Wymiana Gimnazjum nr 4

W pierwszym tygodniu lutego Gimnazjum nr 4 w Olkuszu gościło w swoich murach młodzież z CVJM (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. W ośrodku tym nasza młodzież spędziła 10 dni we wrześniu. W spotkaniu uczestniczyła klasa IIa DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim). Organizowanie wymian jest możliwe dzięki dofinansowaniu PNWM  (Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży).
Celem polsko-niemieckiego spotkania było przede wszystkim wzajemne poznanie się młodzieży oraz nawiązanie bliskich kontaktów i przyjaźni. Pobyt niemieckiej grupy miał nie tylko charakter partnerski, lecz było to także spotkanie ekumeniczne.

Polscy i niemieccy uczniowie mieli wiele możliwości wspólnego przebywania i  poznania się. Wraz z polską grupą młodzież niemiecka zwiedziła muzeum w Oświęcimiu, Kopalnię Soli w Bochni, Kraków, Wadowice i Park Miniatur w Inwałdzie.
Piątkowy wieczór oraz sobotni poranek minęły pod znakiem rozgrywek sportowych. Uczniowie mogli spędzić aktywnie czas, jeżdżąc na łyżwach w Sosnowcu oraz biorąc udział w kuligu w Zawadzie.
Do nawiązania przyjaźni przyczyniły się zarówno wieczory muzyczne z nauką śpiewu w językach polskim i niemieckim, dyskoteka w kopalni, jak również wieczór pożegnalny. W niedzielę uczniowie wspólnie uczestniczyli w Mszy Św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Olkuszu.
Poprzez wspólne działania młodzi Polacy i Niemcy pozbywali się uprzedzeń, uczyli się siebie nawzajem, poznawali język i kulturę kraju sąsiada oraz zbliżali się do siebie. W sierpniu planowana jest rewizyta polskich uczniów, z czego już teraz wszyscy się cieszą.

Źródło: Gimnazjum nr 4 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze