Kilkuset uczniów ze szkół w gminie Klucze spotkało się na spotkaniu profilaktycznym „Bezpieczna szkoła”, podczas którego dzieci miały okazję w interesujący sposób utrwalić sobie wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

 

– Bezpieczeństwo powinno odnosić się do umiejętności wypracowanej w naszym zachowaniu, która wyzwala w nas czujność, umiejętność oceny zagrożenia nie tylko w danej chwili, ale w perspektywie czasu. Wyzwolenie takiej odpowiedzialności nie jest pracą tylko nauczycieli i rodziców, ale także uczniów – mówi Katarzyna Seweryn-Haberka ze Szkoły Podstawowej w Ryczówku, która wspólnie z Ramoną Czyżykowską-Liber z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kluczach podjęła się realizacji tego projektu.

Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów szkół podstawowych z gminy Klucze, ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych klas. Podczas spotkania omawiane były szeroko rozumiane aspekty bezpieczeństwa. O korzystaniu z internetu przez najmłodszych i niebezpieczeństwach, jakie są z tym związane, opowiadały policjantki z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Interesującą prelekcję z aktywnym udziałem dzieci przeprowadzili studenci AWF w Katowicach. „Bezpieczeństwo – czyli jak dobrze się bawić i wyjść z tego cało” była kompilacją zasad bezpieczeństwa głównie w trakcie różnych czynności, które z reguły odbywają się w czasie wolnym – jazda na rowerze, wspinaczka górska czy pływanie. Przemoc rówieśnicza i agresja były głównymi motywami przedstawienia „Pętla zdarzeń”.

Wspólne spotkanie było także okazją do wręczenia indywidualnych nagród przyznanych w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy umysł” W konkursie „Jak ryba” nagrody otrzymali Piotr Sierka oraz Kazimierz Ślusarczyk z Gimnazjum w Kluczach. W konkursie „To ja” nagrody przyznano: Natalii Nowakowskiej z SP w Jaroszowcu oraz Patrycji Dąbrowskiej i Julii Gil z SP w Bydlinie.

Nagrody-niespodzianki czekały na laureatów konkursu plastycznego, którzy w swoich szkołach przygotowywali prace związane z bezpieczeństwem. Najlepszy plakat „Bezpieczna szkoła” zrobili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie i to do nich powędrowała główna nagroda. Równorzędne wyróżnienia otrzymały szkoły w podstawowe w Ryczówku, Chechle, Kwaśniowie, Kluczach, Rodakach i Jaroszowcu. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły prace: Zuzi Kalarus, Anastazji Knap, Julii Mól, Wiktorii Paś, Kacpra Żeglenia, Kacpra Milanowskiego (SP w Bydlinie), Weroniki Bryły i Roksany Walnik (SP w Kluczach), Natalii Pietrzak, Roksany Czerwińskiej, Aleksandry Stanek, Kamilii Sadery i Kamili Domagały (SP w Ryczówku), Natalii Nowakowskiej (SP w Jaroszowcu), Emilii Kozieł, Kasi Smętek, Izy Jaworskiej, Wiktorii Szymonek, Mateusza Burdaka, Asi Kardynał, Oli Latacz, Sary Kołodziej i Dominiki Jurczyk (SP w Kwaśniowie), Klaudii Ścisłowskiej i Alicji Gduli (SP w Rodakach) oraz Piotra Grzanki, Alicji Kulawik, Kingi Majki, Weroniki Chabrzyk, Julii Dziechciewicz, Magdaleny Klećko, Natalii Miszkiewicz, Patrycji Mermel, Alicji Mosur i Dawida Serafina (SP w Chechle).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ućtelka Tanca
Ućtelka Tanca
11 lat temu

[quote name=”unita”]no to, huzia na Józia[/quote]

A dlaczego by nie skoro „Józio” ma nieczyste sumienie?!
Zabrałam głos w sprawie bezpieczeństwa w szkole, ponieważ uważam, że czym innym jest teoria a inaczej to wszystko wygląda w praktyce. Szkoły i nauczyciele wywiązujący się należycie ze swoich obowiązków nie powinni niczego się obawiać, a to kto nie wywiązuje się powinny wykazać kontrole, jak widać, nie jestem donosicielką gdyż nie pokazuję nikogo palcem. Są w Olkuszu ludzie odpowiedzialni za szkolnictwo biorący za to pieniądze, niech główkują.

unita
unita
11 lat temu

no to, huzia na Józia

Ućtelka Tanca
Ućtelka Tanca
11 lat temu

Znam przykłady w podolkuskich szkołach, gdzie nauczyciele, poza wszelką kontrolą, na przerwach, ale także w czasie lekcji, spotykają się na herbaciano-kawkowo-ciasteczkowych popijawkach, a dzieci plączą się po klasach i szkołach samopas. Nie wiem jak jest w Kluczach, ale przeważnie na wsiach w szkołach panuje bałagan nie do opisania, który wszystkim jest na rękę, dopóty coś złego nie wydarzy się. Olkuskiej władzy proponuję robić niezapowiedziane naloty i kontrole, chyba, że władza też harbatkowo-kawkowo-ciasteczkuje, i nie ma na kontrole czasu… do czasu 8)