Olkusz już po raz dwunasty był gospodarzem Małopolskiego Konkursu Karaoke Osób Niepełnosprawnych. To jedyna taka impreza w całym województwie. Na scenie Miejskiego Domu Kultury z repertuarem muzyki lat 80-tych ubiegłego wieku wystąpiło 39 niezwykłych osób z 25 różnych placówek. Jak zwykle zabawa była przednia.
Pomysłodawcą wydarzenia od początku jego istnienia jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu, który obecnie prowadzony jest przez Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES. Pierwsze konkursy odbywały się w kameralnym gronie, jednak w ostatnim czasie z muzycznej propozycji korzystają podopieczni ośrodków wsparcia z najróżniejszych zakątków województwa.
Za każdym razem wydarzeniu towarzyszy niepowtarzalna atmosfera. Jest radośnie, głośno i kolorowo, a wszyscy odważni, którzy biorą do ręki mikrofon i stają na scenie mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich opiekunów i przyjaciół. Mówi się, że muzyka łączy i łagodzi obyczaje, że jest jedną z najlepszych okazji do współpracy na różnych polach. I trudno się z tym nie zgodzić mając na uwadze to, jak wyglądają te konkursy i jak wiele dobrych emocji ze sobą niosą.
– Jak zwykle jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom i instytucjom, dzięki którym nasz konkurs cieszy się tak dużą popularnością i z roku na rok nabiera rozpędu. Pomysłów nam nie brakuje, podobnie jak chęci, więc wszyscy jesteśmy przekonani, że i w następnych latach będziemy mogli się spotykać, integrować oraz dobrze bawić. Tę zabawę traktujemy jako terapię, zachęcamy do działania i rozwijania pasji naszych podopiecznych – zaznacza Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes Stowarzyszenia PROGRES.
Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy karaoke wystąpili w dwóch grupach – A i B. W pierwszej z nich znaleźli się uczestnicy konkursu z zaburzeniami psychicznymi, natomiast w drugiej na scenie rywalizowały osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Łącznie muzyczne wyzwanie, poprzedzone tygodniami przygotowań podjęło 39 osób, m.in. z Olkusza, Lgoty Wolbromskiej, Wolbromia, Krakowa, Radwanowic, Gorlic, czy Jelczy. Tematem przewodnim były utwory z lat 80-tych ubiegłego stulecia.
Jury w składzie: Michał Mączka (przewodniczący), Halina Barańska-Flak, Marta Statuch, Beata Soboń i Paweł Wilk nie miało łatwego zadania, jednak po obradach zadecydowało o kolejności na muzycznym podium. W kategorii I, pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Kozerski z Proszowic, druga była Katarzyna Szczodrak z Radwanowic, a trzeci Zbigniew Kulka z Wolbromia. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia: Annie Janas z Bobowej i Konradowi Kłeczkowi z Jelczy. Wśród uczestników konkursu w kategorii II, jurorzy najwyżej ocenili występ Katarzyny Lewandowskiej z Olkusza, a za nią umiejscowili Dariusza Senigę z Kęt oraz Weronikę Żurek z Jabłonki. W tej grupie wyróżnienie trafiło do olkuskiego tria z Zespołu Szkół Specjalnych: Piotra Stopy, Łukasza Romatowskiego i Krzysztofa Woszczka.
Wszyscy laureaci tegorocznego karaoke oprócz dyplomów z rąk organizatorów odebrali również nagrody rzeczowe.
12. Małopolski Konkurs Karaoke Osób Niepełnosprawnych był drugą częścią projektu pod wspólną nazwą „Aktywizacja przez sztukę”, który realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Imprezę poprzedziły trzydniowe warsztaty wokalne i artystyczne w Domaniewicach. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień, kiedy to zostanie rozstrzygnięty konkurs literacko-plastyczny zatytułowany „Moje wymarzone Boże Narodzenie”.
Organizatorami konkursu karaoke byli: Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego KLUCZ z siedzibą w Kolbarku.