wasze interwencje nowe

Od trzech lat przy wejściu głównym do budynku Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu znajduje się urządzenie AlcoBlow, dzięki któremu potencjalny kierowca może sprawdzić stan trzeźwości. Sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze, badanie trwa zaledwie kilkanaście sekund i – co ważne – ma charakter anonimowy.

Do naszej redakcji zgłosił się jednak Czytelnik, nie do końca świadomy, jak wygląda procedura związana ze sprawdzeniem zawartości alkoholu w organizmie. – Sytuacja zdarzyła się kilka miesięcy temu. Kolega po lekkiej imprezie miał rano jechać na lotnisko. Ponieważ mieszka w pobliżu komendy, poszedł sprawdzić stan trzeźwości. Oficer, który miał służbę, zażądał dowodu. Kolega nie miał, powiedział, że wróci z dowodem. Nie wrócił. Jak to jest z tym anonimowym badaniem? I czy oficer nadużył uprawnień? – pyta mieszkaniec Olkusza.

Odpowiedź najlepiej znaleźć u źródła. Chcąc mieć pewność, osobiście sprawdziłem anonimowość badania. Wizyta na komendzie nie trwała długo, nikt nie pytał o moją godność, dmuchnąłem gdzie trzeba, wynik negatywny i wyszedłem. Trwało to około minuty, razem z wejściem i wyjściem z komendy. Czyli jest tak jak powinno: szybko, łatwo i bez zbędnych pytań.

Pomimo własnych obserwacji pytanie o przebieg badania zadałem osobie odpowiedzialnej w KPP za kontakt z mediami. – Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem AlcoBlow jest całkowicie anonimowe. Oznacza to, że podczas wykonania takiego badania, nie jest wymagane okazanie dokumentu tożsamości recepcjoniście, czy dyżurnemu Policji. Ponadto każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości bez względu na porę dnia i nocy. Jedynie w przypadku Komisariatu Policji w Kluczach takie sprawdzenie można wykonać w godzinach od 6 do 22 – informuje st. asp. Katarzyna Matras.

Skąd więc wyżej opisana sytuacja z obowiązkowym okazaniem dowodu tożsamości? – Urządzenie AlcoBlow co jakiś czas – w zależności od modelu i częstotliwości użytkowania – jest poddawane kalibracji i przekazywane do specjalnych serwisów. Zalecana kalibracja odbywa się co 6 lub 12 miesięcy. W przypadku oddania urządzenia do kalibracji, badanie może być wykonane alkomatem, którym dysponuje tutejsza komenda. Przeprowadzenie badania tym konkretnym urządzeniem odbywa się zgodnie z Zarządzeniem nr 496 Komendanta Głównego Policji z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Wykonanie takiego badania wymaga wpisu do rejestru interwencji, a także odnotowania tego faktu w rejestrze badań, co związane jest z koniecznością okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość badanej osoby – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy.

Wydaje się więc, że wspomniany „kolega” naszego Czytelnika, który zamierzał sprawdzić, czy może bez obaw wsiąść za kółko trafił akurat na moment, w którym AlcoBlow został oddany do serwisu i stąd wynikał brak anonimowości badania.

Przypomnijmy więc jeszcze raz: badanie urządzeniem AlcoBlow jest szybkie i całkowicie anonimowe, natomiast badanie wykonywane tradycyjnym alkomatem musi przez pracownika komendy zostać odnotowane w rejestrze badań, stąd obowiązek wcześniejszego okazania dowodu tożsamości. Pamiętajmy również o tym, by na takie badanie nie przyjeżdżać w roli kierowcy, bo gdy zaświeci się czerwona dioda to… Dokończcie sami. W celu przebadania się znajdźcie pewnego kierowcę lub przyjdźcie pieszo.

Urządzenia AlcoBlow są zamontowane na stałe w recepcji olkuskiej komendy, a także w komisariatach w Bukownie i Kluczach. Jego obsługa jest naprawdę prosta, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, można skorzystać ze znajdującej się przy nim instrukcji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
7 lat temu

Na pewno moja noga tam nie stanie zwłaszcza w celu jakiegoś durnowatego badania. Do tych urządzeń mam takie zaufanie jak i do nich samych. Nie potrzebne mi takie badania, bo sam jestem w stanie określić własną trzeźwość, jeszcze mi się nie zdarzyło pomylić w jej ocenie. Mam radę* niech się sami badają przed patrolami.

rumcajs
rumcajs
7 lat temu

…Wydaje się więc, że wspomniany „kolega” naszego Czytelnika, który zamierzał sprawdzić, czy może bez obaw wsiąść za kółko trafił akurat na moment, w którym AlcoBlow został oddany do serwisu i stąd wynikał brak anonimowości badania…
To akurat trafi do bazy?Bo miał pecha?
Pijakom za kółkiem STOP

Tomciopaluch
Tomciopaluch
7 lat temu

[quote name=”rumcajs”]Nie do końca zgadzam się z tym co autor tego artykułu miał na myśli twierdząc,że badanie jest całkowicie anonimowe.W,którejś stacji komercyjnej jakiś czas temu była podobna sprawa podnoszona.Chodziło o to,że osoba,która chciała się sprawdzić trafiała na jakąś listę podwyższonego ryzyka,i tam też wymagali dokumentów przed badaniem.Więc coś w tym musi być.[/quote]
Tez to widzialem i jeszcze bylo,ze na komisariacie byl popsuty alkomierz i gosciowi powiedzieli zeby jechal do drugiego komiariatu co byl za 15 km. Chyba na polsacie pokazywali to

rumcajs
rumcajs
7 lat temu

Nie do końca zgadzam się z tym co autor tego artykułu miał na myśli twierdząc,że badanie jest całkowicie anonimowe.W,którejś stacji komercyjnej jakiś czas temu była podobna sprawa podnoszona.Chodziło o to,że osoba,która chciała się sprawdzić trafiała na jakąś listę podwyższonego ryzyka,i tam też wymagali dokumentów przed badaniem.Więc coś w tym musi być.