logo_zielone_swiatlo

„Moja metoda jest zbyt dobra, by ją rezerwować wyłacznie dla ludzi chorych” pisał twórca psychoterapii Gestalt Fritz Pearls. Dzisiaj – stosując pewną przewrotność – chcę napisać, że psychoterapia, metody pracy warsztatowej, czy terapeutyczne grupy rozwoju osobistego mogą być znakomitym miejscem pracy i doskonalenia siebie dla osób chorujących, walczących z nowotworem.

Klub „Zielone Światło” wraz ze Stowarzyszeniem „Wszyscy dla Wszystkich”, dzięki wsparciu jednostek samorządu terytorialnego podejmują nowe inicjatywy. Jedną z nich jest opracowanie materiałów szkoleniowych, przeznaczonych dla osób zmagających się z chorobą nowotworową, opartych na założeniach psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej oraz poznawczo-behawioralnej z elementami terapii Carla Simontona. Przygotowujemy się również do uruchomienia cyklu warsztatów tworzonych z myślą o osobach chorych oraz ich bliskich.

Celem warsztatów jest nie tylko psychoedukacja, ale przede wszystkim dostarczenie wsparcia emocjonalnego uczestnikom zajęć, nabywanie umiejętności skutecznego radzenie sobie

z lękiem, poczuciem bezradności, przygnębieniem, wstydem, poczuciem winy, rowijanie osobistych kompetencji społecznych, zawodowych oraz duchowych, otworzenie się na czerpanie i dawanie wsparcia tkwiącego w zasobach systemu rodzinnego, kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia oraz koncentrowania się na jakości życia.

Praca w grupie daje ogromne możliwości czerpania z doświaczeń innych osób, (często borykających się z niemal takimi samymi kłopotami), budzi poczucie, że ze swoim trudem nie jestem sam, daje niejednokrotnie nowe rozumienie sytuacji i poddaje rozwiązania spotykających nas problemów zaszczepiając nadzieję.

W pracy warsztatowej istotne jest interpersonalne uczenie się, rozwijanie osobistych kompetencji i przede wszytkim „ja” i „moje” własne doświadczenie oparte o kontakt z emocjami w atmosferze wzajemnego zaufania, dzielenie się swoją frustracją, złością czy niepokojem w sposób otwarty, co pozwolić może na doświadczenie bliskości, spokoju, pełną integrację myśli, uczuć i zachowań.

Kolejną inicjatywą Klubu „Zielone Światło” jest ogłoszony konkurs literacki na wiersz, opowiadanie pod hasłem „ Moje doświadczenia w walce z rakiem”. Konkurs przeznaczony jest nie tylko dla osób dotkniętych tą chorobą, ale dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zetknęli się z nowotworem. Najlepsze prace wyłonione w konkursie znajdą się w publikacji w postaci wydanej książki. Środki na wydanie książki członkowie klubu pragną zdobyć poprzez ogłoszoną także aukcję dobroczynną, na której licytowane zostaną prace lokalnych artystów.

Konkurs literacki połączony z aukcją dobroczynną ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona osób zmagających się bezpośrednio lub pośrednio z chorobą nowotworową.

Niezmiennie zapraszamy Państwa na spotkania grupy wsparcia dla osób z chorobą nowotworową oraz ich bliskich „Zielone Światło”, odbywających się w każdą środę o godzinie 18.00 w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” oraz do dialogu poprzez naszą skrzynkę mailową zieloneswiatlo@o2.pl. Liczymy na Państwa aktywność.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze