1

Jacek Czekaj oraz Grzegorz Kulawik zostali tegorocznymi laureatami „Krakowskich Dukatów”. Prestiżowe nagrody dla najlepszych przedsiębiorców i samorządowców przyznaje Izba Przemysłowo – Handlowa w Krakowie.

Krakowski Dukat to nagroda przyznawana od 1991 roku (z inicjatywy gazety „Czas Krakowski”) przedsiębiorcom wywodzącym się ze środowisk gospodarczych województwa małopolskiego za znaczące osiągnięcia w działalności gospodarczej w okresie transformacji ustrojowej. W tym okresie patronat nad nagrodą, obok „Czasu Krakowskiego”, objęła IPH w Krakowie. Od 1998 roku Izba Przemysłowo-Handlowa stała się jedynym fundatorem nagrody, która ma charakter promocyjny i przyznawana jest nie przedsiębiorstwu lecz osobie, która je założyła lub nim zarządza. Nagroda wyróżnia i honoruje osoby m. in. za osiągnięte wyniki ekonomiczne czy inwencję.

2

Przedsiębiorcy z powiatu olkuskiego zostali laureatami w kategorii „Właściciel firmy”. Jacek Czekaj jest prezesem zarządu firmy „Marlibo”, której działalność rozpoczęła się w 1991. W aktualnym kształcie organizacyjno – prawnym FHPU Marlibo działa od 23 września 1996 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne małżeństwa Marioli i Jacka Czekajów w branży rolno-spożywczej. Główną działalnością jest rozlew i konfekcjonowanie olejów jadalnych. Firma sponsoruje instytucje kultury i sztuki, wspiera OSP w Bolesławiu, uroczystości Dni Olkusza, Bolesławia i Bukowna.

Drugim laureatem z naszego terenu jest Grzegorz Kulawik, prowadzący od 2008 roku firmę El – Logic.Grzegorz Kulawik w latach 2003-2006 pracował jako elektryk utrzymania ruchu w Metal Union w Częstochowie, a przez kolejnych pięć lat jako inżynier utrzymania ruchu w firmie Saint-Gobain Glassolutions w Jaroszowcu. Założona przez niego firma El-Logic świadczy usługi w zakresie montażu urządzeń i linii technologicznych m. in. w Australii, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Japonii, na terenie całej UE i w kraju. 40 proc. przychodów firmy stanowi eksport. Grzegorz Kulawik jest również założycielem i współwłaścicielem kilku innych firm z branży instalacji elektrycznych, a także głównym sponsorem Ludowego Klubu Sportowego LEGION w Bydlinie i znanym filantrop na rzecz lokalnej społeczności.

3

Szef olkuskiego oddziału IPH, która rekomendowała nagrodzonych przedsiębiorców, nie kryje zadowolenia, że osiągnięcia rodzimych firm z roku na rok są coraz bardziej dostrzegane w Małopolsce. -Trzeba być naprawdę dobrym przedsiębiorcą, aby otrzymać Krakowskiego Dukata. Rekomendując kandydatów do nagrody bierzemy pod uwagę wiele czynników, podobnie jak kapituła konkursowa, która wnikliwie ocenia wszystko pod względem merytorycznym. Wiadomo, że umiejętne kierowanie firmą, rozwijanie jej, zatrudnianie mieszkańców jest najlepszą wizytówką i jednocześnie promocją gminy, powiatu czy województwa. Chcemy pokazywać, że powiat olkuski jest silnym gospodarczo regionem z ogromnym potencjałem, a do tego niezbędne są dobrze prosperujące firmy oraz konstruktywna współpraca z samorządami. Jeśli nasi przedsiębiorcy są wyróżniani na forum wojewódzkim, to możemy się tylko z tego cieszyć – uważa Emil Kocjan, dyrektor olkuskiego oddziału Izby.

W tej kategorii nagrodzono również Stanisława i Zbigniewa Lisów (Transport Ciężarowy s. c. „LIZSBEK” z. I S. Lis z nowosądeckiego Chełmca oraz Zbigniewa Papiernika (PAPITAR – Producent Wyrobów Garmażeryjnych).

Złote Dukaty przyznawane za minimum piętnastoletnie zarządzanie firmami i utrzymywanie ich wysokiej pozycji na rynku wręczono Januszowi Urbańcowi (SUBOPOL Sp z o. o. Łaziska Górne) oraz Leszkowi Roleskiemu (Zakład Przetwórstwa Mięsnego „ROL – PEK”). W kategorii Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości statuetka powędrowała do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. Za najlepszych menedżerów firm uznano: Rafała Świerczyńskiego (MPK SA w Krakowie), Henryka Łabędzia (Zakłady Mechaniczne Tarnów SA), Jana Czopara (PUPH OTECH Sp z o. o. Gorlice) oraz Marcina Falla (Małopolskie Dworce Autobusowe). Honorową statuetkę IPH wręczono Andrzejowi Zdebskiemu, prezydentowi krakowskiej Izby w latach 2001- 2017.

Wręczenie nagród odbyło się podczas gali 167-lecia krakowskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, która odbyła się w Akademii Sztuk Teatralnych. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

 

Fot. IPH w Krakowie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze