pytajnik

Władze powiatu zaplanowały reorganizację sieci szkół ponadgimnazjalnych. Na najbliższej sesji Rady Powiatu procedowane będą uchwały o wygaszaniu II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu oraz Zespołu Szkół w Bukownie, popularnie zwanego Skałką. Zmiany czekają również prowadzony przez powiat Zespół Szkół Specjalnych. Placówka ta zmieni swoją siedzibę. Prawdopodobnie zostanie przeniesiona do budynku przy ul. Żeromskiego, gdzie mieści się II LO. Rodzice uczniów ZSS skarżą się na brak dialogu ze strony władz powiatu. Starosta obiecuje spotkanie z rodzicami i dyrekcją szkoły.

Być na „swoim”
Zespół Szkół Specjalnych mieści się w jednym z segmentów zespołu szkół przy ul. Kochanowskiego w Olkuszu. Szkolne pomieszczenia użyczane są bezpłatnie przez gminę Olkusz. Na grudniowych spotkaniach z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 2, mieszczących się na osiedlu Młodych przy ul. Żeromskiego, burmistrz Dariusz Rzepka mówił, że w lutym ubiegłego roku poinformował starostę Jerzego Kwaśniewskiego o nieprzedłużaniu umowy użyczenia segmentu na kolejny rok kalendarzowy. Powodem było planowane przeniesienie Gimnazjum nr 2 właśnie do zespołu szkół przy ul. Kochanowskiego.

Klasy specjalne funkcjonują w Olkuszu od 25 lat. Jednak do tej pory szkoła nie ma swojej stałej siedziby. – Początkowo oddziały mieściły się w Szkole Podstawowej nr 5. Potem szkoła została przeniesiona do budynku przy al. 1000 – lecia, tu, gdzie dziś mieści się przedszkole. Wówczas planowano, że po remoncie obiektu zostaniemy tu na stałe. Jednak 15 lat temu przeprowadziliśmy się do segmentu w zespole szkół przy ul. Kochanowskiego i tak jest do dzisiaj – opowiada dyrektor ZSS Jolanta Mędrek. W placówce uczy się 97 dzieci. Do dyspozycji mają 24 pomieszczenia.

Rodzice uczniów ZSS podkreślają, że ich dzieci traktują szkołę jak drugi dom, gdzie nie tylko uczą się i bawią, ale i rozwijają swoje pasje. – Każdego dnia są objęte opieką od godz. 7.00 do godz. 15.30, dzięki czemu my, rodzice, mamy możliwość podjęcia pracy. Entuzjazmu i zaangażowaniu w wykonywaniu obowiazków przez obecne władze szkoły może pozazdrościć każda inna placówka. My to doceniamy! A doceniając ten ogromny wkład w rozwój i wyposażenie pomieszczeń szkoły, nie chcielibyśmy, żeby sytuacja sie powtórzyła i szkoła po raz kolejny zaczynała od nowa – pisali rodzice do olkuskiego starosty.

Rodzice: brakuje nam dialogu
Rodzice uczniów z ZSS skarżą się na brak informacji ze strony władz powiatu. – Prosiliśmy o spotkanie ze starostą, bez efektu. Chcemy wiedzieć, jaka przyszłość czeka nasze dzieci. Wiemy, że są plany, by przenieść szkołę do piwnic przy II LO. Dlaczego nasze pociechy nie mogą mieć szkoły na stałe, tak jak inni uczniowie? Za kilka miesięcy kończy się rok szkolny, a my nie znamy żadnych konkretów. Gdzie nasze dzieci będą się uczyć od września? – dzwonili do naszej redakcji rodzice uczniów z ZSS.

Kiedy temat reorganizacji sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych nabrał tempa, rodzice zaniepokojeni informacjami o planach wypowiedzenia umowy bezpłatnej dzierżawy wzięli sprawy w swoje ręce. Napisali do władz powiatu. – Oczekujemy jasnej i klarownej decyzji co do dalszych losów siedziby szkoły specjalnej, tak potrzebnej naszym niepełnosprawnym pociechom. Wszyscy wiemy, że jest to jedyna szkoła w powiecie olkuskim, gdzie nasze doświadczone przez los dzieci mogą być nauczane i rehabilitowane. Dlatego martwi nas fakt, iż nie ma stałego miejsca dla uczniów, które wymagają szczególnej troski i fachowej opieki nauczycieli i specjalistów. Porównując trudności życia ciążące na dzieciach niepełnosprawnych i ich rodzicach z dziećmi pełnosprawnymi, nie sposób nie zauważyć gorszego traktowania. Naszym pragnieniem jest, aby niepełnosprawne dzieci miały możliwość prowadzenia nauki w takich warunkach, które pozwolą w możliwie jak najlepszy sposób przyczynić się do ich wszechstronnego rozwoju. Szkoła specjalna w naszym głębokim odczuciu spełnia wszystkie wymagania dla zapewnienia prawidłowego toku nauczania. W związku z powyższym powinniśmy wszyscy dbać o nią jak o perłę, bo nie ma  drugiej szkoły z tak szerokim wachlarzem zajęć terapeutycznych. Nie wierzymy w brak możliwości zapewnienia odpowiedniego miejsca o standardzie nie gorszym od obecnego. W przeciwnym razie będziemy uważać, że dzieci niepełnosprawne w naszym powiecie są dyskryminowane. Uważamy, że jako rodzice mamy prawo wiedzieć, jaki los planują władze powiatu naszym dzieciom – tak swoje stanowisko przedstawiła Rada Rodziców przy ZSS.

A może zespół szkół?
Władze powiatu w drugiej połowie grudnia poinformowały rodziców, że burmistrz podtrzymał swoje stanowisko w kwestii dalszego użyczania pomieszczeń dla ZSS. Dlatego też pojawił inny pomysł. – Zarząd Powiatu zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz z zapytaniem, czy w przypadku propozycji utworzenia zespołu szkół, w skład którego weszłoby prowadzone przez Gminę Gimnazjum nr 2 i prowadzone przez Powiat II Liceum Ogólnokształcące (z lokalizacją zespołu na powierzchni użytkowanej przez II LO), Gmina Olkusz zapewniłaby Powiatowi Olkuskiemu trwały tytuł do dysponowania segmentem D budynku przy ul. Kochanowskiego 2 na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych? Takie rozwiązanie pozwoliłoby na funkcjonowanie szkoły specjalnej na dotychczasowych warunkach umowy – pisał starosta do Rady Rodziców przy ZSS. We wcześniejszym piśmie do burmistrza Rzepki starosta podnosił, że „(…) na dzień dzisiejszy (12.12.2012 r. – przyp. red.) Powiat Olkuski nie dysponuje dostosowaną do potrzeb funkcjonowania szkoły specjalnej nieruchomością. Procedura związana z ewentualną zmianą lokalizacji Zespołu Szkół Specjalnych wiąże się z opracowaniem koncepcji, projektu adaptacyjnego oraz realizacji procesu budowlanego w wyniku zamówienia publicznego wraz z pozwoleniem na użytkowanie tych pomieszczeń dla tej szkoły. Wykonanie wszystkich tych prac wykroczy poza 2013 rok. Niebagatelne znaczenie w tego typu przedsięwzięciu mają również duże koszty, jakie należałoby ponieść w trakcie jego prowadzenia”.

W odpowiedzi burmistrz wyraził zgodę na korzystanie z segmentu do końca czerwca tego roku. – W sprawie propozycji utworzenia zespołu szkół złożonego z Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego oraz zapewnienia przez Gminę Olkusz Powiatowi Olkuskiemu trwałego tytułu do dysponowania segmentem D obiektu szkolnego przy ul. Kochanowskiego 2 w Olkuszu informuję, że Gmina Olkusz nie jest zainteresowana utworzeniem zespołu, w skład którego weszłyby szkoły prowadzone przez różne organy – pisze burmistrz Dariusz Rzepka.

Porozmawiajmy wspólnie o przyszłości
Szkolne kwestie reorganizacyjne omówił już Zarząd Powiatu. – Na początku były inne propozycje dotyczące funkcjonowania sieci naszych szkół, jednak przeważyły opiekuńcze głosy radnych, dbających o uczniów i nauczycieli. Na najbliższą sesję Rady Powiatu skierowane zostaną dwa projekty uchwał – o wygaszaniu Zespołu Szkół w Bukownie oraz II LO w Olkuszu. Decyzje o wygaszaniu szkół podyktowane są nie tylko względami ekonomicznymi, ale i nikłym zainteresowaniem chętnych do nauki w tych placówkach. Jeśli uchwała dotycząca „ogólniaka” zostanie podjęta, wówczas od nowego roku szkolnego liczba oddziałów w II LO zmniejszy się z 11 do 7, a to nam daje możliwość przenieść tam Zespół Szkół Specjalnych. To dla nas bardzo ważna kwestia, chcemy tym dzieciom zapewnić odpowiednie warunki do nauki. W budynku II LO praktycznie nie będą konieczne żadne modernizacje, więc takie rozwiązanie wydaje się korzystne – twierdzi Jerzy Kwaśniewski.

Starosta zapowiada, że chce spotkać się z dyrekcją ZSS oraz Radą Rodziców. – Zaproponuję takie spotkanie burmistrzowi, abyśmy mogli wszystko dokładnie omówić. Chciałbym też zapytać, czy burmistrz byłby skłonny dać nam trochę więcej czasu i przesunąć termin wypowiedzenia użyczenia segmentu jeszcze o rok. W ten sposób zyskalibyśmy więcej miejsca w nowej siedzibie, bo w 2014 roku odeszłyby z II LO kolejne klasy. Na pewno naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie uczniom Zespołu Szkół Specjalnych warunków nie gorszych niż te, jakie mają teraz – dodaje starosta Kwaśniewski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
57 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jolka
jolka
11 lat temu

Na ostatniej sesji Rady Powiatu okazało się, że o losie szkoły specjalnej powiatowi i miejscy guru będą teraz poważnie rozmawiać. To dobrze, choć trudno zrozumieć, dlaczego dotychczas zachowywali się bezczelnie.

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”kibici”]Rozmowa z niedouczonymi starostami o edukacji to jałowe zajęcie. Dla nich szkoły są jedynie obciązającymi budżet jednostkami. LIkwidacja szkół w Trzyciązu, Bukownie i II LO oraz niegramotność w budowie CKU – to ich najważniejsze sukcesy. WYSTARCZY![/quote]

A jakie były twoje propozycję jeśli można spytać ? Poprzedni rozmówca wspomniał coś o zrównoważonym rozwoju.
Czy sporadycznie wypełnione sale wg ciebie to zrównoważony rozwój ? Czy zrównoważzony jest wtedy jak nauczyciele równają w górę a pozostali w tym ja np. w dół.

kibici
kibici
11 lat temu

Rozmowa z niedouczonymi starostami o edukacji to jałowe zajęcie. Dla nich szkoły są jedynie obciązającymi budżet jednostkami. LIkwidacja szkół w Trzyciązu, Bukownie i II LO oraz niegramotność w budowie CKU – to ich najważniejsze sukcesy. WYSTARCZY!

Marcinek
Marcinek
11 lat temu

Czy panom z powiatu mówi coś takie określenie jak zrównoważony rozwój? 3 szkoły licealne w centrum praktycznie obok siebie a na osiedlu pustka? jak to miasto ma się równomiernie rozwijać? to osiedle młodych to sypialnia ma być jakaś? dla kogo? dla prężnie rozwijającego się centrum 😆 ? wolne żarty. szczerze wątpie też w wielkie pieniądze uzyskane ze sprzedarzy ewenualnych pomieszczeń po szkołach, zysk będzie żaden a ludzie jeszcze bardziej zaczną sie wynosić z tego miasta.

alicja 2
alicja 2
11 lat temu

Pozdrawiam wszystkich, życzę miłej niedzieli.
Myślę ,że wszyscy się spotkają na sesji, podejmą rzeczową dyskusję i znajdą kompromis, najlepszy dla wszystkich.Każdy zastanowi się ,na jakie ustępstwa może się zgodzić.

Śniło mi się ,że:
„Szkoły pozostaną ,tam gdzie są.Urodzi nam się więcej dzieci,
Nikt nie straci pracy.Ludzie się będą szanować ,podejmować najlepsze decyzje dla całego powiatu nie tylko pod względem ekonomicznym.’

Nie porównujmy szkół,nauczycieli ,dzieci. Nie każdy musi być wybitny,nie wszyscy uczniowie muszą mięć „piątki”. Wystarczą,że uczą się na tyle,na ile ich stać. Ważne ,jakimi będą ludźmi. Dzieci wybierają często szkołę pod dyktando dorosłych .A przecież te szkoły,które my pamiętamy już prawie nie istnieją . Szkołę tworzą ludzie ( nauczyciele, uczniowie ,rodzice) Zmieniły się warunki. motywacje do nauki, egzaminy .
Może Polska przypomni sobie czasy ,gdy żył JPII ,a ludzie byli dla siebie życzliwi.

Danek
Danek
11 lat temu

W kwestii 3 LO,(Olkuszanin 111) -uczęszczałem tam do jednej z klas o profilu informatycznej jako pierwszej tego typu klasy w Olkuszu .Absolwenci pokończyli studia na AGH,UJ ,AE oraz in. państwowych uczelniach.
Wyniki były dobre.,Ale potem nie było zgody na 3-4 klasy LO tylko na klasy LP . Do LP ściągali ci ,co nie chcieli iść do 2letniej zawodówki .No i wyniki spadły .Moja siostra chciała iść do Technikum w ZS nr 3, ale władze miasta nie zgodziły się 3 lata temu na dodatkowa klasę T, tylko pozwolili na nabór do 2 klas Liceum Profilowanego,gdy w Polsce te szkoły zamykano.
No i wyniki spadły . III LO jest częścią Zespołu Szkół i jeśli naboru do LO nie będzie ,to klas LO się nie otworzy ,tylko klasy technikum .Nie ma powodu wszczynać procedur wygaszania szkoły. III LO nie jest konkurencja dla typowych LO w Olkuszu.Ma też klasy ZSZ i Studium Policealnego.Otwiera te, do których ma nabór i …..na które zgodzą się władze. A zainteresowanie Tnr 3 rośnie, a nie III LO.

ooo
ooo
11 lat temu

Pan Starosta twierdzi,że LO2 jest mało popularne. Informacje, mówiące o likwidowaniu szkoły, które „wyciekają” od paru lat z UM I Starostwa, a które cykliczne zamieszczane są w olkuskiej prasie niewątpliwie się do tego przyczyniły! Pytanie komu zależy na „wykończeniu ” dobrej szkoły? Doskonałe zaplecze lokalowe, pełnowymiarowe sale gimnastyczne, bardzo wysoka zdawalność matury, świetna młodzież i kadra pedagogiczna- to wg. naszych władz argumenty przemawiające za likwidacją?! Polityka edukacyjna w tym mieście to skandal!!

lokker
lokker
11 lat temu

Czerwone łapska to siły, które nie dopuszczają do myśli możliwości uwolnienia edukacji spod kurateli Państwa. Ludzie się przyzwyczaili płacić ministrowi (całe życie w podatkach), nie nauczycielowi. Minister teraz płaci jak chce i ile chce i za co chce. Woli beneficjentów w tym nie ma. Powtarzam w dwójce jest dużo uczniów (ponad 300) i dużo chętnych uczniów. Istnieją szkoły po kilkudziesięciu uczniów. Tu nie demografia decyduje o decyzji likwidacji. Ot jeden z drugim się nie dogadał.

G....t
G....t
11 lat temu

Olkuszanin111 przyznam że nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli mówiąc o czerwonych łapskach, każdy radny z gminy i powiatu potwierdzi że subwencje nie pokrywają funkcjonowania struktury szkolnictwa. Z przyczyn politycznych nie potwierdzą że demografia dobija budżety poprzez sztuczne utrzymanie liczby nauczycieli i obiektów ( jak długo należy przypominać nauczycielom że liczba uczniów spadła o połowę – cyt za wpisem „Jan Orkisz radny”. Subwencja musi funkcjonować gdyż obowiązkiem Państwa jest kształcenie społeczeństwa – tylko jej naliczenie powinno być korzystniejsze dla gmin i powiatów. Natomiast rolą samorządu rozsądnie ja wspierać ( na pewno nie bezgranicznie ). I być może wyniki konkursów, matur egzaminów itp. mogły być elementem bonusu dla szkoły. Problem wg mnie jest też w tym że środowiska nachalnie i roszczeniowo bronią swojego pola za cenę ogólnego rozwoju.

Olkuszanin111
Olkuszanin111
11 lat temu

G…t
Jasne. Karta nauczyciela to zwykła niegodziwość w stosunku do całości społeczeństwa. Ta presja o której mówisz jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie. Potrzeba uzdrowienia edukacji w skali kraju nabrzmiewa. Wyzwolić ją z chciwych czerwonych łapsk. Co zmusi kogokolwiek do utworzenia szkoły o dwudziestoosobowych klasach z realnie wykształconą kadrą? Dzisiaj??? Po co??? Płacą od głowy subwencję i tyle w temacie. Może płacić od zdanych matur, egzaminów zawodowych?

Olkuszanin111
Olkuszanin111
11 lat temu

Panie Karolu!!!
Kto broni się uczyć w szkołach zawodowych? Tyle, że szkoły zawodowe w Olkuszu to dno. Można sprawdzić wyniki na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Zamiast dbać o nie zamykamy konkurencję i smrodek dalej może się dobrze mieć.

G....t
G....t
11 lat temu

Nie mam pewności że taki kierunek jest jedynym właściwym, ale wiele wskazuje że przekształcenie szkół podstawowych i ponad na nie publiczne to kwestia czasu.
Po pierwsze ministerstwo uchyla się od finansowania tego typu oświaty ( nadmiar obciążeń wynikających z karty nauczyciela )
, po drugie szkła zyska presję wynikowa i ekonomiczną.
Oby tylko nie odbyło się to na zasadach tradycyjnego uwłaszczenia tzn. nauczyciele doprowadzają szkołę do upadku i niewydolności ekonomicznej by ją przejąc za złotówkę i wypłacać sobie nieograniczone niczym wynagrodzenia.

Olkuszanin111
Olkuszanin111
11 lat temu

Brawo Zenku. Tyle, że jest w Olkuszu Liceum nr 3, które powstało na potrzeby wyżu demograficznego. Wyniki tej szkoły oraz liczebność są mizerne. Nikt w wyżu nie myśli o likwidacji tego sztucznego tworu utworzonego przy szkole zawodowej. Argumenty o czasach niżu w tym względzie są chybione. Dwójka to nie jest szkoła pusta. Są chętni uczniowie pomimo nieprzychylności władz. Pracujmy nad wynikami mechana czy budowlanki, żeby młodzież je wybierała. Nikogo we władzach wyniki szkół nie obchodzą i nigdy nie obchodziły. Radośnie doprowadzono do zniszczenia kształcenia zawodowego w Olkuszu. Nic nie zmusiło techników (może trochę poza ekonomem) do pracy nad jakością. Obecnie w tych szkołach praktycznie nie zdaje się matury ani egz. zawodowego. A teraz przykład dla innych szkół – można olać jakość – trzeba dbać o stosunki. Można uczyć w Olkuszu matematyki, jako uczeń ledwie co ją zdając nie tak dawno w liceum. Nasze dzieci – klienci dochodowych dla powiatu instytucji typu MONAR gotowi.

Belfer
Belfer
11 lat temu

[quote name=”G….t”]Może nauczyciele powinni otrzymać dożywotnie etaty nawet wtedy gdy nie będzie kogo uczyć bez systemu ocen i wyników pracy z gwarancjami karty nauczyciela ale powinni to otwarcie społeczeństwu powiedzieć. Wg mnie nie stać nas na przywileje zawodowe dla górników którzy nie mają nic wspólnego z wydobyciem i rozbudowane systemy świadczeń w sądownictwie. Jestem przeciwny dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych.
W kwestii szkół : tam gdzie jest obiektywna racja trzeba rozmawiać natomiast tam gdzie jest chciwość i pazerność trzeba to wykazać.[/quote]
Brawo jestem nauczycielem i się z tym zgadzam. Sprywatyzujmy edukację i ludzie zadecydują. Tyle, że teraz decydują władze, które się gdzieśtam nie dogadały. Nie uczniowie. Więc rozumowanie tej sprawy nie dotyczy.

Pawełek
Pawełek
11 lat temu

Panie Bronku. Miło, ze ktoś w sposób przemyślany podejmuje temat. Oczywiście zmiany, demografia musi być wyznacznikiem działań władz. To liceum powstało jako szkoła o 3 klasach w roczniku. Była taka potrzeba i docelowo miało to sens. Obecnie szkoła ma 3 klasy pierwsze, po cztery drugie i trzecie. Czyli więcej niż docelowe założenia sprzed lat. Okazuje się, ze teraz to mało. Ktoś próbuje wmówić społeczeństwu, że standardem są przepełnione szkoły molochy o 38 osobowych klasach. Oczywiście długofalowo musi się to odbić na jakości. po prostu na osiedlu młodych ktoś ma chrapkę na grunt. Jeżeli poważna firma mogąca ożywić region, to tylko przyklasnąć. Niestety tu chodzi zapewne o ślepą chciwość jednego, czy drugiego olkuskiego kacyka. Brak męża stanu. Może lepiej byłoby powiedzieć uczciwie co planują w tym kompleksie. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że szkoła specjalna to ściema. Jest mnóstwo możliwych dla niej niezagospodarowanych, niszczejących obiektów w Olkuszu. Pozdrawiam forowiczów

bbb
bbb
11 lat temu

[quote name=”syn nauczycielki”]

Gdyby wszyscy kupowali tylko naczynia w OFNE,a nie tanie garnki w supermarketach,to moźe OFNE by sie dobrze miało.
Można zabronić dziecku edukacji poza Olkuszem?[/quote]

Niczego nikomu nie zabraniać!!! Niech wolny rynek decyduje. Tyle, że niestety edukacja w całości jest w czerwonych łapskach, które właśnie mają ochotę pogmerać na osiedlu młodych. Sztuczne tworzenie bezkonkurencyjności to jest ostateczny czerwony syf.

Wojciech Panek
Wojciech Panek
11 lat temu

Panie Bronku niech Pan wyobrazi sobie rodzinę z trójką dzieci w wieku licealnym, która mieszka na Osiedlu Młodych. Dotarcie ich dzieci do budynku II LO rodziców nie kosztuje nic. Zakup biletów miesięcznych aby dojechać do centrum to spory wydatek. Na Osiedlu Młodych i Pakusce mieszka bardzo wiele osób i młodzież chętnie wybiera II LO.

Proszę mi powiedzieć czy lokowanie wszystkich szkół średnich w centrum miasta to przemyślana koncepcja urbanistyczna?

Sieć placówek edukacyjnych zawsze powinna być nakierowana na mieszkańców, aby maksymalnie dużej ilości uczniów skrócić czas dotarcia z domu do szkoły.

Zachęcam do poważnej dyskusji nad siecią palcówek oświatowych w Olkuszu. Prowadźmy tę dyskusję w oparciu o cele długofalowe. Młodzież w naszym powiecie ma prawo do dobrej edukacji w komfortowych warunkach.

syn nauczycielki
syn nauczycielki
11 lat temu

Ja tu widzę tylko jeden problem- zwiększy się bezrobocie wśród nauczycieli, niektórym zostało niewiele lat do emerytury i będą mieć problem ze znalezieniem pracy. Nauczycieli tak jak wszystkie inne grupy zawodowe dotyczy problem bezrobocia.To kolejne dramaty ludzkie. Im trzeba współczuć.

A że szkoła zmieni lokalizacje,to nic strasznego
.Młodsze dzieci są dowożone do szkół, niektóre z odległych miejscowości.Jeśli w Olkuszu dziecko będzie miało 2-3 przystanki dalej ,to nie tragedia.Trzeba sprawdzić warunki pracy szkoły.Jeśli będą lepsze i będzie stały adres ,to nie widzę problemu.Dzieciaki i ich rodzice spotkają się znowu po wakacjach ,tylko w innym lokalu. Nie wszyscy mieszkają obok szkoły czy miejsca zatrudnienia,Zawsze komuś nie jest po drodze.

Gdyby wszyscy kupowali tylko naczynia w OFNE,a nie tanie garnki w supermarketach,to moźe OFNE by sie dobrze miało.
Można zabronić dziecku edukacji poza Olkuszem?

Bronek
Bronek
11 lat temu

Nikt nie kwestionuje ,że II LO jest dobra szkołą.W każdej szkole są dobrzy nauczyciele i źli, pilni uczniowie i leniwi.Każda szkoła ma swoich wielkich absolwentów ,którymi może się poszczycić.
I LO jest na 11 miejscu w Małopolsce w rankingu szkół, IV LO jest bardzo popularne wśród dobrych uczniów, to może dobrze ,że młodzież z osiedla trafi do dobrej szkoły.Byłoby źle ,gdyby nie maiła alternatywy.a sporo uczniów wybiera LO w Krakowie ,Dąbrowie, Sosnowcu. Wiele szkól zostało zamkniętych,
Ale pewnych przemian nie da się uniknąć.
Nie rozumiem dlaczego młodzież w innych szkołach zbiera podpisy, skoro sama nie wybrała tej szkoły?to byłoby logiczne, gdyby zebrano deklaracje od gimnazjalistów, że w 100% podejmą naukę w II LO.
A zbieranie podpisów wśród osób ,których problem nie dotyczy , mija sie z celem. ci co zaczęli szkołę, skończą ja w swojej ulubionej szkole.
Większośc nauczycieli znajdzie pracę w innych szkołach.

G....t
G....t
11 lat temu

Może nauczyciele powinni otrzymać dożywotnie etaty nawet wtedy gdy nie będzie kogo uczyć bez systemu ocen i wyników pracy z gwarancjami karty nauczyciela ale powinni to otwarcie społeczeństwu powiedzieć. Wg mnie nie stać nas na przywileje zawodowe dla górników którzy nie mają nic wspólnego z wydobyciem i rozbudowane systemy świadczeń w sądownictwie. Jestem przeciwny dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych.
W kwestii szkół : tam gdzie jest obiektywna racja trzeba rozmawiać natomiast tam gdzie jest chciwość i pazerność trzeba to wykazać.

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz radny”]W roku 2001 mieliśmy w szkołach podległych powiatowi olkuskiemu 9.300 młodzieży. W tym roku mamy 4.300….. W ciągu 11 lat w naszym powiecie ubyło 12.000 mieszkańców…….[/quote]

Pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na dwa istotne zdania potwierdzające stan faktyczny sytuacji w Olkuszu i okolicach a mające bezpośredni związek z dyskutowanym problemem ( gminno-powiatowym ) dotyczącym ograniczenia lub wygaszenia działalności funkcjonujących szkół podstawowych i średnich.Moje pytanie jako osoby niezatrudnionej w administracji zw. z samorządem i szkolnictwem a będącej mimo wszystko rodzicem uczniów jest następujące:
Czy nie ma patologi w działaniach grup zawodowych mając na uwadze obecną sytuację demograficzną i ekonomiczną. Czy to jest etyczne?

Zenek
Zenek
11 lat temu

Miała byc rzeczowa dyskusja,a obrzucacie się Państwo obelgami.
A może w nowym miejscu warunki dla tych dzieciaków młodszych będą lepsze?
To chyba lepiej ,że LO przestanie istnieć ,a nie podstawówka,czy gimnazjum.Starsze dzieci sobie poradzą.A argument ,że na osiedlu nie będzie szkoły średniej ,to żaden argument, mowa o tym ile może być w mieście.Jest ich za dużo,to trzeba pomyśleć o wygaszeniu, lepiej niż zamykanie.Nauczyciele przejdą do innych szkół ,albo na wcześniejszą emeryturę.Niektórzy będą musieli zmienić zawód jak inni Polacy.A ktoś tam ma rację- brakuje fachowców w różnych dziedzinach, na nich praca czeka.W kraju i za granica.
A my kształcimy dzieciaki,a oni pracują fizycznie za granicą ,bo w kraju się wstydzą podjąć taka pracę.A będziemy ściągać do kraju tania siłę robocza ze wschodu.Niech uczą się zawodu i zostaną z rodzicami, zakładają firmy i zatrudniają innych..Jestem za stolarzami,ślusarzami ,hydraulikami, pielęgniarkami,itp

karol
karol
11 lat temu

I znowu z Pastwa dyskusji wynika ,że Polacy nie słuchają się nawzajem,nie szukają kompromisu.Najlepiej krytykować innych.
Opcje polityczne były rożne,ale my wybieramy swoich,by zadbali -o ile jest to możliwe o przyszłość naszego powiatu.Maja chyba więcej danych,by podjąć decyzje.Chcą je przedstawić na sesji.To idźcie porozmawiać ,podając spokojnie swoje argumenty,a nie obrzucajcie nikogo wyzwiskami.
Gdy ktoś ma 3 samochody,a nie stać go na ich utrzymanie ,to sprzedaje 1 albo 2 ,logiczne.Mowa o reorganizacji szkół i wygaszaniu jednego LO.Posłuchajcie argumentów.
Jako rencista finansowałem dzieciom studia.Pracy w Polsce nie znaleźli, fizycznej pracy nie chcieli się w kraju podjąć ,bo taka nasza mentalność narodowa.A pojechali za granicę,pracują fizycznie w fabryce przy taśmie. 😐
Polikwidowano dobre licea pielęgniarskie ,zawodówki,a więc zostały LO.Zawodu uczą się młodzi na kursach,zamiast w 3-4 letnich szkołach,A potem są bezrobotni,albo płacą podatki poza krajem.

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”kiel”]Problem szkoły specjalnej wskazuje na inteklektualną marność Zarządu. Jak można dopuścić do stresowania dzieci, rodzicóws i pedagogów. Na pochybej starostow![/quote]

Chciałaś/eś chyba napisać stresowania pedagogów. Proponuje nie mieszać w to uczniów i nie podpuszczać rodziców, tym samym nie pisać bzdur.

komin
komin
11 lat temu

Zapomniałeś pan panie Janie Orkisz, że to wy komuniści przez swoje złe rządzenie po II Wojnie Światowej doprowadziliści do zapaści technologicznej i ekonomicznej naród Polski. Podajesz pan duzo cyferek tylko te wszystkie nieprawidłowości w dzisiejszym życiu są wynikiem waszej działalności budowniczych w Polsce za czasów PRL socjalizmu a nie dobrobytu narodu. Nie da się w tak krótkim czasie odbudować gospodarki z zapaści komunistycznej. Tym bardziej, że tacy jak pan postkomuniści przyszkadzacie. Prezydent Kwasnieski w 10 lat swojej prezydentury zatrzymał całkowicie ekonomiczny rozwój Polski. Największym błedem narodu Polskiego było wprowadzenie grubej kreski. To jest przyczyna wszelkiego zła po 1989 roku. Jakbyś pan zapomniał, że to pan głosował za podatkiem Belki będąc posłem. Teraz odwraca pan kota ogonem i oskarża innych o komunistyczne błedy. Przecież w Polsce nie rządzi i nigdy nie rządziła, żadna prawica. Tylko pańscy kolesie postkomunisci zpod znaku PO, PSL, SLD, PiS, itd.

komin
komin
11 lat temu

I znowu mamy komunistyczną zakłamana propagande jasnie nam oswieconego postkomunisty pana Jana Orkisza.. Brednie, brednie brednie i jeszcze raz brednie, tylko dla wasnego stołka a nie dobrobytu narodu Polskiego. Wieczny karierowicz. Członek kilku partii. Od 16 roku zycia członek ZMS. Sekretarz komitetu PZPR w Olkuszu i członek ORMO. Najpierw siłą budował w Polsce socjalizm a nie dobrobyt obywateli a teraz robi nadal to samo. Panie Orkisz wstydu nie masz. Idź już na smietnik historiii przestań pan mącić w głowach ludziom. Tak w OFNE było zatrudnionych 6000 ludzi ale ilu z nich pracowało faktycznie a ilu było sekretarzy POP i innych obiboków, itd. Jak, żęś pan wówczas rządził, że w sklepach był tylko ocet,a wszystko inne na kartki. A wy sekretarze zaopatrywaliście się przez własne sklepy chociazby taki konsum na ul. K.K.Wielkiego. Zapomniał pan że tylko 60 mieszkańców na1000, miała Małego Fiata. Dzisiaj w każdej rodzinie jest jak nie jeden to kilka samochodow i nie Małych Miatów.

Krycha
Krycha
11 lat temu

Myślę ,że mamy zły system szkolnictwa.Kiedyś do liceum szły dzieci .,które bardzo dobrze się uczyły lub dobrze.A od kilkunastu lat ,po likwidacji szkół zawodowych, przyzakładowych
słabi uczniowie wybierają LO .W Niemczech 30% zdaje maturę ( po gimnazjum) .A reszta uczęszcza do innych typów szkół,o niższym poziomie,ucząc się zawodu.Później mogą podnosić kwalifikacje i zdobywać wyższe wykształcenie zawodowe.A do gimnazjum chodzi najzdolniejsza młodzież i trafia na dobre uniwersytety. Mieliśmy podobny system,a potem nastała moda na licea.Każdy chce studiować, bo jest bez kwalifikacji,więc nic dziwnego ,że przybywa bezrobotnych mgr ,jeśli są to tylko studia teoretyczne,a nie praktyczne/techniczne.A może przenieść Skałkę do Olkusza.Byłoby więcej chętnych do szkoły gastronomicznej, bo po niej nie ma bezrobotnych,jeśli są dobrzy w zawodzie -kucharz,czy kelner.Dojazdy do Bukowna są kosztowne ,jeśli w domu 3-4 osoby dojeżdża spoza Olkusza do pracy/ szkoły.Technika chyba są lepsze…….

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
11 lat temu

Takie porażające perspektywy przed naszym powiatem. Miasto i Gmina Olkusz już ma tylko 49.000 mieszkańców a w 1998 r. miała prawie 55.000,w samym Olkuszu mieszka już tylko ok. 36.000 . Proszę przeanalizować co się dzieje z naszym regionem w ciągu ostatnich 12 lat. Strach pomyśleć co będzie za następne 12 lat przy takiej polityce krajowej i lokalnej. Należało by sobie zadać pytanie czy tak musiało się stać. czy ideologiczna nienawiść decydentów nie miała wpływu na upadek niektórych zakładów choćby Olkuskiej Emalierni, która zapewniała prace 6.000 mieszkańcom. Czy prywatyzacja szpitala umożliwiająca obcej firmie wyprowadzanie działalności pozamedycznej i środków na nią przeznaczonych do innych powiatów to nie jest działanie na szkodę tego powiatu i jego mieszkańców?

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
11 lat temu

W roku 2001 mieliśmy w szkołach podległych powiatowi olkuskiemu 9.300 młodzieży. W tym roku mamy 4.300.Są to skutki polityki państwa i lokalnej władzy. Upadek OFNE – ok. 6000 miejsc pracy,w ZGH – wyczerpują się złoża- kiedyś też było ok. 6500 miejsc pracy, OPB przestało istnieć – ok. 2.500 pracowników, papiernia w Kluczach następne ponad 4.500- dzisiaj ok. 200 osób, Huta Jaroszowiec prawie 2.000 dzisiaj nie istnieje, prywatyzacja szpitala , wyprowadzanie niemedycznej działalności i środków finansowych do Szczecina. A w naszym powiecie bezrobocie ponad 15%, 7.300 zarejestrowanych bezrobotnych, a tylko 800 osób ma prawo do zasiłku. W ciągu 11 lat w naszym powiecie ubyło 12.000 mieszkańców i prognoza jest następująca : bezrobocie może sięgnąć nawet do 20 % oraz ubędzie następne kilka tysięcy mieszkańców – do 2020 r. jeszcze ok. 8.000 mieszkańców może nas być mniej w powiecie.

