Znamy już kilkanaście zadań, które mogłyby zostać zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Wnioski będą przyjmowane od połowy kwietnia, ale już teraz mieszkańcy wspólnie debatują nad różnymi propozycjami.
Do wykorzystania jest 6 mln złotych. Województwo podzielono na sześć subregionów. Na każdy z nich przypadnie po 1 mln złotych. Powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki tworzą subregion Małopolski Zachodniej. Do zrealizowania będzie jedno zadanie subregionalne (dotyczące obszaru co najmniej dwóch lub więcej powiatów) o wartości do 300 tys. złotych i co najmniej 7 zadań powiatowych o wartości do 100 tys. złotych.
W ubiegłym tygodniu zainteresowani mieszkańcy rozmawiali o BO na spotkaniu w olkuskim magistracie, na które zaprosił burmistrz Roman Piaśnik. Pojawiło się już kilkanaście propozycji, które niewątpliwie zostaną jeszcze szczegółowo omówione (lista zadań na końcu tekstu). – Wierzę w mobilizację oraz w sukces naszych mieszkańców w I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Ze swojej strony deklaruję wszelką możliwą pomoc – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.
Przypominamy, że 19. kwietnia, na spotkanie informacyjne zaprasza samorząd województwa. O godz. 16.30 o BO będzie można porozmawiać w olkuskim Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Tam zainteresowani mieszkańcy dowiedzą się od przedstawicieli urzędu marszałkowskiego m. in. jak zgłosić zadanie w ramach BO, czy wypełnić wniosek. To jedno z 21. spotkań, jakie zaplanowano w całej Małopolsce. W ich trakcie mieszkańcy będą mieli szansę uzyskania odpowiedzi na każde pytanie dotyczące Budżetu Obywatelskiego. – Będziemy do dyspozycji Małopolan w każdym powiecie, bo pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego są przecież dla nich. Zależy nam na tym, by przy udziale mieszkańców rozwijać nasz region – uważa członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec.
Wnioski do BO będzie można składać od 15 kwietnia. Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 6 maja, a głosowanie nad zweryfikowanymi projektami rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. W ostatnim dniu lipca poznamy zwycięskie projekty wybrane przez mieszkańców. Najbliższe spotkania mają pomóc w jak najlepszym opracowaniu wniosków.
Przedstawiamy listę propozycji, jakie zostały zgłoszone do tej pory:
Zadania o zasięgu powiatowym – 100 tys. złotych:
1.Zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 1-3) dotyczące programowania, ewentualne połączenie z zajęciami np. logopedii, gimnastyki korekcyjnej (autorka Anna Dela)
2.Korygowanie wad postawy i wymowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (logopedia, gimnastyka korekcyjna), również szkoły podstawowe i ewentualnie gimnazja.
(autorka Barbara Piekarz)
3.Zajęcia dla młodzieży i seniorów, bazujące na systemie nonformal education, np. języki, postawa obywatelska, fotografia, podróże (autor Mateusz Kamionka)
4.Spotkania z historią – turniej na zamku w Rabsztynie, Rajd Hardego, Bitwa pod Krzywopłotami (Gmina Klucze), Powstanie Styczniowe (Krzykawa, Imbramowice, Glanów) – autor Michał Masłowski
5.Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń (autor Ryszard Ryza)
6.Opracowanie strategii promocji turystyki w Powiecie Olkuskim (autor Tomasz Witecki)
7.Zakup tabletów i tablic multimedialnych dla gimnazjów (autor Wojciech Panek)
8.Olkuskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – projekt dotyczący wszystkich gmin powiatu olkuskiego: zwiedzanie zabytków, „obiektów przyrodniczych”, przybliżenie historii przemysłu, imprezy towarzyszące (autorka Agnieszka Lis – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit)
9.Małopolska dla małego i dużego – każdy znajdzie coś fajnego. Około 20 otwartych wycieczek po różnych zakątkach Małopolski (autorka Agnieszka Lis – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit)
Zadania o zasięgu subregionalne – 300 tys. złotych
Leśny kompleks promocyjny w Puszczy Trzebińsko-Olkuskiej (autor Tomasz Witecki)
Olkusz – Bukowno – Trzebinia – Sosnowiec – Szlak Kordonów Granicznych Galicji i Kongresówki, Zagospodarowanie szlaku rowerowego do Trójkąta Trzech Cesarzy
Olkusz – Wadowice – poznajemy swoje „małe ojczyzny” – organizacja wycieczek dla olkuszan i wadowiczan (młodzież, seniorzy, delegacje miast partnerskich obu regionów)
3 zamki – 3 festiwale (Rabsztyn, Oświęcim, Lipowiec) – autor MOK Olkusz
Zgłoszone propozycje to dopiero początek. Jeśli macie ciekawe pomysły, wpisujące się w BO, nadsyłajcie je na adres: m.latos@umig.olkusz.pl lub osobiście do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz (pok. 312).Więcej informacji na temat BO możecie znaleźć na stronie www.bo.malopolska.pl.
Jak nic nie ugramy to będzie wina Mrówki i tylko jego.
Nie wspomniano w artykule, że obywatelski budżet, jaki został wprowadzony w naszym województwie dotyczy wyłącznie tzw. projektów miękkich czyli nieinwestycyjnych. Dlatego w bazie pomysłów takie a nie inne projekty. Oczywiście lepiej żeby były to projekty inwestycyjne, ale konstrukcja tego budżetu jest inna. Promowane są wyłącznie projekty z turystyki, kultury, sportu oraz edukacji w zakresie tzw. kapitału ludzkiego. Dlatego zgłoszono takie a nie inne projekty 🙂
[quote name=”Edi”]Proponuję złożenie do budżetu projektu sfinansowania referendum w sprawie włącznie powiatu olkuskiego w granice województwa śląskiego :-)[/quote]
Popieram!!!
Proponuję złożenie do budżetu projektu sfinansowania referendum w sprawie włącznie powiatu olkuskiego w granice województwa śląskiego 🙂
Mi też nie uśmiechają się dotychczas zgłoszone pomysły.
Wydajmy te środki w mądrzejszy sposób. Może projekt linii kolejowej Olkusz-Krzeszowice? Może nowe łóżka dla szpitala?
Tablety, czy imprezy kulturalne to przejadanie kasy.
Takie propozycje to przejedzenie pieniędzy. A może by tak chwyciła inwestycja związana z zamknięciem kopalni i podniesieniem się wód co by ustrzec tereny przed zalaniem. Pomyślcie nad inwestycjami twardymi a nie doraźnymi. Bo nie będziesz uprawiał turystyki jak ci szlaki zaleje.