Droga Olkusz - Bukowno: pnie do usunięcia

1Pod koniec lutego informowaliśmy o rozpoczęciu prac dotyczących porządkowania zieleni przy drodze Olkusz – Bukowno. Roboty zostały wykonane, ale na poboczach znajdują się nadal pniaki i gałęzie. Kiedy zostaną usunięte?

O wycięcie drzew znajdujących się zbyt blisko jezdni oraz przycięcie gałęzi nad drogą wielokrotnie apelowali nasi Czytelnicy. Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, kierowcy skarżyli się, że latem po wjechaniu z nasłonecznionego odcinka drogi nie widać rowerzystów i pieszych, a zimą z kolei gałęzie uginają się pod ciężarem mokrego śniegu. Przedsięwzięciem zajęły się dwie instytucje: Zarząd Drogowy w Olkuszu administrujący traktem oraz Nadleśnictwo Olkusz, w którego gestii znajdują się tereny leśne.

- Na drodze Olkusz - Bukowno wycięto drzewa zagrażające bezpieczeństwu - to fajnie. Nikt jednak nie usuwa pniaków i gałęzi wiszących nad drogą. Kiedy prace zostaną dokończone? - napisał do nas jeden z Czytelników.

2

Z interwencją Czytelnika zwróciliśmy się do władz powiatu. - Na chwilę obecną prace te zostały zakończone, a prace w zakresie usunięcia obciętych konarów i gałęzi musiały zostać przerwane z uwagi na konieczność skierowania brygad drogowych do remontów cząstkowych nawierzchni jezdni dróg powiatowych. Konary i gałęzie drzew, które pozostały do usunięcia zlokalizowane są poza koroną drogi i nie zagrażają bezpieczeństwu jej użytkowników. Pragnę zapewnić, że po zakończeniu remontów cząstkowych zostaną one w całości usunięte – twierdzi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Szef powiatu zapewnia, że pracownicy Zarządu Drogowego w Olkuszu na bieżąco kontrolują odcinek tej drogi powiatowej, również w zakresie zieleni. - Jeżeli dodatkowo zajdzie konieczność usunięcia samosiejek lub dokonania cięć pielęgnacyjnych czy sanitarnych prace w tym zakresie zostaną wykonane bez zbędnej zwłoki. Jednocześnie chciałbym po raz kolejny podkreślić, że w trosce o naturalne środowisko Zarząd Drogowy w Olkuszu ogranicza wycinki zdrowych drzew, które łącznie z sąsiadującymi terenami, lasami tworzą bezcenne ekosystemy stanowiące naturalną barierę dla pyłów i zanieczyszczeń komunikacyjnych – odpowiada starosta Sobczyk, zapewniając, że prace w tym zakresie zawsze poddawane są szczegółowej analizie.

3

Na uprzątnięcie poboczy przy drodze Olkusz – Bukowno trzeba jeszcze poczekać. - Z uwagi na możliwość uszkodzenia nawierzchni jezdni przy mechanicznym usuwani pni drzew prace te nie zostały dotychczas wykonane. W tym celu niezbędne jest wynajęcie specjalistycznego sprzętu do frezowania pni, a to niestety wymaga zaangażowania środków finansowych. Zapewniam, że w momencie pojawienia się wolnych środków, które będą mogły zostać przeznaczone na ten cel, pnie będą frezowane. Proszę czytelników „Przeglądu Olkuskiego” i użytkowników drogi o cierpliwość, gdyż nie będzie to wcześniej niż pod koniec 2019 roku – dodaje starosta Bogumił Sobczyk.

4

5

6


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.