okmf wieliczka fot4 lukasz dwornik

Olkuski Klub Miłośników Fotografii działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, wkrótce obchodzić będzie pierwszą rocznicę działalności. To dobra okazja, by przyjrzeć się aktywności grupy pasjonatów, którzy nie tylko utrwalają na zdjęciach otaczającą nas rzeczywistość, ale też wspólnie realizującą swe artystyczne ambicje.


OKMF powstał wczesną wiosną 2012 roku, po drugiej Wystawie Fotografików Olkuskich.  Rosnące zainteresowanie wystawą, tak wśród zwiedzających, jak i twórców, pokazało, że warto w naszym mieście stworzyć możliwość dla poznania się oraz współdziałania ludzi interesujących się fotografią. Głównym celem powołania klubu było właśnie zintegrowanie środowiska, danie okazji osobom najchętniej spędzającym wolny czas z aparatem do wspólnego realizowania pasji, wymiany doświadczeń, podejmowania rozwijających umiejętności przedsięwzięć.

 

Dziś 20-osobowa grupa może już poszczycić się wieloma plenerami, regularnie organizowanymi wewnętrznymi konkursami, a także warsztatami. Wśród fotograficznych wypraw wymienić można akcję służącą ukazaniu zaśmiecanych przez mieszkańców zakamarków miasta, wizytę w starej cementowni w Jaworznie, sesje w opuszczonej osadzie na terenie Gminy Bolesław i na zamku w Rabsztynie, czy ostatnio dwie wędrówki po niedostępnych dla turystów podziemiach kopalni soli w Wieliczce. Efekty plenerów oraz wewnętrznych konkursów klubu oglądać można na stronie internetowej www.facebook.com/okmf.mok .

Zbiorowa wystawa zdjęć członków OKMF gościła w ubiegłe wakacje na zamku w Rabsztynie, a obecnie prezentowana jest w Klubie „Przyjaźń” na osiedlu Pakuska. Prezentację prac klubowicza Michała Kurka mogliśmy podziwiać nie tak dawno w Miejskim Ośrodku Kultury, zaś Andrzeja Karonia w Klubie „Kubuś” na osiedlu Słowiki. Wkrótce w olkuskim MOK klubowicze pokażą efekty swych plenerów w Wieliczce.

Podczas zajęć warsztatowych bardziej doświadczeni fotograficy zdradzali koleżankom i kolegom tajniki obsługi programów komputerowych do obróbki zdjęć, a także uczyli technik fotografii studyjnej z udziałem modelki.

Spotkania, odbywające się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca o godzinie 18 w sali na I piętrze MOK, członkowie OKMF poświęcają najczęściej wspólnej prezentacji i analizowaniu zdjęć, często wykonywanych na zadany wcześniej temat. Liczą się nie tylko umiejętności techniczne, ale przede wszystkim pomysłowość, oryginalność podejścia do zazwyczaj dość ogólnie określanych tematów, jak np. „Asymetria”, czy „Odbicia”.
Obecnie klubowicze przygotowują się do wspomnianej już wystawy zdjęć z pleneru w Wieliczce oraz do zaplanowanej na marzec tego roku III Wystawy Fotografików Olkuskich, która ma też stać się okazją do uczczenia rocznicy powstania klubu.

OKMF zrzesza osoby obojga płci w wieku od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Nie ma znaczenia artystyczny dorobek, ani sprzęt, liczy się wyłącznie chęć wspólnej zabawy wspólną pasją i wzajemne wspieranie się w jej rozwijaniu. To organizacja inna niż wszystkie, gdyż nie ma w niej ani prezesów, ani list obecności, ani nawet składek. Każdy może poddać pomysł na plener, warsztaty, konkurs czy wystawę, wszyscy angażują się w planowanie kolejnych przedsięwzięć. Warsztaty prowadzą najlepsi, wyspecjalizowani w danej dziedzinie. Jest też swobodna, przyjacielska atmosfera, która sprawia, że oprócz poświęconych fotografii spotkań w MOK klubowiczom zdarza się też spędzać razem czas w kawiarni, albo przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami.

Jeśli lubisz fotografować, to zapraszamy Cię do Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii!

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o