wizyta starogard 6

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał zastępca prezydenta Miasta Starogard Gdański Przemysław Biesek-Talewski. Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa.

Podczas trwającego obecnie zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” władze tego pomorskiego miasta podjęły decyzję o adaptacji gotyckich piwnic tamtejszego ratusza staromiejskiego na cele wystawienniczo muzealne. Doświadczenia miast, które – tak jak Olkusz –przeprowadziły taką inwestycję, stały się bardzo cenne.

– Zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto te relikty eksponować. Po wizycie w Olkuszu widzę, że warto, ponieważ mają one ogromny potencjał – mówił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta Starogardu.

Podczas spotkania w olkuskim magistracie o samym projekcie „Rewitalizacja olkuskiej starówki”, którego efektem było przystosowanie piwnic olkuskiego ratusza do urządzenia tam podziemnej trasy turystycznej, opowiadała Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków i zarazem Miejski Konserwator Zabytków.

wizyta starogard 14

Przedstawiciela władz Starogardu interesowały zarówno szczegóły techniczne dotyczące prac konserwatorskich i budowalnych w obrębie starówki, jak też plany dotyczące stworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Po spotkaniu w urzędzie, władze Olkusza i Starogardu Gdańskiego wspólnie odwiedzili podziemia ratusza, by dyskutować o prowadzonych tam obecnie pracach, a następnie przeszli do budynku dawnego starostwa. Mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, jakie rozciągają się pod budynkiem starostwa oraz elementy kamieniarki, jakie zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

wizyta starogard 2

Szczególnie interesujące były informacje o obecnie realizowanym projekcie „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Przedstawiciele olkuskiego magistratu odpowiadali na wiele szczegółowych pytań dotyczących konkretnych rozwiązań stosowanych podczas rewitalizacji oraz zapewnili o tym, że chętnie będą służyli radą w przypadku pojawienia się kolejnych. Starogard Gdański, 48 tysięczne zabytkowe miasto w województwie pomorskim, jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu.

UMiG Olkusz

wizyta starogard 12

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ojojojautochtonNorbertarekkolo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ojojoj
ojojoj

Podobno goście zostali srogo doświadczeni 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 i musieli zjeść po pięć zapiekanek

autochton
autochton

Te „różniaste” komentarze na „różniaste” tematy najczęściej wcale nie zmierzają do przekazania czytelnikom czyjejkolwiek opinii, tylko mają na celu „dokopanie” aktualnym zarządcom miasta, bo zbliżają się nowe wybory i ten, albo ów, chciałby kogoś innego na jego miejsce „wkleić” !! Nie liczą się osiągnięcia dotychczasowych włodarzy, tylko aktualne sympatie polityczne komentatorów !! A fuj !!! Polityka włazi wszędzie „bez mydła”, a najnowsza choroba epidemiczna, „pisioza”, szaleje na maxa !!

Norbert
Norbert

Przyjeżdża jakiś gościu do Olkusza pooglądać ruiny miasta. Z tego powodu musi go oprowadzić dwóch wiceburmistrzów. Z tego powodu musi UMiG napisać artykuł sponsorowany w Przeglądzie. Czy włodarze nie mają ważniejszych zajęć?

arek
arek

Żeby tylko nie trafił Pan burmistrz na zaplecze bydynku Rynek 2 bo zobaczy inne oblicze rewitalizacji. Roman ma dwa oblicza jak Janus

kolo
kolo

Romek nie ma się czym chwalić, to chwali się robotą Rzepki 😀