76rocznica wojna

„Zniszczenie Polski musi być naszym pierwszym zadaniem, dlatego bądźcie bez litości” – mówił przywódca III Rzeszy Adolf Hitler. II wojna światowa stała się największym w dziejach ludzkości konfliktem zbrojnym, który wybuchł o świcie 1 września 1939 roku. Zamiast do szkoły, dzieci poszły do broni…

Pierwszy dzień września 1939 r. na stałe wpisał się w światowe karty historii. Sześcioletni konflikt objął 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. A zaczęło się w Polsce, na Westerplatte. Hitlerowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj z lądu, morza i powietrza. Nieprzyjaciel miał nie tylko przewagę liczebną. Dysponował również dużo lepszym i nowocześniejszym uzbrojeniem. – Był to dramatyczny czas terroru, którego ofiarami padali najbardziej bezbronni. W czasie II wojny światowej zginęło ponad 5,5 miliona Polaków – mówił we wtorkowe południe w miejskim parku burmistrz Roman Piaśnik.

– Zgromadziliśmy się tu dziś, ponieważ chcemy podtrzymywać pamięć o poległych w kampanii wrześniowej i na frontach poza granicami kraju, w obozach koncentracyjnych, niezliczonych miejscach tortur i egzekucji. Pamiętamy również o ich rodzinach. Nie sposób wymazać z pamięci narodu tych najtragiczniejszych doświadczeń w całej jego historii – dodał pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanych przez faszystów w latach 1939 – 1945” szef UMiG-u.

Wojenny dramat nie ominął Olkusza. Ale jednocześnie to właśnie o Olkuszu mówi się sporo w kontekście skutecznej walki z najeźdźcą. To tutaj zestrzelony został pierwszy niemiecki bombowiec i stąd wywodzi się „człowiek, który wygrał wojnę” Antoni Kocjan. To właśnie na tych ziemiach działały oddziały Hardego i Polski Podziemnej, a społeczność lokalna była świadkami brutalnych wydarzeń związanych z Krwawą Środą i likwidacją żydowskiego getta.

– Wszystkim, którzy brali udział w II Wojnie Światowej broniąc bezpieczeństwa Polski i jej obywateli należy się cześć. Swój honor oddajemy dziś poległym za ojczyznę. Wam, olkuscy kombatanci, składam najwyższe wyrazy uznania i wdzięczności. Proszę również o uczczenie minutą ciszy tych, którzy w czasie II wojny światowej złożyli najwyższą ofiarę – ofiarę życia – zakończył burmistrz Piaśnik.

W 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej w parku miejskim przy pomniku upamiętniającym ofiary hitlerowskiego terroru symboliczne kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje samorządowców, władzy państwowej, służb mundurowych i oczywiście kombatantów. Odśpiewano również Mazurka Dąbrowskiego i Rotę.

{joomplu:54697}{joomplu:54701}{joomplu:54711}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze