Integracja na wiele sposobów

rsm logo okPonad 35 rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi z powiatu olkuskiego weźmie udział w szeregu zajęć dotyczących przede wszystkim rozumianej integracji z lokalnymi środowiskami. Na realizację projektów autorstwa dwóch nieformalnych grup rodziców: „Z rodziną na Ty” oraz „Rodzinne wsparcie” udało się pozyskać dofinansowanie w łącznej kwocie 10 tys. złotych z tegorocznej edycji grantowego konkursu FIO – Małopolska Lokalnie.

"Podwórkowa Akademia Rodzin - uczy, integruje, relaksuje” - projekt pod taką nazwą skierowany jest zarówno do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, jak i do społeczności lokalnej. Rodziny na spotkaniach w ramach Akademii Rodziców będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami dotyczącymi wychowywania dzieci niepełnosprawnych, różnorodnych form terapii czy rehabilitacji. Kluczową częścią projektu jest cykl „Podwórkowych spotkań rodzinnych” na terenie powiatu olkuskiego przy współpracy lokalnych organizacji oraz wolontariuszy. Każde z tych spotkań będzie miało swój temat przewodni. Uczestnicy wezmą udział m. in. w warsztatach „Z gliny świat lepimy” oraz wydarzeniu „Szacowna szafa na pchlim targu” połączonym z sesją fotograficzną, stworzą plakat w ramach zajęć „Figle i wybryki w krainie plastyki”, poznają integracyjne zabawy pod hasłem „Uczta nie tylko muzyczna”, zmierzą się w rodzinnych konkursach kulinarnych „Stoliczku nakryj się”. Wymienione zajęcia zostaną udokumentowane na zdjęciach. Po zakończeniu projektu zaplanowano opracowanie kalendarza z wykorzystaniem tych fotografii, która będą również zaprezentowane szerszej publiczności podczas wystawy zorganizowanej wspólnie z Biblioteką Publiczną w Bukownie.

Drugi projekt nosi nazwę „Oswoić kaktusa” i dotyczy dwudziestu rodzin z dzieckiem ze spektrum autyzmu. - Głównym celem jest pogłębienie wiedzy w zakresie samoorganizowania się i samopomocy na rzecz dzieci oraz zwiększenie stopnia integracji rówieśników oraz osób pracujących z dziećmi z trudnymi zachowaniami. Na cyklicznych spotkaniach integracyjno-aktywizujących dzieci będą uczyć się dokonywania wyborów, rozpoznawać potrzeby własne i drugiej osoby. Rodzice z kolei wezmą udział w warsztatach szkoleniowych, gdzie nauczą się, jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi – mówi Maria Jędrysik, koordynatorka projektów z ramienia Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”, które wspiera organizacyjnie i merytorycznie realizację projektów.
Zadania ujęte w projekcie dotyczą również osób pracujących z dziećmi, czyli przede wszystkim nauczycieli, wychowawców, pracowników ośrodków kultury i bibliotek. Poznają oni podstawowe problemy adaptacyjne dzieci ze spektrum autyzmu. Zwieńczeniem programu będzie opracowanie broszurki na temat zachowań zakłócających funkcjonowanie dzieci i sposobów radzenia sobie z nimi.

Wszystkie zaplanowane inicjatywy potrwają do października tego roku.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!