Ciężka praca, zaangażowanie, pasja, szacunek do współpracowników i klientów – to zdaniem Barbary i Adama Węglarzów przepis na sukces, którego nie można odmówić Intermagowi, rodzimej firmie produkującej nawozy. W tym roku mija 25 lat od momentu, w którym grupa przyjaciół porzuciła swoje posady i zaryzykowała otworzenie własnego biznesu. Na specjalnie zorganizowany z okazji jubileuszu festyn zostali zaproszeni wszyscy pracownicy z rodzinami oraz przyjaciele firmy. Były podziękowania, gratulacje, wspomnienia, ale przede wszystkim doskonała zabawa.

 

Kiedy państwo Węglarzowie oraz nieżyjący już Julian Kazibut i Andrzej Kubiczek planowali otworzyć coś swojego, był rok 1988, w kraju panował zastój gospodarczy, nie było pewne, w co i jak inwestować. – Zaczęło się od marzeń, pomysłu i niezgody na rzeczywistość. Kierowała nami intuicja, w praktyce uczyliśmy się ekonomii i marketingu. Rozpoczęliśmy od prostej instalacji w garażu i powoli przeobrażaliśmy zakład, zatrudnialiśmy coraz większą ilość pracowników – opowiada Barbara Węglarz, wiceprezes Intermagu. Obecnie firma ta jest jednym z najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Olkuszu, a jej produkty są bardzo dobrze rozpoznawalne w kraju i za granicą. Jest również przykładem firmy, dla której społeczna odpowiedzialność biznesu to nie tylko modny slogan. Intermag należy do przedsiębiorstw, które od lat wspierają finansowo inicjatywy społeczne mieszkańców, za co zresztą w tym roku jej właściciele zostali wyróżnieni nagrodą Cordis Nobilis.

Olkuska firma jest jednym z największych w Europie środkowo-wschodniej producentem nawozów dolistnych i biostymulatorów, czyli produktów wspomagających odżywianie roślin. Do rolników z Polski i kilkunastu innych państw trafia co roku 10 milionów litrów nawozów wyprodukowanych w Intermagu. 40% całej produkcji jest wysyłanych za granicę, w tym przede wszystkim do Rosji i wschodnich sąsiadów. Zatrudniająca na początku kilku pracowników firma, aktualnie daje stałą posadę setce mieszkańców, a w okresach wzmożonej produkcji nawet dwukrotnie więcej. W dużej części są to wysokiej klasy specjaliści z Olkusza i okolic, ale również z innych części Polski. – Nasza branża jest bardzo wymagająca, dlatego na bieżąco unowocześniamy linię produkcyjną. Współpracujemy z uniwersyteckimi naukowcami, co pozwala nam na ciągły rozwój. Przez te lata udało nam się zdobyć kilkanaście patentów na nasze produkty – opowiada Adam Węglarz, wiceprezes firmy. Olkuskie przedsiębiorstwo może się również pochwalić licznymi nagrodami i znaczącymi certyfikatami, jak choćby Diamentem Forbesa, Gazelą Biznesu, Jakością Roku, czy też certyfikatami Dynamicznej Firmy, Innowacyjności i Wiarygodności Biznesowej, które przyznają znaczące w Polsce instytucje.

Na sukces firmy duży wpływ miała z całą pewnością polityka kadrowa, która, jak opowiadają pracownicy, pozwala im się ciągle kształcić i nie bać o jutro. – Zaczynałem pracę jako kierowca, potem magazynier. W międzyczasie uzupełniłem wykształcenie i nauczyłem się języka angielskiego, który jest niezbędny w kontaktach z klientami z innych państw. To umożliwiło mi naukę i doświadczenie – opowiada Marek Kiełtyka, dzisiaj dyrektor do spraw zaopatrzenia, którego ścieżka zawodowa jest najlepszym przykładem na to, że w rodzinnym mieście też można odnieść sukces.

Rozwijają się nie tylko olkuszanie, ale przede wszystkim firma. W ostatnich miesiącach wybudowano nową halę w Osieku, a wkrótce powstanie kolejna linia produkcyjna w hali przy al. Tysiąclecia w Olkuszu. – Realizowane inwestycje są poważnym wysiłkiem, ale pozwolą firmie utrzymać dotychczasowy wzrost sprzedaży w kolejnych latach oraz konsekwentnie realizować strategie czołowej, innowacyjnej firmy w sektorze AGRO w tej części Europy. Naszą ambicją i celem jest, aby Intermag stał się światowym liderem w innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie. Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników cel ten jest realny i osiągalny – uważa Hubert Kardasz, prezes zarządu Intermag. – Teraz, gdy z perspektywy dnia dzisiejszego wspominamy i oceniamy miniony czas, jesteśmy przekonani, że 25 lat to dopiero początek – żartują Węglarzowie. Czego życzymy wszystkim pracownikom tej firmy.

 Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:40751}{joomplu:40739}{joomplu:40729}{joomplu:40713}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Delores
Delores
5 lat temu

Nareszcie coś konkretnego w tym internecie.

Feel free to surf to my web page: pokrycie dachowe gont: http://kobietyaktywne.pl/index.php?strona=wystroj-wnetrz&nrf=7