wizyta starogard 6

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał zastępca prezydenta Miasta Starogard Gdański Przemysław Biesek-Talewski. Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa.

Podczas trwającego obecnie zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” władze tego pomorskiego miasta podjęły decyzję o adaptacji gotyckich piwnic tamtejszego ratusza staromiejskiego na cele wystawienniczo muzealne. Doświadczenia miast, które – tak jak Olkusz –przeprowadziły taką inwestycję, stały się bardzo cenne.

– Zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto te relikty eksponować. Po wizycie w Olkuszu widzę, że warto, ponieważ mają one ogromny potencjał – mówił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta Starogardu.

Podczas spotkania w olkuskim magistracie o samym projekcie „Rewitalizacja olkuskiej starówki”, którego efektem było przystosowanie piwnic olkuskiego ratusza do urządzenia tam podziemnej trasy turystycznej, opowiadała Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków i zarazem Miejski Konserwator Zabytków.

wizyta starogard 14

Przedstawiciela władz Starogardu interesowały zarówno szczegóły techniczne dotyczące prac konserwatorskich i budowalnych w obrębie starówki, jak też plany dotyczące stworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Po spotkaniu w urzędzie, władze Olkusza i Starogardu Gdańskiego wspólnie odwiedzili podziemia ratusza, by dyskutować o prowadzonych tam obecnie pracach, a następnie przeszli do budynku dawnego starostwa. Mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, jakie rozciągają się pod budynkiem starostwa oraz elementy kamieniarki, jakie zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

wizyta starogard 2

Szczególnie interesujące były informacje o obecnie realizowanym projekcie „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Przedstawiciele olkuskiego magistratu odpowiadali na wiele szczegółowych pytań dotyczących konkretnych rozwiązań stosowanych podczas rewitalizacji oraz zapewnili o tym, że chętnie będą służyli radą w przypadku pojawienia się kolejnych. Starogard Gdański, 48 tysięczne zabytkowe miasto w województwie pomorskim, jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu.

UMiG Olkusz

wizyta starogard 12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ojojoj
ojojoj
4 lat temu

Podobno goście zostali srogo doświadczeni 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 i musieli zjeść po pięć zapiekanek

autochton
autochton
4 lat temu

Te „różniaste” komentarze na „różniaste” tematy najczęściej wcale nie zmierzają do przekazania czytelnikom czyjejkolwiek opinii, tylko mają na celu „dokopanie” aktualnym zarządcom miasta, bo zbliżają się nowe wybory i ten, albo ów, chciałby kogoś innego na jego miejsce „wkleić” !! Nie liczą się osiągnięcia dotychczasowych włodarzy, tylko aktualne sympatie polityczne komentatorów !! A fuj !!! Polityka włazi wszędzie „bez mydła”, a najnowsza choroba epidemiczna, „pisioza”, szaleje na maxa !!

Norbert
Norbert
4 lat temu

Przyjeżdża jakiś gościu do Olkusza pooglądać ruiny miasta. Z tego powodu musi go oprowadzić dwóch wiceburmistrzów. Z tego powodu musi UMiG napisać artykuł sponsorowany w Przeglądzie. Czy włodarze nie mają ważniejszych zajęć?

arek
arek
4 lat temu

Żeby tylko nie trafił Pan burmistrz na zaplecze bydynku Rynek 2 bo zobaczy inne oblicze rewitalizacji. Roman ma dwa oblicza jak Janus

kolo
kolo
4 lat temu

Romek nie ma się czym chwalić, to chwali się robotą Rzepki 😀