aaa granie krzys

 

Pomaganie jest dobre. Ta stara prawda szczególnie przybiera na sile w okresie Bożego Narodzenia, kiedy serca i portfele wielu ludzi są nieco bardziej otwarte na potrzeby innych. Podwójnym szczęściem jest fakt posiadania przyjaciół chętnych do pomocy i ofiarowujących swoją pracę i pasję na rzecz bliskich. Olkuski Klub Sportowy Słowik już nie raz udowodnił, że potrafi nie tylko wychowywać na boisku, ale także poza nim, szerząc ideę wolontariatu i charytatywności. Klubowi działacze szczególnie upodobali sobie 14-letniego Krzysztofa Cieślę z Olkusza, dla którego zagrali już po raz trzeci w historii, a po raz drugi pod nazwą „Świąteczne granie dla Krzysia”.

W sobotę w hali MOSiR-u, obok akcji charytatywnej, przeprowadzono również turniej piłkarski z udziałem 7-8-letnich adeptów piłki nożnej. Oprócz dwóch drużyn gospodarzy, do rywalizacji przystąpiły dwa zespoły Piasta Skawina oraz ekipy GKS-u Katowice i AP Przemszy Klucze. Blisko 70 nastoletnich zawodników zostało przydzielonych do dwóch grup eliminacyjnych, z których awans do fazy finałowej wywalczyły cztery najlepsze drużyny. Wśród nich nie zabrakło faworytów zmagań, a więc graczy Piasta i GKS-u, a do strefy medalowej weszła także AP Przemsza i OKS Słowik. W meczach półfinałowych skawinianie po serii rzutów karnych pokonali „GieKSę” (1:1 w regulaminowym czasie gry), a „akademicy” z Klucz 2:0 ograli podopiecznych Rafała Pięty.

Miejsce 5. dla Piasta II Skawina, który 2:1 pokonał OKS II, a 3. pozycja dla młodych katowiczan wygrywających 3:1 z pierwszym zespołem Słowika. Gospodarze mieli świetną szansę na rewanż za grupową porażkę, jednak nie potrafili utrzymać skromnego prowadzenia i turniej ostatecznie zakończyli tuż za podium. W meczu decydującym o triumfie w „Świątecznym graniu dla Krzysia” padła tylko jedna bramka i to w dodatku na początku spotkania. Idealnie z rzutu wolnego przymierzył Szymon Poskróbek i dzięki jego trafieniu puchar za zwycięstwo w charytatywnym turnieju pojechał do Skawiny. Dodatkowo strzelec „złotej” bramki został wybrany Najlepszym Zawodnikiem zmagań. Pozostałe indywidualne laury trafiły do Dominika Szali z GKS-u Katowice – Król Strzelców oraz do Witolda Piątka z Klucz, uznanego za Najlepszego Bramkarza.

Jak w każdym turnieju wyniki uzyskane na boisku są bardzo istotne, jednak specyfika imprez charytatywnych ma to do siebie, że zwycięzców jest znacznie więcej niż tylko drużyna odbierająca gratulacje za pokonanie całej konkurencji. W sobotę największym zwycięzcą był 14-letni Krzyś, którego jak zwykle w otoczeniu najbliższych nie zabrakło wśród widzów. Chłopiec mocno ściskał kciuki za wszystkich małych piłkarzy, życząc jak najlepiej każdej drużynie. Wziął także udział w końcowej ceremonii dekoracji drużyn. Przez ponad pięć godzin na parkiecie nie tylko rywalizowano o zaszczytny tytuł zwycięzcy „Świątecznego grania dla Krzysia”, ale także zasilano fundacyjne konto członka Dolnośląskiej Fundacji Ochrony Zdrowia. Za sprawą datków wrzucanych do puszek, jak również licytacji sportowych gadżetów, klubowi na rzecz chłopca udało się zebrać 4253,34 zł. Cała ta kwota już niebawem trafi do Krzyśka, na poczet leczenia i kosztownej rehabilitacji związanej z artroprypozą, na jaką od najmłodszych lat cierpi uczeń 4 Gimnazjum w Olkuszu. Nastolatek porusza się na wózku, choć w przyszłości jest szansa, aby mógł postawić kilka kroków o własnych siłach. Do tego jednak jeszcze daleka droga, usłana wieloma przeciwnościami i ciężką pracą w salach terapeutycznych. Ale chcieć często oznacza móc, więc za przykładem najbliższych Krzysia, jak również olkuskiego Słowika, warto wierzyć, że marzenia dziecka kiedyś się spełnią. W końcu piłkę można kopać w każdym wieku.

Jesteśmy zbudowani postawą wszystkich zespołów i darczyńców. Wspólnymi siłami zebraliśmy ponad cztery tysiące złotych, które z pewnością pomogą naszemu przyjacielowi postawić pierwszy samodzielny krok. Jako sportowcy doskonale wiemy, jak ważne jest zdrowie i co się czuje, gdy zaczyna go brakować – mówi prezes OKS-u Jarosław Konieczny. – Taki turniej to ciężka praca, ale finał podobnych akcji mimo ogromnego wysiłku wkładanego w organizację, zawsze pozostawia wyjątkowe emocje i przekonanie, że warto – dodaje klubowy koordynator Rafał Pięta.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli trenerzy i podopieczni akrobatycznej UKS Korony Olkusz, którzy w trakcie turnieju dali próbkę swoich umiejętności.

Organizatorzy „Świątecznego grania dla Krzysia”: OKS Słowik Olkusz, MOSiR Olkusz.

Krzyś czeka na Twoje wsparcie!

Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia
Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
Z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia „Cieśla”

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o