Gosia
Gosia
11 lat temu

Trudna sytuacja, gdy trzeba zamknąć lub połączyć szkoły ponadgimnazjalne,bo jest za mało młodzieży. Protesty będą przy likwidacji każdej ze szkół.! Jestem nauczycielem ,dlatego wiem jaki dylemat mają władze miasta.I tu nie zależy od opcji politycznej .Nic nie zmieni faktu ,że Polki w kraju rodzą bardzo mało dzieci . Też boję się bezrobocia. Ale młodzi ludzie zauważyli zmiany na rynku i wiedzą ,że trzeba mieć jakiś zawód,by szukać konkretnej pracy,a potem się przekwalifikować. Zwłaszcza gdy bezrobocie rośnie ,a rodziców nie stać na opłacanie studiów.Myślę ,że miejsc w liceach olkuskich starczy dla wszystkich ,którzy myślą o studiach.A z egzaminami zawodowymi jest coraz lepiej.Wielu nie zależało na zdaniu egzaminu zawodowego w czerwcu,po tym jak w maju zdali maturę. Wybierali się na studia.Świadomie rezygnowali z niego. Teraz uczniowie najpierw będą potwierdzać w kilku etapach kwalifikacje zawodowe ,w klasie II- IV, a potem zdawać maturę.Muszą się uczyć przedmiotów zawodowych!

Krzysiek_O
Krzysiek_O
11 lat temu

Najperw Rzepka z Feliksikiem wskazali kierunek prubując likwidować podstawówke i gimnazjum na osiedlu, wygłupili sie, ale frajersko pokazali powiatowi gdzie można uderzyć. Tylko że teraz głosowac będą nad 2 liceum „tęgie głowy” juz nie tylko z olkusza…i co ich będzie obchodzic jakies 10 tysięczne osiedle w wymierającym mieście…porażka i smutne to kto nami rządzi… ale walczyć trzeba

MedokiN
MedokiN
11 lat temu

Uważam że II LO jest najlepszą szkołą pod względem zdawalności matur , ponieważ wszyscy uczniowie przystępują do egzaminu a nie jak w innych szkołach są niedopuszczani lub stawiane są im warunki „albo przechodzisz i nie będziesz pisał matury, albo zostajesz w klasie” 😡 .. przez to szkoły chcą poprawić sobie statystyki…Wszystko to wynika z poziomu nauczania.

Zosia
Zosia
11 lat temu

Popieram zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym.Najwyższy czas wrócić do szkolnictwa zawodowego.Od paru lat uczniowie wybierają liceum ogólnokształcące,nawet ,jeśli mają same oceny dopuszczające na świadectwie.A licea ich przyjmują ,bo są miejsca w szkołach. Kończą szkołę także po najmniejszej linii oporu, wagarując ,nie przykładając się do nauki.Po szkole nie maja zawodu, na studiach marni z nich studenci.W rezultacie mamy wiele osób z wyźszym wykształceniem,ale nie są oni specjalistami w swoich dziedzinach,tylko maja na to papierek ,źe uczęszczali na studia.Pracy nie dostaną ,albo szybko z niej wylecą ,bo szybko wyjdzie szydło z worka ,źe nie są kompetentni.A zaczyna brakowac fachowców w konkretnych zawodach.Trzeba postawić na kształcenie w zawodach, znajdą szybciej pracę lub założą własną działalnośc.Dwa licea dzienne w Olkuszu, jedno w Wolbromiu- wystarczą. Zobaczcie ilu uczniów nie radzi sobie w liceum i technikum i idzie do tzw szkół wieczorowych,których jest kilka w Olkuszu.

Wojciech Panek
Wojciech Panek
11 lat temu

Ilość zebranych podpisów już przekroczyła tysiąc. Mam informacje od młodzieży z innych olkuskich liceów, że też zbierają podpisy. Brawo, brawo!

Młodzież w naszym mieście jest odpowiedzialna i patrzy długofalowo. Obecnie licea przyjmują najniższe roczniki za kilka lat ilość uczniów wzrośnie (zachęcam do analizy danych GUS-u) i wtedy inna już władza będzie uruchamiać szkoły? Czy powiększać ilość uczniów w klasach? 38 uczniów, w klasie to standard krajów trzeciego świata, nauka na dwie zmiany też.

Proponuję utrzymanie obecnej sieci placówek na Osiedlu Młodych. Największe osiedle w tym mieście nie powinno zostać bez szkoły średniej. Dlaczego władze nie szanują mieszkańców bloków z Osiedla Pakuska i Osiedla Młodych? Bo władze mieszkają w domach poza Olkuszem.

alicja
alicja
11 lat temu

Myślę ,że to rozważna decyzja.Młodzieży jest coraz mniej, i nie unikniemy faktu,że 3 licea w Olkuszu się nie utrzymają.Wystarczą 2 LO.Zawsze przykro,gdy wybór padnie na któreś z nich.Ale to chyba logiczne ,że zostaną te najbardziej popularne,czyli Lo nr 1 i Lo nr 4. W ostatnich 2-3 latach następuje odwrót uczniów od Lo na rzecz technikum.to wynika ze statystyk.Myślę ,że to dobra decyzja.Dziś młody człowiek lepiej się odnajdzie na rynku pracy ,gdy ma zawód,a potem może kończyć studia nawet innego typu.Lepiej mieć 2-zawody i kursy kwalifikacyjne,łatwiej znaleźć pracę.Poza tym brakuje fachowców,w konkretnych zawodach,A jeśli uczeń nie chce się uczyć i kończy szkołę z ocenami „dop”,to żaden z niego intelektualista,wybiera prywatną uczelnię ,która rozdaje dyplomy ,a nie uczy.A potem chowa dyplom ,żeby dostać pracę fizyczną.

irena
irena
11 lat temu

[quote name=”iks”]to chyba nie jest logiczne: do burmistrza Orkisza starosta pisze, że potrzebne będą nakłady finasowe na modernizację nowego budynku dla ZSS, a na potrzeby PO mówi, że to nie będzie wymagać kosztów; panie Starosto wszystko kosztuje: pomysły likwidowania czy wygaszania, przenoszenia, może tylko wcześniejsze czytanie umowy z UMiG Olkusz nie było kosztowne[/quote]
nazwisko pomylone, chodziło o Rzepkę i wszystko w najleprzym po…

irena
irena
11 lat temu

[quote name=”KRYSTIAN”]Zapraszam wszystkich zainteresowanych w poniedziałek do Starostwa na Komisję Oświaty na godz.16 /a także we wtorek na godz.15 wtedy to odbędzie się Sesja Rady Powiatu na której podjęte zostaną decyzje dotyczące Liceum nr.2.[/quote]
i nie tylko tej szkoły – może najwyższy czas połączyć naszą siłę, razem możemy więcej, a przeciez będzie o 3 szkołach „mowa”!!!!

