Jesień to doskonała pora roku dla wielbicieli zdobywania górskich szczytów. Już po raz kolejny przekonali się o tym uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu olkuskiego, którzy wzięli udział w XVI Rajdzie Górskim. Tym razem amatorzy górskich wędrówek mieli okazję zachwycać się Beskidem Śląskim.

– Uczniowie wraz z opiekunami wyjechali wyciągiem krzesełkowym z Ustronia na Czantorię, zdobyli szczyt Wielka Czantoria, przez Przełęcz Beskidek dotarli do schroniska „Soszów”, a następnie zeszli szlakiem niebieskim do Jawornika, który jest częścią Wisły – relacjonuje Urszula Słaby, na co dzień nauczycielka Gimnazjum nr 4 w Olkuszu.

Na górskie szlaki wyszło tym razem 274 młodych turystów ze szkół podstawowych nr 1, nr 4, nr 5, nr 10 w Olkuszu, w Zedermanie, Ryczówku, Bydlinie, nr 1 w Wolbromiu, z Zespołu Szkół w Zadrożu i w Podlipiu oraz z Gimnazjów w Bolesławiu i olkuskich gimnazjów nr 2 i nr 4. Czujne oko nad uczestnikami rajdu sprawowało 28 nauczycieli i pięciu przewodników klubu Ilkussia. Nie mogło zabraknąć Olgi Gawron, prezes Koła Opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych oraz zapalonego przewodnika beskidzkiego i animatora turystyki wśród młodych – Andrzeja Feliksika.

Jak informują organizatorzy, Rajd Górski organizowany jest przez nauczycieli zrzeszonych w Kole Opiekunów SKKT od 1996 roku corocznie i odbywa się zawsze w połowie września. – Tegoroczny rajd był bardzo udany. Młodzież zachwyciła się pięknem Beskidu Śląskiego. Przez cały dzień słońce oświetlało okoliczne szczyty, w tym Baranią Górę, na zboczach której znajdują się źródła naszej największej polskiej rzeki Wisły – opowiadają inicjatorzy górskiej eskapady.

Fot.: Urszula Słaby.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miłośnik fotela
Miłośnik fotela
10 lat temu

Czy jest możliwe, aby pan Feliksik poszedł pieszo dookoła świata?

kosmita
kosmita
10 lat temu

[quote name=”Jan Sztaudynger”]Codzienny spacer
Trzeba iść dokądkolwiek.Trzeba ufać drodze.
Gnuśnieję, kiedy nigdzie z domu nie wychodzę.[/quote]
Tak czasami bywać musi, że nas dom przytulny dusi.
Jakże potem przestrzeń cieszy, miasto, łąki… bez pieleszy.

Jan Sztaudynger
Jan Sztaudynger
10 lat temu

Codzienny spacer
Trzeba iść dokądkolwiek.Trzeba ufać drodze.
Gnuśnieję, kiedy nigdzie z domu nie wychodzę.