Chlorowanie pod kontrolą

wasze interwencje noweMieszkańcy Pazurka, którzy zasilani są wodą z ujęcia głębinowego w Podlesiu Rabsztyńskim skarżą się, że w ostatnich tygodniach z ich kranów płynie woda śmierdząca chlorem. Obawiają się, że dawka uzdatniacza może przekraczać obowiązujące normy. Olkuskie Wodociągi uspokajają – chlorowanie jest pod pełną kontrolą.

 

Wzmożone zabiegi uzdatniania wody chlorem wynikają z działań prewencyjnych. Z końcem czerwca m.in. w Ostrężnicy, Nowej Górze, czy Miękini w wodzie pojawiły się bakterie i przez kilka dni mieszkańcy okolic Krzeszowic mieli zakaz spożywania „kranówki”. Do podobnej sytuacji w ostatnim czasie doszło także w Jaworznie. - Mamy do czynienia z okresem roztopowym. Wody powierzchniowe dostają się do wód podziemnych i dochodzi do skażeń. W powiecie olkuskim zanieczyszczenie wody nie nastąpiło, jednak podjęliśmy działania zapobiegawcze, aby uchronić mieszkańców przed ewentualnym pojawieniem się chorobotwórczych bakterii – przekonują przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

- Woda śmierdzi. Rozumiem prewencję, ale czy tego chloru trzeba aplikować do ujęcia aż tak dużo? Mycie się, czy picie herbaty staje się niemożliwością – skarżą się mieszkańcy objętego wzmożonym chlorowaniem Pazurka. Pracownicy Wodociągów nie zaprzeczają, że w wodzie wyczuwalny jest chlor, ale jednocześnie zapewniają, że jego zawartość w litrze wody spełnia wszelkie normy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dopuszczalna ilość tego uzdatniacza na litr wody wynosi 0,3 mg, natomiast przy ciepłej wodzie charakterystyczny zapach chloru jest odczuwalny już w granicach 0,2 mg/l. Na Pazurku wartość chloru w litrze wody wynosi poniżej 0,2 mg/l, co potwierdzają codzienne badania laboratoryjne.

- Nie mniej chcemy dać pewność zaniepokojonym mieszkańcom, że nic im nie grozi. W odpowiedzi na oficjalne pismo, w najbliższych godzinach wyślemy do autora dokumentu laboranta, który na oczach właścicieli posesji pobierze próbki wody do specjalistycznego badania – zapewniają reprezentanci PWiK-u. Wyniki kontroli mają zostać przedstawione mieszkańcom, także na piśmie.

Woda pitna z ujęcia w Podlesiu Rabsztyńskim zdaniem Wodociągów jest bardzo wysokiej jakości. Posiada wiele mikroelementów oraz ma świetną jakość pod względem mikrobiologicznym. - Na podstawie badań laboratoryjnych można stwierdzić, że badane parametry nie przekraczają dopuszczalnych wartości wskaźników, które w swoich rozporządzeniach jasno określa Ministerstwo Zdrowia – czytamy na stronie internetowej PWiK-u. Woda w Podlesiu Rabsztyńskim i Pazurku bogata jest w wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, fluor, fosfor i chlor. Twardość wody na tym terenie utrzymuje się na poziomie 14-15 stopni niemieckich.

- Nasza woda do tej pory zaliczała się do jednej z najczystszych w całym powiecie. Nie chcemy, żeby to się zmieniło! - przyznają tamtejsi mieszkańcy.

Obecne chlorowanie z każdym tygodniem ma być mniejsze. Badania wody są wykonywane raz na 24 godziny (nawet w świąteczne dni) przez nowoczesne laboratorium wodociągowe posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w Warszawie, co daje gwarancję, że podawane wyniki są wiarygodne. Po zakończeniu działań zapobiegawczych, problem z codziennym chlorowaniem ma się skończyć, co nie oznacza, że zniknie dotychczasowe wytrącanie się kamienia na urządzeniach grzewczych. Woda bogata w wapń, jest bowiem wodą średnio twardą. Nie szkodzi ludzkiemu organizmowi, natomiast z czasem staje się zmorą urządzeń elektrycznych.

Zapisz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!