Magiczny czas Bożego Narodzenia coraz bliżej. Trudno sobie wyobrazić te wyjątkowe dni bez obecności rodziny, domowego ciepła i oprawy muzycznej. Zespół smyczkowy Ilkus Quartet udowodnił, że nawet najbardziej oporne ucho słuchacza może ulec urokowi świątecznych dźwięków.

Prawie dwieście osób zjawiło się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury, aby na nieco ponad tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia wysłuchać kultowych utworów świątecznych. Nie tylko kolędy, ale również pastorałki i piosenki świąteczne znalazły się w repertuarze muzyków. „Wśród nocnej ciszy” czy „Dzisiaj w Betlejem” rozdzieliły nowatorskie aranżacje m.in. angielskojęzycznych „Let It Snow” i „The Christmas Waltz”. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej upodobali sobie tradycyjną melodykę polskich kolęd. Dla amatorów Świąt w bardziej komercyjnym wydaniu, Ilkus Quartet przygotował utwory typowo świeckie. Przewidywalny koncert dzięki smyczkowym muzykom stał się propozycją dla najwybredniejszych koneserów świątecznych melodii.

Jak wskazuje na to nazwa zespołu, Ilkus Quartet tworzy czwórka muzyków. Kingę Bocheńską – Szostak oraz Izabelę Krzywdziak – Jędrysek wspierają panowie Mateusz Jędrysek i Michał Mączka. Muzycy znają się na swojej profesji doskonale. Wszyscy spotkali się podczas studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej. Michał Mączka grający na altówce na co dzień rozwija muzyczne talenty w MDK. Pozostali instrumentaliści są członkami Orkiesty Akademii Beethovenowskiej, sławnej nie tylko w Polsce, ale i za jej granicami. Wspólne występy z Krzysztofem Pendereckim czy Kają Danczowską mówią same za siebie.

Fot: MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze