karate_mp1

W ostatni dzień marca w hali olkuskiego MOSiR-u odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kata. W zawodach udział wzięło ponad 200 zawodników z 30 klubów z całej Polski. Impreza zakończyła się nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale także sukcesem sportowym Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu. Młodzi podopieczni sensei Kazimierza Skalniaka zdobyli 13 medali – 4 złote, 3 srebrne oraz 6 brązowych.

– Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest, żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie, można wiele dostrzec i zrozumieć. Stając u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt – te słowa Wielkiego Mistrza Shigeru Oyama 10 dan, stały się motywem przewodnim tegorocznych Mistrzostw Polski w Oyama Karate. Zawodnicy Jurajskiego Klubu w Olkuszu wzięli je sobie na tyle mocno do serca, że sprawili swojemu opiekunowi wielką radość, często patrząc na swoich rywali ze szczytu, tyle, żekarate_mp2 nie ze szczytu góry, a ze szczytu podium. – Radość jest ogromna. Uzyskaliśmy najlepszy wynik w prawie 20 – letniej historii naszego klubu Oyama Karate i to w dodatku przed własną publicznością. Zaangażowanie młodzieży, ciężka praca na treningach w ZS nr 4 w Olkuszu oraz ZS w Zadrożu przyniosły znakomity efekt. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że Mistrzostwa odniosły również ogromny sukces pod względem organizacji. To wszystko dzięki świetnej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, na czele z jego dyrektorem, Dariuszem Murawskim. Pragnę również serdecznie podziękować rodzicom, za ich bezinteresowną pomoc przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia – nie kryje wzruszenia i emocji sensei Kazimierz Skalniak 3 Dan, główny organizator sobotnich Mistrzostw.

Do olkuskich MP zgłosiło się 223 karateków z 30 klubów z całej Polski – w tym Mistrzowie Świata i Europy. Rywalizowano w 18 kategoriach wiekowych, od dzieci aż po Mistrzów w wieku seniora. Zawodnicy walczyli w parach, ale nie było mowy o jakimkolwiek cielesnym kontakcie. Kata to bowiem walka z wyimaginowanym przeciwnikiem, prezentacja układów technik obrony i ataku na „sucho”, bądź też z użyciem m.in. bo – długiego kija, używanego kiedyś do noszenia wody oraz tonfy – pałki z rączką, która do dzisiaj jest narzędziem gospodarczym i służy do obracania żarnem do mielenia ryżu. Każdy z zawodników oceniany był przez pięcioosobowy skład sędziowski, z sędzią głównym Shihan Pawłem Pajdakiem 5 Dan na czele. Po sportowej prezentacji, w której ważną rolę odgrywały poprawna technika, układ ciała, właściwy rytm i dynamika oraz kiai – czyli po prostu okrzyk, przewodniczący komisji sędziowskiej wypowiadał „Hantai”. Wtedy to do góry szły chorągiewki – biała lub czerwona – przyporządkowana poszczególnym karatekom. Zwycięzca uzyskiwał awans do kolejnego etapu, natomiast przegrany zgodnie z regulaminem Mistrzostw odpadał z rywalizacji.

karate_mp3Awans do popołudniowych finałów uzyskali najlepsi karatecy w swoich kategoriach. Przed decydującymi walkami wystąpiła profesjonalna grupa pokazowa Oyama Karate, prowadzona przez sensei Artura Niezgodę 3 Dan z Żagania. Ostatnia część olkuskiego turnieju przyniosła wiele emocji, radości i wzruszeń. Jedni płakali ze szczęścia, inni natomiast opłakiwali porażki – bo mimo iż karatecy to ludzie silni, to jednak każda przegrana boli. Zdecydowanie więcej tych pozytywnych emocji towarzyszyło sportowcom z Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu. Kwartet: Karolina Szwagierczyk (kat. dziecko), Kinga Kowal (kat. dziecko starsze – dziewczynka), Kinga Skalniak (kat. Kobudo – kata z bronią – juniorki), a także Mateusz Zoń (Kobudo – kata z bronią – juniorzy), wygrali swoje walki w wielkim finale i sięgnęli po tytułu Mistrza Polski. Podczas dekoracji, której dokonywali Prezes Zarządu Oyama PFK Hanshi Jan Dyduch 8 Dan z Krakowa, Przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji UMiG Olkusz Włodzimierz Kondek oraz Dyrektor MOSiR-u Dariusz Murawski, na szyjach młodych olkuskich karateków zawisły złote medale, a do ich rąk powędrowały mistrzowskie puchary. Na cześć wszystkich wyróżnionych z głośników popłynął nieśmiertelny hit „We are the champions”. Sportowy Olkusz po takich zawodach faktycznie może czuć się zwycięski. Podobnie jak Kazimierz Skalniak. Olkuski sensei na 30 – lecie przygody z karate otrzymał imprezę z najwyższej półki, a także wiele radosnych uniesień, których dostarczyli mu jego młodzi podopieczni.

Honorowy Patronat nad XVIII MP Oyama Karate w Kata objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Rzepka.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:28841}{joomplu:28834}{joomplu:28821}{joomplu:28802}

Pozycje medalowe zawodników Jurajskiego Klubu Oyama w Olkuszu w XVIII MP Oyama Karate w Kata:

Kategoria: dziecko
I miejsce – Karolina Szwagierczak
III miejsce – Grzegorz Fugaliński

Kategoria: dziecko starsze – dziewczynka
I miejsce – Kinga Kowal
II miejsce – Weronika Furman

Kategoria: dziecko starsze – chłopiec
III miejsce – Miłosz Milej

Kategoria: juniorzy młodsi
II miejsce – Norbert Szwagierczak

Kategoria: juniorki starsze
III miejsce – Dorota Skalniak

Kategoria: juniorzy
III miejsce – Mateusz Zoń, Patryk Papież

Kategoria: Kobudo (kata z bronią) – juniorki
I miejsce – Kinga Skalniak

Kategoria: Kobudo (kata z bronią) – juniorzy
I miejsce – Mateusz Zoń
III Miejsce – Patryk Papież

Kategoria: Kobudo (kata z bronią) – juniorki starsze
II miejsce – Dorota Skalniak

Komplet wyników olkuskich Mistrzostw Polski na stronie: http://www.oyama-skalniak.olkusz.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze