Powiat

Pod takim hasłem ruszyła akcja społeczna Krajowej Izby Kominiarzy pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Chodzi o bezpieczne użytkowanie przewodów kominowych.

Krajowa Izba Kominiarzy przypomina, jak istotna jest prawidłowa eksploatacja przewodów kominowych. Temu służy własnie coroczna akcja społeczna „Zaproś Kominiarza”. – Komin jest bardzo istotnym elementem budynku, a w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie, może być też niezwykle groźny. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – to fragment komunikatu prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków, wystosowanym w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego. W komunikacie podano także statystyki państwowej Straży Pożarnej: w ubiegłym roku odnotowano 15 737 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 272 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 476 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Z kolei w ostatnim sezonie grzewczym (okres od 1.10.2020 – 31.03.2021) odnotowano 2 758 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla – łączna liczba osób poszkodowanych to 1 231, w tym 43 ofiary śmiertelne.

Kominiarze przypominają o obowiązujących przepisach, w myśl których zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. – Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – apeluje Krajowa Izba Kominiarzy.

Obowiązkowe kontrole przewodów kominowych dotyczą nie tylko domów jednorodzinnych, ale i dużych obiektów. Jak zwykle o tej porze roku przypominamy, że w wielkopowierzchniowych sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych i szkolnych, a także wszystkich budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2 tys. m2 lub o powierzchni dachów przekraczającej 1000 m2, dwa razy w roku musi zostać sprawdzony przede wszystkim stan wszystkich instalacji, przewodów kominowych, a także narażenie budynku na wpływy atmosferyczne. Właściciele i zarządcy tego typu obiektów mają czas do końca listopada na przeprowadzenie takiej kontroli przez osoby do tego uprawnione w danej specjalności budowlanej. Pokontrolne protokoły musza zostać przekazane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli PINB nie otrzyma protokołu, wówczas pracownicy Inspektoratu obowiązkowo przeprowadzają kontrolę. W przypadku złożenia protokołu, sprawdzanie takich obiektów odbywa się wyrywkowo.

– Na terenie powiatu olkuskiego w ostatnich latach nie zdarzyło się poważniejsze zaniedbania w tym zakresie. Przypominamy także o obowiązkowych kontrolach stanu instalacji elektrycznych i odgromowych. Te powinny być przeprowadzane co pięć lat, a ich wyniki przekazywane do Inspektoratu – mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Grzegorz Swędzioł.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze