karaoke 1

Olkusz już po raz dwunasty był gospodarzem Małopolskiego Konkursu Karaoke Osób Niepełnosprawnych. To jedyna taka impreza w całym województwie. Na scenie Miejskiego Domu Kultury z repertuarem muzyki lat 80-tych ubiegłego wieku wystąpiło 39 niezwykłych osób z 25 różnych placówek. Jak zwykle zabawa była przednia.

Pomysłodawcą wydarzenia od początku jego istnienia jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu, który obecnie prowadzony jest przez Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES. Pierwsze konkursy odbywały się w kameralnym gronie, jednak w ostatnim czasie z muzycznej propozycji korzystają podopieczni ośrodków wsparcia z najróżniejszych zakątków województwa.

Za każdym razem wydarzeniu towarzyszy niepowtarzalna atmosfera. Jest radośnie, głośno i kolorowo, a wszyscy odważni, którzy biorą do ręki mikrofon i stają na scenie mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich opiekunów i przyjaciół. Mówi się, że muzyka łączy i łagodzi obyczaje, że jest jedną z najlepszych okazji do współpracy na różnych polach. I trudno się z tym nie zgodzić mając na uwadze to, jak wyglądają te konkursy i jak wiele dobrych emocji ze sobą niosą.

karaoke 5

– Jak zwykle jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom i instytucjom, dzięki którym nasz konkurs cieszy się tak dużą popularnością i z roku na rok nabiera rozpędu. Pomysłów nam nie brakuje, podobnie jak chęci, więc wszyscy jesteśmy przekonani, że i w następnych latach będziemy mogli się spotykać, integrować oraz dobrze bawić. Tę zabawę traktujemy jako terapię, zachęcamy do działania i rozwijania pasji naszych podopiecznych – zaznacza Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes Stowarzyszenia PROGRES.

Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy karaoke wystąpili w dwóch grupach – A i B. W pierwszej z nich znaleźli się uczestnicy konkursu z zaburzeniami psychicznymi, natomiast w drugiej na scenie rywalizowały osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Łącznie muzyczne wyzwanie, poprzedzone tygodniami przygotowań podjęło 39 osób, m.in. z Olkusza, Lgoty Wolbromskiej, Wolbromia, Krakowa, Radwanowic, Gorlic, czy Jelczy. Tematem przewodnim były utwory z lat 80-tych ubiegłego stulecia.

karaoke 3

Jury w składzie: Michał Mączka (przewodniczący), Halina Barańska-Flak, Marta Statuch, Beata Soboń i Paweł Wilk nie miało łatwego zadania, jednak po obradach zadecydowało o kolejności na muzycznym podium. W kategorii I, pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Kozerski z Proszowic, druga była Katarzyna Szczodrak z Radwanowic, a trzeci Zbigniew Kulka z Wolbromia. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia: Annie Janas z Bobowej i Konradowi Kłeczkowi z Jelczy. Wśród uczestników konkursu w kategorii II, jurorzy najwyżej ocenili występ Katarzyny Lewandowskiej z Olkusza, a za nią umiejscowili Dariusza Senigę z Kęt oraz Weronikę Żurek z Jabłonki. W tej grupie wyróżnienie trafiło do olkuskiego tria z Zespołu Szkół Specjalnych: Piotra Stopy, Łukasza Romatowskiego i Krzysztofa Woszczka.

Wszyscy laureaci tegorocznego karaoke oprócz dyplomów z rąk organizatorów odebrali również nagrody rzeczowe.

karaoke 2

12. Małopolski Konkurs Karaoke Osób Niepełnosprawnych był drugą częścią projektu pod wspólną nazwą „Aktywizacja przez sztukę”, który realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Imprezę poprzedziły trzydniowe warsztaty wokalne i artystyczne w Domaniewicach. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień, kiedy to zostanie rozstrzygnięty konkurs literacko-plastyczny zatytułowany „Moje wymarzone Boże Narodzenie”.

Organizatorami konkursu karaoke byli: Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego KLUCZ z siedzibą w Kolbarku.

karaoke 4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze