rajd1

W dniach 2-4 października w Gorcach obchodzono setną rocznicę urodzin majora Józefa Kurasia „Ognia” – „Orła”.  Z tej okazji na gorczańskich szlakach, które przed laty były świadkiem działań Żołnierzy Wyklętych z oddziału majora Kurasia odbył się jubileuszowy Zlot Partyzancki. Pod Turbaczem spotkali się miłośnicy historii, rekonstruktorzy i uczestnicy X edycji rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”. Wśród nich byli przedstawiciele olkuskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, działającego przy IV LO.

Żywe lekcje historii to jeden z ciekawszych sposobów na zainteresowanie tą nauką młodych ludzi. Dlatego z roku na rok rośnie grupa osób uczestniczących w rekonstrukcjach wydarzeń sprzed lat.  – W trakcie rajdu można było porozmawiać ze świadkami historii oraz przedstawicielami ich rodzin, obejrzeć filmy dokumentalne oraz wziąć udział w wycieczkach do dawnych miejsc obozowania oddziałów 1 PSP AK oraz ZP „Błyskawica” – relacjonuje Michał Masłowski, prezes Klubu Historycznego im. AK z Olkusza, który przygotował scenariusz tegorocznego rajdu. – Jednym z głównych elementów Zlotu była X już edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”. Na start rajdu zgłosiło się aż 17 drużyn z całego kraju. Młodzież w ciągu dwóch dni rajdu musiała pokonać łącznie ponad 25 km szlakami prowadzącymi na Turbacz oraz Stare Wierchy z Nowego Targu i Waksmundu. Na trasie drużyny musiały wcielić się w role partyzantów i wykonywać zadania nawiązujące do dziejów konspiracji lat 1945-63.

– Młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą, ale i sprytem w wykonywaniu przygotowanych przez organizatorów zadań i unikaniu zasadzek. Zachowując zasady konspiracji rajdowe drużyny dążyły do wyznaczonego celu, po drodze przekazując i przygotowując z zachowaniem reguł wojskowych zaszyfrowane meldunki, prezentując elementy musztry, a także umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy – tłumaczy Konrad Kulig, wiceprezes klubu i zarazem jeden z rekonstruktorów. – Uczestnicy mogli uzyskać punkty za zadania z wiedzy i geografii historycznej, a także za zidentyfikowanie postaci historycznych. Drużyny musiały również przedrzeć się przez kordony obławy prowadzonej przez pozorowane oddziały MO i UB – opowiada Kulig. – Oprócz spełnianej roli edukacyjnej, rajd jest też zwyczajnie ogromną frajdą dla młodzieży, zarówno tej biorącej udział w rywalizacji, jak i przygotowującej scenki w ramach rekonstrukcji wydarzeń – podsumowuje Michał Masłowski.

Trasa rajdu, choć dość wymagająca, nie sprawiła uczestnikom większego problemu. Większość drużyn zrealizowała wszystkie przygotowane zadania. W klasyfikacji generalnej trzecie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum z Waksmundu, drugie – drużyna absolwentów IV LO w Olkuszu, a pierwsze – drużyna „Ares” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu w składzie: kapitan Marta Zub, Kamil Cupiał, Klaudia Krawczyk, Wiktoria Banyś, Kinga Kozioł, Ola Wadas, Julia Majewska, Natali Balik, Adam Głąb oraz Karol Piłka. Trzecia drużyna z IV LO w Olkuszu stanęła tuż za podium, na 4 miejscu w klasyfikacji generalnej, zdobywając ciekawe nagrody. Opiekunami drużyn z Olkusza byli nauczyciele olkuskiej „Czwórki” Natalia Dziża-Urbaniak, Łukasz Urbaniak oraz Michał Masłowski. Był to już 18 rajd edukacyjny, w jakim wzięły udział patrole IV LO w Olkuszu.

Uczestnicy zlotu wzięli też udział w koncercie barda „Żołnierzy Niezłomnych” Andrzeja Kołakowskiego. W drugim dniu rajdu odbyła się Msza Święta w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem w intencji partyzantów. Nie zabrakło też bardzo realistycznej inscenizacji, obrazującej walki zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica” z siłami KBW i UBP w latach 1945-1947. W inscenizacji wzięli udział GRH „Ludzie Ognia”, GRH „Żandarmeria” oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej z Olkusza.

rajd2

rajd3

rajd4

rajd5

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wybiorca
wybiorca
8 lat temu

debilnemu nauczycielowi dać nagrodę dyrektora, ministra itd. gdzie on kończył historię, chyba na KUL.

jan
jan
8 lat temu

Zdumiewająca,głupia impreza.Czy nauczyciel IV LO nie wie,kim był Kuraś.Czy nie wie,ilu ludzi zostało przez jego bandę-a nie żadnych żołnierzy wyklętych- zamordowanych Czy nie wie,że do dziś pamięć o tej bandzie budzi ludzi w głębi nocy,Robi się jakieś marsze,obrazek,jak rzekomy bandyta prowadzi człowieka pod karabinem.Uczeń-bandyta.Gdzie jest dyrektor tej szkoły,że pozwala na organizowanie takich imprez..Zamykam całą sympatię do tej szkoły.

ministrant
ministrant
8 lat temu

I tylko żal ,że ks.Józef Tischner nie doczekał….

Tadeusz
Tadeusz
8 lat temu

Zapytajcie starszych mieszkańców Waksmunda, Ostrowska, Krempach i innych miejscowości gdzie grasowały bandy Ognia ( Kurasia ) czy był bohaterem. Dziwię się, że wśród młodych zakłamuje się fakty historyczne.

@
@
8 lat temu

Można by też zapytać czy Janosik albo Robin Hood to bohater czy bandyta. Dla jednych to a dla innych to. Tak już się to wlecze przez całą historię ludzkości. Trzeba by zbadać działalność takiego osobnika. Bandyta to nie ten kto zabija, ale jak i kogo zabija. Jeśli zabija w walce fair jest ok. Bohater i owszem zabija, ale zgodnie z pewnymi zasadami. Bandyta to ten który nie przestrzega zasad. Wymienię może takie ogólne zasady zabijania dziś chyba nieaktualne: Nie wolno zabijać kobiet dzieci i starców- chociaż to przykre, ale kobiety i dzieci też zostały wciągnięte w te zabójcze gierki (kobiety służą w wojsku, w islamie dzieci się wykorzystuje do podkładania ładunków wybuchowych) ale skupmy się na czasach Kurasia. Bohater zabija tylko przeciwnika realnego, nie strzela w plecy, nie zabija prewencyjnie tylko w razie konieczności. Ten kto zabija jeńców to też bandyta. Do obiektywnej oceny potrzebne jest ustalenie tych faktów . To chyba tyle.

wybiorca
wybiorca
8 lat temu

Kuraś Bohater czy Bandyta? Pytanie i kto to obiektywnie oceni?

UB-cy z Olkusza
UB-cy z Olkusza
8 lat temu

Warto przypomnieć, że przez długie lata przy wejściu do budynku komendy
Milicji Obywatelskiej (MO) w Olkuszu znajdowała się tablica pamiątkowa z nazwiskami UB-eków z Olkusza poległych na Podhalu w walce z żołnierzami „Ognia”.