JACEKK
JACEKK
11 lat temu

W imieniu rodziców ,młodzieży , nauczycieli i wszystkich sympatyków 2 Liceum w Olkuszu chciałbym wyrazić nasz stanowczy sprzeciw planom likwidacji tegoż Liceum i jednocześnie oświadczyć iż będziemy walczyć o utrzymanie tej szkoły w formie i lokalizacji takiej jaka jest .

KRYSTIAN
KRYSTIAN
11 lat temu

Zapraszam wszystkich zainteresowanych w poniedziałek do Starostwa na Komisję Oświaty na godz.16 /a także we wtorek na godz.15 wtedy to odbędzie się Sesja Rady Powiatu na której podjęte zostaną decyzje dotyczące Liceum nr.2.

Czytelniczka
Czytelniczka
11 lat temu

Ja to myślę, z eszkoła powinna mieć osobny budynek z tzw prawdziwego zdarzenia. Pzrecież koło Biedronki na Pakusce zlikwidowano szkołe z awodową, jest miejsce. Poza tym budynek Emalii – biurowiec świeci pustkami i niszczeje. Moze by ktoś coś pomyslał? A dzieci byłoby więcej gdyby dołączyły do nich dzieci z klas integracyjnych Gimnazjum nr1 bo coż to za integracja. Najlepszą miałyby opiekę w Szkole specjalnej i pewnie by się tam i lepiej uczyły.

bbb
bbb
11 lat temu

Ponoć uczniowie zbierają podpisy pod jakimś protestem. Słyszałem, że nawet uczniowie jedynki je zbierają. Patrzcie jaka klasa młodzieży!!! Te barany niech się patrzą i uczą, bo im do piet nie dorastają. Ponoć następnym krokiem ma być potężna akcja zbierania podpisów mające na celu doprowadzić do referendum odwołującego radę powiatu. ja się pytam dlaczego tylko radę powiatu? Konsekwentnie powinno odwołać i to jak najszybciej radę gminy i burmistrza – skoro nie potrafią się porozumieć to wara. Referendum, nowe wybory, każdy już będzie wiedział kto zacz!!!

bbb
bbb
11 lat temu

To jakieś szaleństwo. Starostwo jest szczęśliwe, gdy klasy liczą 38 osób i uczniowie praktycznie sami się uczą. wtedy klasy są dochodowe ale drobny szczegół – nie spełniają swojej misji – nie uczą i wychowują. Coś mi się wydaje, ze chodzi o rezerwę finansową, z której nasi kolesie będą sobie coś radośnie zlecać i pensyjka rośnie. Propozycja wygaszania to patologizacja regionu!!!! Absolutny brak motywacji. Pomyśl Człowieku

iks
iks
11 lat temu

to chyba nie jest logiczne: do burmistrza Orkisza starosta pisze, że potrzebne będą nakłady finasowe na modernizację nowego budynku dla ZSS, a na potrzeby PO mówi, że to nie będzie wymagać kosztów; panie Starosto wszystko kosztuje: pomysły likwidowania czy wygaszania, przenoszenia, może tylko wcześniejsze czytanie umowy z UMiG Olkusz nie było kosztowne

kiel
kiel
11 lat temu

Problem szkoły specjalnej wskazuje na inteklektualną marność Zarządu. Jak można dopuścić do stresowania dzieci, rodzicóws i pedagogów. Na pochybej starostow!

komin
komin
11 lat temu

Postkomuniści naczele z panem Janem Orkiszem do domu. Czas wasz minął. Wstydu chyba nie macie.

Pytajnik
Pytajnik
11 lat temu

Ciekawe co na to Dyrektor Piaśnik, że jego lewicowi koledzy chcą zlikwidować jedyne liceum na osiedlu?
Ciekawe czy będzie przeciw czy za?

G....t
G....t
11 lat temu

Zrozumiem rozgoryczenie Obserwatora pod warunkiem, że jest reprezentantem np. srodowiska pedagogicznego lub administarcji bo taka deczyzja może skutkować utratą miejsca pracy w nadchodzących latach, ale wg mnie jest to przykład taniego polpulismu i malkontenctwa a wpisy tego rodzaju nic nie wnoszą poza sztucznym podgrzewaniem atmosfery. I to może być właściwy powód aktywności.

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”nana”]gdyby pensje nauczycielskie nie rujnowały budżetu powiatu zapewne nie byłoby tylu drastycznych posunięć….[/quote]

Pensje nauczycieli są tylko skutkiem zaistaniałęj sytuacji ale dodam istotnym jak pozostałe obciążenia – zasadniczy problem ma podłoże ekonomicze i demograficzne. Ekonomiczne to narzucone samorządowi celów i brak wsparcia centralnego do ich realizacji, demograficzne prowadzące do zmniejszajaca się ( aktualnie ) ilość uczniów i relatywnie zwiększenia kadry pedagogicznej w oststnich latach w konsekwencji prowadzi do niegospodarności lub braku efektywnosci zarządzania ( jak kto woli ) takim procesem. Szkolnictwio i nauka szeroko rozmumiana potrzebuje wsparcia ale obywatele powinni też określić jego granice. Poza tym propozycja wygaszania jest znacznie lepsza dla uczniów i środowiska nauczycieli bo rozkałda w czasie negatywne skutki a być może pozwoli ich uniknąć w przyszłosci.

aa
aa
11 lat temu

[quote name=”nana”]gdyby pensje nauczycielskie nie rujnowały budżetu powiatu zapewne nie byłoby tylu drastycznych posunięć….[/quote]
Tu nie chodzi o to co mają w planach tylko o to jak to robią i że nie rozmawiają. Normalni ludzie rozmawiają ze sobą i słuchają co inni mają do powiedzenia. Oni zdecydowali i najlepiej było by nic nikomu nie mówić tylko zrobić.

nana
nana
11 lat temu

gdyby pensje nauczycielskie nie rujnowały budżetu powiatu zapewne nie byłoby tylu drastycznych posunięć….