goście z niemiec

W dniach 29.03-02.04 2016r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów Gimnazjum Nr 4 z młodzieżą niemiecką z CVJM (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi) z Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli uczniowie klasy 2a z rozszerzonym językiem niemieckim. Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Małopolski, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie zwiedzili Olkusz . Podczas kolejnych dni spotkania młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Krakowa, gdzie mogła podziwiać Stare Miasto i Rynek, uczniowie kupowali także pamiątki w Sukiennicach. Goszcząc w Krakowie nie można pominąć Wawelu, więc oczywiście spacer urokliwymi uliczkami na zamek był głównym punktem programu. Młodzież pojechała również do Wadowic, gdzie oprócz duchowych uniesień znalazło się coś i dla ciała, czyli słynne wadowickie kremówki papieskie. Uczniowie z Polski i Niemiec odwiedzili także Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie pod ścianą śmierci złożyli wspólnie Niemcy i Polacy zapalone znicze.

Szczególną atrakcją pobytu w Polsce była wędrówka ścieżką edukacyjną po Pustyni Błędowskiej zakończona ogniskiem i pieczonymi kiełabskami. Uczestnicy wymiany mogli poznać się również w kręgielni oraz podczas wieczornych spotkań, podczas których wspólnie śpiewali, tańczyli, rozmawiali.
Program wizyty został sfinansowany przez organizację PNWM (Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie) oraz ze środków rodziców uczniów. Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości.

Realizatorzy programu zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie, a kolejne spotkanie odbędzie się w sierpniu 2016 w Allmenhausen, w Niemczech.

Iwona Sypień Gimnazjum nr 4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maxx
Maxx
8 lat temu

Te wymiany są super. Tylko w gimnazjum nr 4 jest rozszerzony niemiecki co młodzieży daje dużo lepsze warunki do nauki tego języka.