Olkuscy strażacy oprócz typowych działań ratowniczo – gaśniczych czasami udzielają również innej, specjalistycznej pomocy, m.in. z zakresu ratownictwa przedmedycznego.

Każdy strażak zatrudniony w Państwowej Straży Pożarnej zobowiązany jest ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy z zakresu ratownictwa medycznego. Ponadto w celu bieżącej aktualizacji wiedzy w tym zakresie co trzy lata dokonywana jest recertyfikacja nabytych uprawnień.
Zdobytą w ten sposób wiedzę i umiejętności ratownicy przeważnie wykorzystują w pierwszej fazie działań ratowniczo – gaśniczych ( np. przy wydobywaniu osób poszkodowanych w wypadkach drogowych).

Jednakże zdarzają się również przypadki wezwań do zdarzeń, w których ratownictwo przedmedyczne jest podstawowym, prowadzonym przez nas działaniem ratowniczym. W bieżącym roku na terenie Olkusza zdarzyły się dwie takie interwencje. W ramach pomocy jednostkom Pogotowia Ratunkowego, które w chwili zaalarmowania przebywały poza własnym terenem i miały wydłużony czas dojazdu, zostaliśmy zadysponowani do pomocy osobie potrąconej przez samochód na przejściu dla pieszych, a w drugim przypadku do osoby po ataku epilepsji.
Strażacy podczas tych działań musieli wykazać się typowymi dla ratownictwa przedmedycznego czynnościami. Mianowicie, dokonano założenia na przypuszczalnie złamaną kończynę dolną szyny Kamera, przeniesiono poszkodowanego na nosze ratownicze, poddano tlenoterapii, przeprowadzono wstępne postępowanie przeciwwstrząsowe oraz udzielono wsparcia psychicznego dla osób poszkodowanych. Dopiero po wykonaniu w/w czynności i po przybyciu jednostek Pogotowia Ratunkowego nastąpiło przekazanie osób poszkodowanych przybyłemu lekarzowi i ratownikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze