lo1 wymiananiemcy

Przełom marca i kwietnia obfitował w I LO w wizyty gości z zagranicy. Najpierw ( 22-29.03.14) pojawiła się grupa z Niemiec: 15 uczniów i 2 nauczycielki z partnerskiego Albert-Einstein-Gymnasium w Schwalbach am Taunus. Nasze szkoły współpracują od 2003 roku. Młodzi Niemcy spędzili cały tydzień w Polsce, mieszkając u swoich polskich rówieśników.Podczas wizyty w naszej szkole wzięli udział w lekcjach j.angielskiego oraz j.francuskiego.W ciągu tych 8 dni udało się zwiedzić Olkusz, Ojców, Kraków, Auschwitz-Birkenau oraz spędzić 3 dni w Zakopanem. Młodzież spotkała się również z Burmistrzem Miasta Olkusz, panem Dariuszem Rzepką i panią Genowefą Bugajską z Olkuskiego Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, biorąc udział w dyskusji na temat : „10 lat Polski w Unii Europejskiej”. Grupa polska wybiera się do Niemiec z rewizytą już za kilka tygodni.
3 dni po wyjeździe grupy niemieckiej odwiedziło nas 14 młodych Izraelczyków wraz z 2 opiekunami (1-10.04.14). To już trzeci rok wymiany ze szkołą w Holon koło Tel Awiwu. W styczniu młodzież naszej szkoły przebywała w Izraelu a teraz miała okazję zrewanżować się, goszcząc w swoich domach kolegów z Izraela.

Program pobytu dla obu grup był podobny, wszyscy zwiedzali najpiękniejsze miejsca w Małopolsce. Największe wrażenie zrobił wyjazd koleją linową na Kasprowy Wierch oraz leżący tam śnieg, który dla grupy z Izraela był czymś absolutnie niezwykłym.

Podczas spotkania z v-ce Burmistrzem Miasta Olkusz, panem Włodzimierzem Łysoniem i panią Genowefą Bugajską z Olkuskiego Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, młodzież z Polski i z Izraela wysłuchała wykładu olkuskiego historyka, pana Jacka Sypienia, na temat :”Historia Żydów olkuskich” a następnie odwiedziła miejsca pamięci w naszym mieście. W szkole natomiast wszyscy uczestniczyli w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu”-programu edukacyjnego Fundacji „Forum Dialogu”, którego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce. Obie grupy opuściły Polskę pełne wrażeń, podkreślając zgodnie, że przygotowany dla nich program pobytu był bardzo interesujący. Młodzież zawarła nowe znajomości, które zaowocują z pewnością kolejnymi spotkaniami i lepszą znajomością języków obcych. Grupami z Niemiec i z Izraela opiekowały się nauczycielki j.niemieckiego i j.angielskiego: Agnieszka Piasny i Dorota Krzyżkowska.

Tekst: I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze