4_lo_debata_3

W ramach drugiego etapu projektu XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, odbyła się debata zatytułowana „Samorząd Uczniowski wczoraj, dziś i jutro”. Dyskusja prowadzona była na temat funkcji i roli samorządu szkolnego na przestrzeni ostatnich lat. Temat młodzieżowej debaty wziął się z obowiązku przygotowania konkursowej dyskusji, dotyczącej szkolnych instytucji demokratycznych w kształtowaniu postaw demokratycznych i obywatelskich wśród młodych ludzi. Zaproszenie na debatę przyjęła posłanka Lidia Gądek, a także wiceprzewodniczący Komisji ds. Edukacji, Kultury Fizycznej i Turystyki, Waldemar Smoter. Przez blisko dwie godziny przedstawiciele władz dyskutowali wspólnie z uczniami o władzy – nie tej z pierwszych stron gazet, ale tej na poziomie szkoły.

Debatę zorganizowały uczennice klasy 2a, Anna Malinowska oraz Wioleta Spolankiewicz – ubiegające się o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Prowadzące wyznaczyły trzy główne cele przygotowania debaty. Po pierwsze: rozpowszechnianie wśród młodych ludzi działań społecznych w szkole. Po drugie: umożliwienie młodzieży podjęcia dyskusji o możliwościach i barierach dla podejmowania aktywności społecznej na poziomie szkolnym i4_lo_debata_1 wreszcie po trzecie: wypracowanie przez młodzież zaleceń w zakresie zwiększania udziału uczniów w życiu szkoły. – Myślę, że ta debata zaowocuje nie tylko ciekawą dyskusją, ale także uświadomi nam wszystkim, jak istotną rolę nie tylko w życiu szkoły, ale również i w życiu społeczności lokalnej, odgrywa aktywność młodzieży – mówił na samym wstępie dyrektor IV LO, Piotr Grojec.

Debatowanie rozpoczęto od definicji Samorządu Uczniowskiego. – Samorząd Uczniowski to my wszyscy, każdy uczeń. Ten, kto staje się uczniem szkoły, staje się też niejako członkiem samorządu – tłumaczył uczeń klasy 3b, Wojciech Kowalski. Przedstawiono również procedurę wyboru szkolnych władz. Uczestnicy debaty spierali się na tematy trudne i ważne, wytykając jednym nieśmiałość, a jeszcze innym lenistwo w kwestiach pracy na rzecz klasy czy całej placówki. Przedstawiciele szkolnego wolontariatu m.in. Monika Cieślik i Aleksandra Broda przekonywały, że IV LO na tle pozostałych szkół średnich pod względem zaangażowania w różnego rodzaju akcje i projekty wypada naprawdę nieźle. Uczestnicy debaty wspominali ostatnie kampanie wyborcze, wymieniali się spostrzeżeniami na temat pozyskiwania przychylności swoich kolegów, próbowali także znaleźć rozwiązanie problemu zwiększenia aktywności uczniów i udoskonalenia przepływu informacji na linii uczeń – nauczyciel – rodzic.

Obecna podczas debaty posłanka Lidia Gądek zabrała głos w dyskusji przy pytaniu: Czy przedstawiciele samorządu powinni być podzieleni na sekcje, czy lepiej, żeby wszyscy dbali o to samo? – Na wstępie gratuluję debaty. Podstawowym prawem demokracji jest dyskusja, więc cieszy mnie bardzo fakt, że potraficie dyskutować, mając różne poglądy. Typowa postawa obywatelska wymaga działania nawet bez sprawowania funkcji. Każdy uczeń ma niejako obowiązek pomocy swoim przedstawicielom. Niezwykle ważna jest praca w zespołach. Każda grupa powinna mieć przydzielone zadania, za które kiedyś będzie rozliczona. Mając pomysły, należy przekazać je władzom samorządu i wspólnie wypracować kompromis – mówiła posłanka, która swoją karierę samorządową rozpoczęła właśnie w latach szkolnych.

Kolejny z gości, Waldemar Smoter wskazał na potrzebę partnerstwa samorządów uczniowskich nie tylko między uczniami, nauczycielami czy rodzicami, ale i również z samorządami innymi szkół. Dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym, W. Smoter wyjaśniał, dlaczego lepiej od razu mówić o problemach, a nie tłumić ich w sobie. – Swobodna wymiana informacji pomiędzy samorządami uczniowskimi, a szkolną społecznością to podstawowy punkt udanego działania – uważa wiceprzewodniczący.

4_lo_debata_2Głos w dyskusji zabrała również Anna Kwaśniewska. Przedstawicielka Rady Rodziców chwaliła sobie współpracę między rodzicami, a uczniami. Licealnym wykładnikiem stosunków rodzic – dziecko jest organizacja studniówki. Wszystko i w tym roku przebiegło zgodnie z planem. Pochwały trafiły pod adresem aktywnych wolontariuszy, otwartej na wszelkie pomysły Dyrekcji, a także kilka ciepłych słów usłyszeli o sobie nauczyciele. Konstruktywną dyskusję po wyczerpaniu tematu zamknięto po dwóch godzinach. Na zakończenie wyciągnięto wnioski z debaty. Miłą niespodziankę uczniom sprawiła posłanka Gądek, która pytana o możliwość współpracy samorządów szkolnych z sejmem zapowiedziała, że właśnie to spotkanie było pierwszym punktem wspólnych działań. Drugim ma być wizyta młodzieży w Warszawie, oczywiście na zaproszenie posłanki.

Zanim większa grupa olkuskiej młodzieży wyjedzie do stolicy, szansę na mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży na XVIII już sesję plenarną mają Anna Malinowska z Wioletą Spolankiewicz. Licealistki, przy współpracy z nauczycielami, najpierw zaplanowały, a później przeprowadziły debatę, która według obowiązującego regulaminu jest drugim krokiem po sejmowy mandat. Teraz zarejestrowaną debatę należy przesłać do komisji konkursowej i czekać na ogłoszenie wyników. 20 kwietnia zostaną zaprezentowane tegoroczne listy posłów i posłanek.

Najbliższa sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży będzie już osiemnastą z kolei. Pierwsza odbyła się w 1994r. Mandaty przyznawane były autorom najlepszych prac konkursowych, ocenianych przez Komisje Wojewódzkie powoływane przez Kuratorów Oświaty. Tryb zdobywania mandatów zmienił się w 2010 r. Dwuosobowe szkolne zespoły wykonują zadania związane z problematyką  podanej na dany rok sesji. Można, jak to uczyniła młodzież z IV LO, przeprowadzić debatę i umieścić ją na specjalnej platformie. Komisja Konkursowa wyłania 230 zespołów, czyli 460 posłów, którzy podczas spotkań parlamentarnych wypracowują nowe uchwały.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:28586}{joomplu:28566}{joomplu:28558}{joomplu:28552}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
absolwent 2010
absolwent 2010
12 lat temu

acha !!!!
jeszcze chcialem zapytac ktorego burmistrza prosiliscie, czy to nie chodzi o J. Łakse ? Burmistrza Wolbromia ? bo cosik mi sie zdaje ze tak ! 😉 😉

absolwent 2010
absolwent 2010
12 lat temu

Zostało zaproszonych o wiele więcej osób, lecz niestety zostalismy wystawieni do wiatru. Mimo potwierdzenia przybicia m.in. burmistrza on jednak się nie zjawił…[/quote]
do 4LO
jezeli juz piszesz i zarzucasz ze byli proszeni a nie przyszli to niech sie znajdzie pelna lista zaproszonych a nie przybylych , bo w przeciwnym ukladzie jestescie niewiarygodni ,a tak to niech oni sie wstydza.

4lo
4lo
12 lat temu

[quote name=”Biolchem III”]Dziwi fakt , ze taka duża debata a tylko najsluszniejsza partia wiedzie prym w postaci Pana Smotera czy Pani Gadek , jak my mamy zachowywać sie demokratycznie skoro wszyscy decydenci w IV L O patrzą tylko na jedna partie .Przeciez ta pani czy ten pan nie są z Olkusza , my mamy w Olkuszu swojego Posla , czemu to on nie był zaproszony ? To my powinnismy mieć decydujący glos kogo chcemy zaprosić ..Niech sie wstydzi dyrekcja takiego przykladu demokracji ! Nasza szkoła powinna być apolityczny , a jaka jest ? Od najmłodszych lat już ustawiacie sobie nas jak chcecie
? Wstyd ![/quote]
Zostało zaproszonych o wiele więcej osób, lecz niestety zostalismy wystawieni do wiatru. Mimo potwierdzenia przybicia m.in. burmistrza on jednak się nie zjawił…

Maciek
Maciek
12 lat temu

[quote name=”fryzjer”][quote name=”Maciek”]na tym zdjęciu w kręconych włosach?[/quote] a ktore z tych zdjec jest owlosione? bo na oko wygladaja wszystkie calkiem zwyczajnie – zero kłakow..[/quote]
chodziło mi bardziej o tą, która ma na głowie kręcone włosy…

Biolchem III
Biolchem III
12 lat temu

Dziwi fakt , ze taka duża debata a tylko najsluszniejsza partia wiedzie prym w postaci Pana Smotera czy Pani Gadek , jak my mamy zachowywać sie demokratycznie skoro wszyscy decydenci w IV L O patrzą tylko na jedna partie .Przeciez ta pani czy ten pan nie są z Olkusza , my mamy w Olkuszu swojego Posla , czemu to on nie był zaproszony ? To my powinnismy mieć decydujący glos kogo chcemy zaprosić ..Niech sie wstydzi dyrekcja takiego przykladu demokracji ! Nasza szkoła powinna być apolityczny , a jaka jest ? Od najmłodszych lat już ustawiacie sobie nas jak chcecie
? Wstyd !

fryzjer
fryzjer
12 lat temu

[quote name=”Maciek”]na tym zdjęciu w kręconych włosach?[/quote] a ktore z tych zdjec jest owlosione? bo na oko wygladaja wszystkie calkiem zwyczajnie – zero kłakow..

Maciek
Maciek
12 lat temu

Co to za dziewczyna na tym zdjęciu w kręconych włosach?