, Kwarciak, Łozowski, Molski, Vladimir Šuster, Andrea Verdelago, Zając-Slapničar).”

5

Wystawie towarzyszy efektowny katalog. Powstałe podczas pleneru pracę zasilą zbiory kolekcji sztuki nowoczesnej w zbiorach BWA w Olkuszu. Wystawę poplenerową można oglądać do 12 grudnia. Zapraszamy.

BWA Olkusz, fot. Olgerd Dziechciarz

4

2

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze