belgowie foto

Dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli, zainteresowaniu młodzieży oraz jej rodziców w IV LO udało się zorganizować październikową wymianę uczniowską z Sint – Dimpnacollege w Geel. Grupa osiemnastu Belgów gościła w domach swoich polskich kolegów i koleżanek, co dawało im możliwość poznania naszej tradycji, stylu życia, czy kuchni.

W ciągu tygodnia odwiedzili szkołę, uczestniczyli w lekcjach, prezentowali własną szkołę i region Antwerpii, z którego pochodzą. Poza Olkuszem zwiedzili Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Oświęcim i Niedzicę. Towarzyszyła im piękna polska jesień – słoneczna pogoda i rześkie powietrze, które stwarzały wyjątkowe warunki do uprawiania turystyki.

 

Współpraca IV Liceum ze szkołą w Geel trwa już 18 lat. Wszystko zaczęło się w roku 1995 w związku z realizacją pilotażowego programu unijnego ECCE, który przyniósł szkole 3. miejsce w wielkim finale europejskim w Brukseli i zapewnił wejście do cyklicznego projektu SOCRATES COMENIUS. W latach 1998 – 2008 „Czwórka” zrealizowała trzy kolejne programy badawcze (Ochrona gatunkowa raka rzecznego „Astacus astacus”, Ochrona gatunkowa bociana białego „Cicona cicona”, Ogrody Edenu). W ubiegłym roku szkoła zakończyła udział w piątym już przedsięwzięciu „Wine… not”. Przez dwa lata realizowała zadania w grupie, w skład której wchodziła jeszcze młodzież z Włoch, Finlandii, Hiszpanii i zaprzyjaźnionej Belgii. W marcu 2014 roku uczniowie „Czwórki” pojadą do Belgii z rewizytą.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze