fot 2

Niezwykle ciekawie i intrygująco prezentuje się najnowsza wystawa malarstwa w Galerii sztuki Nowoczesnej BWA w Olkuszu. Pochodzący z Kielc na Rafał Urbańskiego prezentuje abstrakcyjne prace, w których jednym z dominujących elementów są kody QR. Prawie każdy obrazów niesie więc w sobie dodatkowy – ukryty za charakterystycznymi pikselami – przekaz.

Do jego odczytania wystarczy smartfon, komórka albo laptopa, no i aplikacja do czytania kodów QR. A potem pojawiają się słowa lub cytaty i dzieło nabiera dodatkowego sensu, bywa że w ogóle nowego. To malarstwo ma swoje źródło w twórczości Ryszarda Winiarskiego, a nawet wcześniej, u Kazimierza Malewicza, ale jest jakby krokiem dalej, w nowoczesność, która dziś – jak widać – nie tylko wkracza w nasze życie już na każdym kroku, ale wymaga także obecności w sztuce. Może to jest sposób na zainteresowanie sztuką młodych ludzi?

4

Artysta podejmuje też problem hejtu, czyli m.in. złośliwych, poniżających ludzi komentarzy internetowych, bo jeden z kodów wprowadza nas do dyskusji o sztuce amerykańskiego malarza Marka Rothko (zm. 1970), który jest jednym z najdrożej sprzedawanych malarzy współczesnych – za jego monochromatyczne kompozycje wielbiciele płacą bajońskie, liczone w dziesiątkach milionów dolarów kwoty. To wystarczyło, by stał się „bohaterem” dyskusji internetowej, której uczestnicy postanowili sprowadzić go do parteru. Kiedyś o nieżyjących mówiono albo dobrze, albo w ogóle, teraz na każdym, zwłaszcza na martwym, który nie może się bronić, z lubością wiesza się psy. Takie czasy. I dobrze, że artysta podjął ten temat. Warto się samemu przekonać, czy sztuka nadążą za rzeczywistością (nowoczesnością) i zaglądnąć do Galerii BWA. Wystawa potrwa do 13 lutego.

fot 1

Rafał Urbański jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dyplom z malarstwa sztalugowego obronił w pracowni prof. Jana Walaska. W Instytucie Sztuk Pięknych uzyskał także tytuł doktora sztuki. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. W 2012 roku rozpoczął prace nad serią malarskich prac interaktywnych pod wspólnym tytułem „QR”, który składa się obecnie również z grafik cyfrowych, prezentacji wideo i obiektów multimedialnych. W swoich pracach łączy tradycyjne techniki malarskie z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Uczestniczył w ponad 80. wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Belgii, Niemczech i na Ukrainie. Jego twórczość spotkała się z przychylnym przyjęciem jurorów – jest laureatem nagród w interdyscyplinarnych konkursach artystycznych „Przedwiośnie” organizowanych przez Galerię BWA w Kielcach – nagroda główna – Wojewody Świętokrzyskiego w roku 2015 i wyróżnienie w roku 2016. Zawodowo związany z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach, wykłada w Instytucie Sztuk Pięknych UJK oraz Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest autorem wielu tekstów krytycznych z dziedziny szeroko pojętej sztuki, popularyzujących dorobek twórczy kieleckiego środowiska artystycznego. Prowadzi także własną działalność projektową.

Galeria BWA w Olkuszu. Foto z wernisażu w BWA w Olkuszu udostępnił Artysta.

Fot 8

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
laptop
laptop
6 lat temu

„Do jego odczytania wystarczy smartfon, komórka albo laptopa […]” – cóż…