Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu jest koordynatorem wizyty w Olkuszu mobilnego pawilonu „Muzeum na kółkach”, przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem przedsięwzięcia jest zachowanie pamięci o dawnej, wzajemnie uzupełniającej się koegzystencji Polaków i Żydów. W kontekście realizacji projektu „Muzeum na kółkach”, Szkoła organizuje wiele imprez towarzyszących odbywających się w dniach 31.08-2.09.2016. Popularny „Mechanik” przywiązuje ogromną wagę do kultywowania pamięci o przedwojennym, wielokulturowym społeczeństwie polskim, w którym zgodnie żyli i współpracowali Polacy i Żydzi.
Szkoła szczególnie pamięta o Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy przed II wojną światową stanowili niezwykle istotną część ludności Polski, w tym Olkusza, który jest świadectwem polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego.
ZS Nr 1 wpisuje się w dzieło podkreślenia tożsamości naszej lokalnej społeczności, przypomnienia o duchowym, kulturowym i materialnym wkładzie narodu żydowskiego w historię i życie mieszkańców naszej małej ojczyzny, określającym lokalną świadomość.
W dniu 31.08.2016 r. o godz. 10.00 – 10.30 na olkuskim Rynku, społeczność Szkoły pod przewodnictwem Dyrektor ZS Nr 1 Pani Aldony Nowickiej, uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy „Muzeum na kółkach”, w którym wzięły udział władze Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pan Włodzimierz Kac.
„Obecność Muzeum w Srebrnym Grodzie jest związana z efektem wygrania przez ZS Nr 1 Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie na organizację wizyty „Muzeum na kółkach”.
Perfekcyjne przygotowanie programu imprez towarzyszących oraz pozyskanie sponsorów, zadecydowały o wygranej w konkursie. Osobą odpowiedzialną za udział Szkoły w konkursie jest Pani Małgorzata Żurek” – podkreśliła Pani Dyrektor Aldona Nowicka na uroczystości.
Na miejscu dawnej synagogi przy ul. Górniczej (obok Muzeum Pożarnictwa), odwiedzający uczcili pamięć Żydów modlitwą i zadumą. Wśród odwiedzających byli przedstawiciele społeczności ZS Nr 1, którzy zapalili symboliczny znicz pod pamiątkowymi tablicami.
W sali audytoryjnej ZS Nr 1 miała miejsce sesja popularnonaukowa, przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie. Podczas konferencji wysłuchano wystąpień: Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu Pani mgr inż. Aldony Nowickiej i Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pana Włodzimierza Kaca.
Tematami wykładów były:
„Zagłada Żydów w getcie krakowskim” – Pani dr Anna Czocher (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie);
„Nekropolie żydowskie” – Pan dr hab. Dariusz Rozmus;
„Kłopoty z olkuską pamięcią” – Pan Ireneusz Cieślik.
Podczas sesji można było uzyskać wiele cennych informacji dotyczących m. in. struktury demograficznej społeczeństwa polskiego w ujęciu historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków pochodzenia żydowskiego, wysłuchać historii dotyczących żydowskich macew, cmentarzy żydowskich, polichromii nagrobków.
Pan Włodzimierz Kac dając wyraz pamięci o Żydach, którzy współtworzyli Olkusz, podkreślił, że każdy podział ludzi prowadzi do wartościowania grup społecznych, czego konsekwencją jest odczłowieczenie tych, których zaczyna uważać się za gorszych, co prowadzi do ludobójstwa bez poczucia grzechu.
Przewodnią myślą spotkania było dążenie do popularyzacji żydowskiej kultury w lokalnym środowisku, aby ocalić ją od zapomnienia.Każdy uczestnik konferencji otrzymał miłą niespodziankę – chałkę, „która była używana w Szabat jako nawiązanie do dwunastu chlebów pokładnych, symbolizujących dwanaście Plemion Izraelskich”. W godz. 20.00-21.30 został wyświetlony w „Mechaniku” film „Cud purymowy” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu i klubem Kinedok.
„Mechanik” serdecznie zaprasza do spędzenia czasu w „Muzeum na kółkach”.
Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu