holon1

Zakończyła się już piąta w historii wizyta w Olkuszu uczniów High School Holon z Izraela. Młodzież z Bliskiego Wschodu przyleciała do Srebrnego Miasta na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego i Stowarzyszenia Miasta Partnerskie.

Goście z Izraela bawili w naszym mieście przez ostatni tydzień. Wizytę rozpoczęło spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie młodzież miała okazję poznać historię olkuskiej społeczności żydowskiej oraz obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Polin. Symboliczną minutą ciszy uczczono także pamięć po zmarłym w ostatnich dniach Mosze Bergerze – Honorowym Obywatelu Miasta. Specjalisty list kondolencyjny z tej okazji wystosował burmistrz Roman Piaśnik. Korespondencję Izraelczycy zabrali ze sobą. Ma ona trafić do władz Holon.

W trakcie tygodniowej wymiany uczniowskiej goście mieli okazję poznać Olkusz. Ponadto w towarzystwie swoich polskich rówieśników Izraelczycy odwiedzili Częstochowę i Sanktuarium na Jasnej Górze, zwiedzili krakowskie Sukiennice i byli gośćmi w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odwiedzili też Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Zakopanego. Opiekę nad młodzieżą z Izraela już po raz kolejny sprawował Shmuel Lahar, który, jak sam podkreśla, zakochał się w Olkuszu od pierwszego wejrzenia. Chętnie tutaj wraca, a w swojej Ojczyźnie głośno mówi o polskich przyjaciołach.

Młodzi olkuszanie od 2012 roku biorą czynny udział w rewizytach. Co ciekawe, wyprawy do Izraela stały się początkiem nie tylko nowych znajomości, ale również trwałych uczuć, które już zaowocowały poważnymi związkami partnerskimi.

holon2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tak ... sobie
Tak ... sobie
5 lat temu

Bardzo sensowna współpraca, tylko się cieszyć, że wreszcie została nawiązana. Odmienia ona wzajemne spojrzenie na siebie
Polaków i Izraelczyków, w kraju których jest położona Ziemia Święta, będąca kolebką chrześcijaństwa.