wymiana2

Historia partnerskich spotkań pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami Olkusz i Schwalbach opierała się do tej pory na kulturowych wymianach młodzieży szkolnej, czy artystycznych wyjazdach muzyków. Zdarzały się także wizyty całych rodzin. Wydaje się, że ostatnio został zapoczątkowany nowy etap polsko-niemieckiej przyjaźni – z wizytą do zachodnich przyjaciół zawitali młodzi piłkarze z Olkuskiego Klubu Sportowego „Słowik”, którzy reprezentowali nasze miasto w prestiżowym turnieju MAINOVA Cup 2015.

W tym roku przypada 5. rocznica założenia olkuskiego klubu, który ambitnie walczy o odbudowanie pozycji w wojewódzkim futbolu dzieci i młodzieży. Wyjazd do Niemiec dla 13-latków był po częsci nagrodą za uzyskiwane dotychczas wyniki. – Wizyta w Schwalbach była dla nas podwójnie pożyteczna. Chłopcy mieli okazję spróbować swoich sił z klasowymi rywalami, a my jako działacze odbyliśmy pożyteczną lekcję organizacyjną – mówi koordynator i założyciel Słowika Rafał Pięta, czuwający nad grupą podczas niedawnej wizyty za zachodnią granicą. 

wymiana3

Podczas weekendowego pobytu w mieście partnerskim Olkusza, młodym piłkarzom udało się zająć 11 miejsce w turnieju MAINOVA Cup, pokonując ekipy FC Schwalbach 3:1 i Germanię Wailbach 2:1. W niedzielę „Słowicy” już na dużym boisku pokonali gospodarzy ze Schwalbach aż 6:1. Obiekty sportowe jakimi dysponuje niemiecki klub ciężko nawet porównywać do tych olkuskich. To tak jakby pomylić kolor biały z czarnym – kompleks boisk, także tych ze sztuczną nawierzchnią to te najważniejsze różnice.

Oprócz typowo sportowego aspektu partnerskich odwiedzin, nie mogło zabraknąć tradycyjnego spaceru po Schwalbach, zwiedzania Frankfurtu, czy wspólnego przeżywania emocji związanych z katarskimi Mistrzostwami Świata w Piłce Ręcznej. Mecz Polaków z Reprezentacją Niemiec, młodzi zawodnicy w towarzystwie swoich opiekunów obejrzeli na wielkim telebimie. Były również wspólne wieczory i posiłki z niemieckimi rodzinami, a także czas na integrację i poznanie zachodniej kultury.

wymiana1

Jak zwykle pieczę na wyjazdem sprawowała niezastąpiona w takich chwilach Genowefa Bugajska, będąca panią prezes Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”. W wakacje dojdzie do rewanżu, nie tylko tego na boisku. Na przełomie sierpnia i września do naszego miasta z rewizytą przyjadą młodzi sportowcy ze Schwalbach. Nadarzy się okazja do świętowania 5-lecia istnienia OKS-u, ale także na poznanie polskiej mentalności.

wymiana4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze