Listy do redakcji: oświadczenie Barbary Orkisz

e mailSzanowni Czytelnicy,
w dniu 14 marca 2017 roku, w siedzibie Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, w obecności przewodniczącej Stowarzyszenia, pani Genowefy Bugajskiej, spotkałam się z autorem artykułu „Jubileusz przemilczania”, panem Ireneuszem Cieślikiem.


Po zapoznaniu się z przedstawionymi przez p. Cieślika dokumentami oraz dokumentami Stowarzyszenia i notatkami prasowymi z roku 2008, stwierdzam, że informacje odnoszące się do mego śp. Ojca podane w  artykule „Jubileusz przemilczania” są z tymi dokumentami zgodne, z wyjątkiem braku artykułu, w którym Ojciec miał stwierdzić, że te pieniądze otrzymał i że przeznaczy je na tablice upamiętniające powieszenie olkuskich Żydów.

Jednocześnie Ireneusz Cieślik mocno podkreślił, iż nigdy i nigdzie nie sugerował, że Kazimierz Czarnecki zdefraudował publiczne pieniądze. Jego zdaniem, takie opinie komentatorów są odwracaniem uwagi od głównego przesłania jego tekstu. Stwierdził, że przywołał bowiem mego Ojca jako pozytywny przykład osoby, która podejmuje konkretne działania na rzecz zmiany stanu rzeczy, która przynosi Olkuszowi wstyd.

Pozostaje jednak kwestia, iż z notatek prasowych wynika, że w maju 2008 r. Ojciec dostał od mieszkańców zaprzyjaźnionego miasta Schwalbach 1000 euro z intencją przeznaczenia  ich na opiekę nad miejscami pamięci narodowej w Olkuszu. I tu zaczyna się problem. Ofiarowany nie żyje, a nikt z ofiarodawców nie pamięta w jakiej formie  i czy w ogóle pieniądze Ojcu były przekazane. Przy wsparciu wielu życzliwych osób wspólnie wyjaśniamy, co stało się ze sporną kwotą euro.

Zobowiązuję się do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji w imię dobrego imienia mojego taty Kazimierza Czarneckiego oraz mojej rodziny.

Bardzo dziękuję Państwu za życzliwe opinie o moim Tacie, które napisaliście w związku z artykułami Pana Ireneusza Cieślika i moim  na stronie internetowej Przeglądu Olkuskiego.                                                              

Barbara Orkisz


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.