Ci panowie robią dobry bit, bo… potrafią robić to naprawdę szybko… – chciałoby się powtórzyć za Emilią, wokalistką Bzzzt Sound System – zespołu, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Zamiast instrumentów – wystarczają im usta. Łączą rap, śpiew i przede wszystkim świetny bitboks. Już w przyszły piątek, 4 grudnia, będzie ich można zobaczyć w olkuskim Domu Kultury.

Swoją muzykę nazywają „ryjstrumental”. Cały ich repertuar oparty jest o human beatbox, a więc rytmiczne naśladowanie dźwięków za pomocą narządów mowy. Na swoim koncie mają już niejeden sukces. Sot, który potrafi naśladować ustami m.in. brzmienie gitary (akustycznej i elektrycznej), trąbki i saksofonu, a teraz uczy się… kontrabasu, jest prekursorem polskiego bitboksu. Utwory z jego udziałem – „WC” i przede wszystkim „Popatrz” z pierwszej płyty Paktofoniki „Kinematografia” – to dziś już klasyka gatunku.
Minix w 2006 roku wygrał Wielką Bitwę Warszawską i został bitboksowym mistrzem Polski. Rok później był trzeci, a Sot dostał nagrodę „Best Show”. W finałowej czternastce znalazł się też Bartez. W trójkę, z repertuarem czysto bitboksowym, występowali m.in. przed gwiazdą techno Westbamem, który zachwycony przyłączył się do nich w jednym utworze.
Teraz bitbokserów wspierają raperzy Esko i Majkel i wokalistka Emilia. Wspólnie nagrali już płytę EP. – Nagrać bitboks to nie tak… pstryk. To nie trwa jeden dzień. Chcieliśmy pokazać materiał, zareklamować się, żeby być pierwszą bitboksowo-wokalną kapelą – mówią w wywiadach członkowie zespołu i dodają, że do końca roku chcą zebrać materiał na płytę. Ma ona trafiać nie tylko w gust hip-hopowy.
Jak trafią w gusta olkuszan, przekonamy się 4 grudnia. Zapraszamy do Domu Kultury o godz. 19. Na zachętą, niekoniecznie tylko dla płci pięknej, Bzzzt SS mógłby zaśpiewać jak w piosence „Ci panowie”: „Hej koleżanko, co kołyszesz biodrami, przyjdź tu z siostrami, (…) my gramy, a ty mrugaj oczami i patrz, jak chłopaki to robią ustami…”

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o