bo małopolska

Znamy już listę zadań, na które od najbliższej soboty będzie można głosować w ramach premierowej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Mieszkańcy powiatu olkuskiego mogą wybrać po jednym projekcie z jedenastu zadań powiatowych i sześciu o zasięgu Małopolski Zachodniej.

Jak informują władze województwa, Małopolanie zgłosili łącznie 204 zadania, z czego 152 zostały pozytywnie ocenione i to na nie właśnie będą mogli głosować mieszkańcy regionu. Wśród nich jest 120 zadań powiatowych i 32 zadania subregionie. Pozostałe 52 zadania to głównie te, które nie mieszczą się w kompetencjach samorządu województwa i nie mogą być sfinansowane z jego środków.

Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca a zakończy 6 lipca. Przewidziano trzy metody: przez formularz internetowy, korespondencyjnie lub oddając głos do urny w agendach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Każdy mieszkaniec Małopolski może oddać dwa głosy: jeden na zadanie powiatowe i 1 na zadanie subregionalne (obejmujący co najmniej dwa powiaty w danym subregionie). Wartość zadań powiatowych zgodnie z regulaminem wynosi od 50 tys. złotych do 100 tys. złotych, natomiast subregionalnych od 100 tys. złotych do 300 tys. złotych. Głosować można tylko na zadania dotyczące powiatu i subregionu, który się zamieszkuje. Wyniki mają być opublikowane 31 lipca.
Formularze do głosowania i wszystkie informacje na temat BO dostępne są na www.bo.malopolska.pl

Jedenaście zadań dotyczy tylko powiatu olkuskiego. Są to:

1.Uliczny Folk Ziemi Olkuskiej (91 500,00 zł)
Organizacja spotkań i warsztatów dla seniorów (zajęcia z kreatywności, stworzenie produktu lokalnego, wzoru lokalnego) oraz młodzieży (warsztaty bazujące na wynikach zajęć dla seniorów i przy udziale wybranych seniorów, stworzenie grafik, projektowanie wzorów). Projekt kończy wystawa projektów połączona z konkursem na najlepsze dzieła.

2.Nic dwa razy się nie zdarzy – zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin (82 088,00 zł)
Usprawnienie sfery poznawczej dzieci i młodzieży, wyjazdy integracyjne i spotkania dla dzieci i rodziców.

3.Wyposażenie Sali Doświadczenia Świata i Integracji Sensorycznej do rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym i ruchowym (98 360,00 zł)
Zwiększenie dostępności do profesjonalnych i wysokiej jakości usług rehabilitacyjnych dostępnych bezpłatnie dla mieszkańców powiatu olkuskiego z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Wyposażenie sali w nowoczesne urządzenia rehabilitacyjne.

4.Amatorska liga plenerowej piłki siatkowej (99 900,00 zł)
Organizacja amatorskiej ligi plenerowej piłki siatkowej i rozgrywek na poziomie gmin w powiecie olkuskim w kategoriach drużyn mieszanych damsko – męskich, bez ograniczeń wiekowych mająca na celu poprawę sprawności fizycznej i zdrowotnej mieszkańców powiatu i konsolidację międzypokoleniową.

5.Na start po zdrowie (69 170,00 zł)
Popularyzacja zdrowego stylu życia oraz promocji aktywnej turystyki. Organizacja 6 wydarzeń sportowych w 6 gminach powiatu olkuskiego: Wielkiego Biegu Wolbromskiego, Srebrnego Rajdu Rowerowego, Ulicznego Maratonu Tańca, Pustynnego Nordic Walking, Powiatowego Turnieju Sztuk Walki, Warsztatów Jeździeckich.

6.Przygoda w siodle – nauka i doskonalenie jazdy konnej dla dzieci i młodzieży (100 000,00 zł)
Nauka i doskonalenie jazdy konnej dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat w formie warsztatów teoretycznych i praktycznych w okresie wakacji oraz w pierwszej połowie roku szkolnego. Warsztaty prowadzone pod okiem wykwalifikowanego instruktora /hipoterapeuty są przeznaczone dla 35 dzieci (w tym dzieci niepełnosprawnych).

7.Akademia Młodego Technika (93 794,70 zł)
Realizacja bezpłatnych zajęć edukacyjnych w ramach Akademii Młodego Technika adresowanych do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu olkuskiego. Propagowanie nauk przyrodniczych oraz nauk technicznych ze szczególnym uwzględnieniem robotyki i automatyki.

8.Kreatywnie dla młodzieży – cykl zajęć zwiększających kompetencje kluczowe młodzieży z terenu powiatu olkuskiego (99 990,00 zł)
Wsparcie lokalnych liderów młodzieżowych (Kluby Wolontariusza, Rady Młodzieżowe) przez współpracę z nauczycielami i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Oprócz uczniów, bezpośrednimi odbiorcami projektu będą członkowie społeczności lokalnej (minimum 300 osób).

9.Interaktywne gminy – tablice multimedialne i szkolenia dla mieszkańców gminy Olkusz i Bolesław (100 000,00 zł)
Zakup sprzętu multimedialnego (do nauki, konsultacji społecznych, spotkań, wykładów i telekonferencji) i przeszkolenie osób z niego korzystających. Zakup 10 zestawów (tablica multumedialna, laptop, projektor) dla 6 gimnazjów z terenu miasta i gminy Olkusz.

10.Mali Ratownicy (50 000,00 zł)
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci z terenu powiatu olkuskiego prowadzone przez Szkołę Ratownictwa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

11.Słowo, rytm, muzyka – rozwija komunikację (100 000,00 zł)
Zajęcia terapii logopedycznej i rytmiczno-taneczne dla uczniów klas 0-III, u których stwierdza się zaburzenia mowy, rytmu i ruchu (około 100 godzin łącznie zajęć z terapii logopedycznej i zajęć rytmiczno-tanecznych w szkołach większych (powyżej 200 uczniów) oraz około 80 godzin w szkołach mniejszych (do 200 uczniów) w cyklu dziesięciu miesięcy.

 

Swój głos można oddać także na jedno z sześciu zadań o zasięgu subregionalnym – Małopolski Zachodniej (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki):

1.Wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w sprzęt rehabilitacyjny i uporządkowanie terenu parku wokół Szpitala (286 535,41 zł)

2.Konkurs plastyczny Kolaż-Asamblaż – Subregion Małopolski Zachodniej (105 300,00 zł)
Konkurs dla malarzy i plastyków specjalizujących się w kolażu i asamblażu, którzy nie mają możliwości skonfrontowania swoich dokonań z innymi twórcami, wydanie katalogu prac konkursowych.

3.Zachodnia Małopolska – lubię to (240 900,00 zł)
Konkursy upowszechniające wiedzę o Małopolsce Zachodniej skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich; szereg imprez: Wielkie Zatorskie Żniwa Karpiowe, Ziemniaczysko pod Lipowcem, Czar Pustyni, Smaki i Smaczki Małopolski Zachodniej oraz Spotkanie nad Przemszą; kampania informacyjno-promocyjna; rozbudowa strony internetowej Zachodnia Małopolska.

4.Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek w pasie drogowym dróg wojewódzkich na terenie subregionu Małopolska Zachodnia (300 000,00 zł)
Konserwacja 8 zabytkowych kapliczek lokowanych w miejscowościach: Brodła, Poręba Żegoty, Babice (dwie), Brzeszcze, Libiąż Mały, Płaza, Niesułowice.

5.Pociąg do Małopolski Zachodniej (298 000,00 zł)
Uruchomienie przejazdów z wykorzystaniem lokomotywy turystycznej (poruszającej się po drogach publicznych) na trasach obejmujących atrakcje turystyczne powiatu chrzanowskiego, wadowickiego i oświęcimskiego; opracowanie strony internetowej z nową ofertą turystyczną.

6.Daj się porwać na rower – zwiedzamy Małopolskę Zachodnią (131 200,00 zł)
Cykl pięciu bezpłatnych, jednodniowych wycieczek rowerowych dla mieszkańców (zakup 30 rowerów), połączonych ze zwiedzaniem z przewodnikiem obiektów turystycznych: zamków, skansenu, parków tematycznych, zabytkowych kościołów i ciekawych muzeów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Matt
Matt
8 lat temu

Zagłosuj na Uliczny Folk Ziemi Olkuskiej!
Zadanie polega na organizacji spotkań, warsztatów na których będą pracować zarówno seniorzy jak i młodzież. Warsztaty będą prowadzić osoby kompetentne z ogromnym dorobkiem z sfery Organizacji Pozarządowych oraz edukacji nieformalnej z naszego Powiatu!
Projekt jako jedyny z proponowanych w tym roku projektów do BO Małopolskiego będzie obejmował swoim zasięgiem (w gminach będą organizowane warsztaty) gminy OLKUSZ, KLUCZE, BOLESŁAW, BUKOWNO oraz WOLBROM!
W dzisiejszych czasach młodsze pokolenia mają coraz mniej okazji do nawiązywania kontaktów ze starszymi ludźmi. Wraz z zanikaniem rodzin wielopokoleniowych znika naturalna przestrzeń do budowania dialogów między osobami młodszymi i starszymi. Obie grupy rzadko ze sobą współpracują, a przecież każda z nich ma tak wiele do zaoferowania tej drugiej – doświadczenie, wiedza, lata praktyki warto zestawić z energią, świeżym spojrzeniem i entuzjazmem.
Formularze do głosowania i wszystkie informacje na temat BO dostępne są na http://www.bo.malopolska.pl

Ola
Ola
8 lat temu

Po co te laptopy i tablice interaktywne? Z tego, co zauważyłam, wcale to nie poprawia jakości nauki. Komputery przydają się tylko w pracowniach informatycznych. Może i nie idę z duchem czasu, ale dawniej takich gadżetów nie było i szkolnictwo stało na wyższym poziomie 🙂

wystarczy
wystarczy
8 lat temu

dość pieniędzy idzie na szkoły. Moim zdaniem najlepsze projekty do 1, 4 i 6. Coś świeżego i interesującego

elf
elf
8 lat temu

[quote name=”Marcin18″]Mi podoba się 9, przynajmniej jakiś sprzęt trafi do szkół i coś zostanie na dłużej.[/quote]

A skąd nagle w zadaniu nr 9, w Olkuszu znalazło się 6 Gimnazjów? Chyba są cztery na terenie miasta i gminy.

Marcin18
Marcin18
8 lat temu

Mi podoba się 9, przynajmniej jakiś sprzęt trafi do szkół i coś zostanie na dłużej.

S.
S.
8 lat temu

Dziękuję. Nie będę głosował. Większość z tych projektów nie służy lokalnej społeczności. Skorzystają nieliczni, jak np plastycy specjalizujący się w kolażach. Specjaliści logopedzi też mogą być dumni.