wigilia 1

Na olkuskim rynku czuć świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą Wigilii Mieszkańców, na jaką zaprosił lokalną społeczność burmistrz Roman Piaśnik. Oprócz życzeń i koncertu bożonarodzeniowego, nie zabrakło degustacji potraw, jarmarku oraz manufaktury bombek. Na starówce pojawił się też św. Mikołaj z zaprzęgiem reniferów.

Osiem dni przed kalendarzową Wigilią, gospodarz miasta zaprosił wszystkich mieszkańców i gości na starówkę, gdzie poczuć można było magię zbliżających się świąt. Mimo że plenerowa wigilia miała się rozpocząć o godzinie 13, to jednak na rynku mieszkańcy zaczęli się gromadzić znacznie wcześniej. Nie zawiedli się, bowiem już od południa ze sceny dochodziły głosy kolęd i pastorałek, a zapach wigilijnych potraw dało się wyczuć z daleka. Zanim popłynęły życzenia, koncert dała Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały.

– Chciałbym, aby to spotkanie było pięknym rozpoczęciem niezwykłego w roku czasu – pełnego radości i świątecznej magii. Niech te dni napełnią nas siłą do stawiania czoła kolejnym wyzwaniom w 2019 roku. Życzę wszystkim mieszkańcom, aby dobre zdrowie, radość i spełnienie najskrytszych marzeń towarzyszyły każdego dnia – mówił burmistrz Piaśnik.

wigilia 2

Bożonarodzeniowe życzenia uczestnikom Wigilii złożyli też posłowie Lidia Gądek i Jacek Osuch, wicestarosta Bogumił Sobczyk, radny sejmiku Andrzej Wójcik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kmita. W klimat świąt wprowadził mieszkańców miasta dziekan ks. Henryk Chmieła. Kapłan pobłogosławił opłatki będące symbolem pojednania.

Świąteczną atmosferę dopełniły efektowne iluminacje i świąteczne stragany oraz występy młodzieży ze szkół podstawowych z Olkusza, Osieka, Sieniczna, Żurady i Kosmolowa, podopiecznych Ogniska Muzycznego DodiArt oraz wokalistek Miejskiego Ośrodka Kultury. Pod sceną można było podziwiać najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe, a przy choince zlokalizowano zagrodę św. Mikołaja, który do Olkusza dotarł z całym zaprzęgiem – z elfami i reniferami. Niezwykły gość chętnie pozował do zdjęć, a najmłodsi chętnie odwiedzali też manufakturę bombek, gdzie powstawały najróżniejsze ozdoby choinkowe.

wigilia 4

To nie wszystko, bowiem na stoisku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu można było wylosować choinkę, ręcznie wykonaną bombkę, kalendarze oraz pierniki, natomiast w namiocie FIBER – otrzymać gwiazdę betlejemską. Było ich pół tysiąca, a jak się okazało chętnych do ich posiadania znaczenie więcej. Oczekującym w długiej kolejce dobrze służyło ognisko przyjaźni rozpalone przez niezawodnych harcerzy.

Wigilia to nie tylko opłatek, życzenia i prezenty. Wigilia to również szczególny dzień, w którym pamięta się o tych, którym na co dzień z różnych względów wiedzie się nieco gorzej. Stąd nie tylko gorący poczęstunek, ale także paczki z żywnością przygotowane dla potrzebujących mieszkańców. Za ich dystrybucję odpowiedzialni byli uczniowie Szkoły Mundurowej oraz Związek Strzelecki Strzelec. W paczkach znalazły się najpotrzebniejsze produkty, mające być namiastką godnego świętowania narodzin Syna Bożego.

wigilia 3

Przy okazji niedzielnej wigilii, nie można też zapomnieć o straganach ze świątecznymi stroikami i pomysłami na prezenty, o jakie zadbały lokalne stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich. 

Organizatorami Wigilii Mieszkańców na olkuskim rynku był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Wsparcia udzieliły Ośrodek Pomocy Społecznej, olkuskie parafie, firmy, stowarzyszenia oraz instytucje z gminy Olkusz.

W tym miejscu najlepsze życzenia świąteczne dla naszych Czytelników składamy także i my – redakcja Przeglądu Olkuskiego. Dużo spokoju, radości i wytchnienia w te dni. A na Nowy Rok wszelkiej pomyślności!

{joomplu:82694}{joomplu:82678}{joomplu:82676}

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o