dzie_pamici_3

W dniu 01.03.2012 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej a zorganizowanego prze Instytut Pamięci Narodowej. Celem upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce uczniowie w mundurach  partyzantów odczytali na wyznaczonych godzinach lekcyjnych stosowny komunikat. Uczniowie mieli okazję obejrzeć na kanale TVP Historia, spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji pt.„Tajny Współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa. Na korytarzach „Mechanika” można było zwiedzić  okolicznościową wystawę.

Przed szkolnym krzyżem,  odbył się uroczysty apel . Odpalono flary i zapalono znicz. Pamięćdzie_pamici_1 Żołnierzy Wyklętych uczczono minutą ciszy. Formy oddania hołdu dla  powojennej konspiracji niepodległościowej mają  na celu przypominać walkę  żołnierzy drugiej konspiracji, uobecniać ich ofiarę i cierpienie,  jakiego doznawali . Podczas przeprowadzonej sondy korytarzowej, młodzi ludzie podkreślali wagę celebracji patriotycznych świąt – „pozwalają one poczuć się dumnym z naszej narodowej przeszłości, odkryć pokłady determinacji, konsekwencji w dążeniu do określonego celu”  – komentowali  uczniowie. Szkolne obchody zorganizowała mgr Małgorzata Żurek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Góral
Góral
10 lat temu

[quote name=”Jam z Olkusza”]
Wy górale jesteście sprytni, a my cwani. Nie będziemy tego krzyża podlewać, to sam uschnie. I tyle.[/quote]

Wy cykocie as uschnie, my cykomy as zerdzewieje, niech bydzie po wasemu i po nasemu.

Jam z Olkusza
Jam z Olkusza
10 lat temu

[quote name=”Góral”]
Eee tam! U nas w Zakopanem to by nie psesło. Nom tyz kazali postawić wielki ksyz to my sie zgodzili, niech ta bedzie wielki, ale za to wysoko, i tero go ledwo widać. Wilk syty, i łowiecka cała – jak mówi nase góralskie psysłowie, ino panosicku, wy Giewontu ni mocie, a może byśta se usypali jak wam sie nudzi we wtym poście?[/quote]

Wy górale jesteście sprytni, a my cwani. Nie będziemy tego krzyża podlewać, to sam uschnie. I tyle.

Góral
Góral
10 lat temu

[quote name=”Jam z Olkusza”]…ale krzyż nie ma nic do tego, taki postawili, taki jest, nikt w tym temacie nie miał nic do gadania.[/quote]

Eee tam! U nas w Zakopanem to by nie psesło. Nom tyz kazali postawić wielki ksyz to my sie zgodzili, niech ta bedzie wielki, ale za to wysoko, i tero go ledwo widać. Wilk syty, i łowiecka cała – jak mówi nase góralskie psysłowie, ino panosicku, wy Giewontu ni mocie, a może byśta se usypali jak wam sie nudzi we wtym poście?

Jam z Olkusza
Jam z Olkusza
10 lat temu

[quote name=”Góral”]Ale krzyż to mają, większy niż u nas na Giewoncie. A co to seminarium jest jakie czy co bo doczytać nie mogę?[/quote]

No co ty gadasz? Jakie seminarium, co nie widzisz? W tej szkole na jednego ucznia przypada półtora uzbrojonego po zęby strażnika! Zobacz jacy ci chłopcy w ławkach są potulni, fakt faktem, że wreszcie jest spokój i porządek, ale krzyż nie ma nic do tego, taki postawili, taki jest, nikt w tym temacie nie miał nic do gadania.

Góral
Góral
10 lat temu

Ale krzyż to mają, większy niż u nas na Giewoncie. A co to seminarium jest jakie czy co bo doczytać nie mogę?

Uczennica
Uczennica
10 lat temu

Za mundurem panny sznurem 🙂 Pan Grzegorz wypożycza swoich umundurowanych chłopców na różne imprezy patriotyczne. Żadne oni tam wojsko, śpik jeszcze pod nosem, ale niektóre dziewczyny patriotki sikają, że tak kolokwialnie to ujmę, po nogach.

Podobno pan Grzegorz ma już rozpisany grafik na najbliższe dwa lata i wszystkie imprezy patriotyczne obstawione. Kto będzie potem bawił te dzieci to ja już nie wiem, niektóre patriotki łatwe są, a chłopcy jak to chłopcy, dzisiaj tu, jutro tam.

Ale może pan Grzegorz oprócz wypożyczalni chłopców otworzy jeszcze żłobek, a potem przedszkole, przecież to dobry patriota i o dzieci patriotów też powinien jakoś zadbać, no nie?

Absolwent
Absolwent
10 lat temu

W mechaniku to niech lepiej uczą mechaniki, bo to co od jakiegoś czasu opuszcza mury tej szkoły nie nadaje się nawet do przynoszenia narzędzi, a co dopiero mówić o jakiejś naprawie. Nie mąćcie tej młodzieży, bo niedługo w Olkuszu będą tylko sami patrioci, i ani jednego fachowca!

Waldemar
Waldemar
10 lat temu

[
A czy Pani uważa, że w mechaniku dzieci nmie otrzymują uniewrsalnej wiedzy?????[/quote]

Waldemar
Waldemar
10 lat temu

[quote name=”Kasieńka”][quote name=”Waldemar”]gratulacje. Żałuję, że moje dziecko nie chodzi do tej szkoły. W dzisiejszych czasach tak ciężko o poszanowanie tradycji. Mechanik jest inny. tam się pamięta…[/quote]

A je cieszę się, że moje dziecko w jednym z krakowskich liceów otrzymuje uniwersalną wiedzę, opartą na poszanowaniu różnorodnych światopoglądów, kultur i tradycji.
A czy Pani uważa, że w mechaniku dzieci nmie otrzymują uniewrsalnej wiedzy?????

łoł
łoł
10 lat temu

Pokaż nam swoje kolana, a powiemy ci kim jesteś

trzeźwo myślącym ?

łoł
łoł
10 lat temu

dlatego uczy się w Krakowie w bardzo dobrym liceum.
i będzie (moderacja) jak mamusia

Kasieńka
Kasieńka
10 lat temu

[quote name=”Waldemar”]gratulacje. Żałuję, że moje dziecko nie chodzi do tej szkoły. W dzisiejszych czasach tak ciężko o poszanowanie tradycji. Mechanik jest inny. tam się pamięta…[/quote]

A je cieszę się, że moje dziecko w jednym z krakowskich liceów otrzymuje uniwersalną wiedzę, opartą na poszanowaniu różnorodnych światopoglądów, kultur i tradycji.
Miałam już w życiu do czynienia z różnymi „patriotami” szanującymi „ojczyznę” tylko w bardzo wąskim zakresie, i nie chcę miec więcej z takimi osobnikami nic do czynienia.

Od dawna dbam o to, aby moja córka NIE BYŁA „patriotką” i nie była ślepo oddaną „ojczyźnie”. Dbam o to, aby była dobrym, mądrym i rozsądnym CZŁOWIEKIEM, i dlatego uczy się w Krakowie w bardzo dobrym liceum.

Waldemar
Waldemar
10 lat temu

gratulacje. Żałuję, że moje dziecko nie chodzi do tej szkoły. W dzisiejszych czasach tak ciężko o poszanowanie tradycji. Mechanik jest inny. tam się pamięta…. ..

major
major
10 lat temu

Pani Małgorzato serdeczne dzięki!!!
Szacun dla młodzieży, za pamięć, za znicze, za krzyż, za ogromny patriotyzm.