debata

Grupa lokalnych przedsiębiorców założyła olkuski oddział Izby Przemysłowo – Handlowej w Krakowie. Pomysłów i energii im nie brakuje, tym bardziej, że szybko dołączyli do nich przedsiębiorcy z różnych branż. Wierzą, że współpraca z samorządem wszystkich szczebli przyniesie wymierne efekty.

Pomysł narodził się prawie rok temu, na spotkaniu dotyczącym utworzenia w naszym mieście inkubatora przedsiębiorczości. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że warto działać szerzej, na skalę województwa. Dyrektor olkuskiego oddziału IPH, Emil Kocjan wyjaśnia, że założenie samodzielnej Izby byłoby trudne, ponieważ zgodnie z ustawą musiałaby liczyć aż 50 członków – założycieli. -Postanowiliśmy przyłączyć się do Izby w Krakowie. To najstarsza tego typu instytucja w Polsce, możemy korzystać z jej doświadczenia i przetartych szlaków – opowiada Emil Kocjan, dodając, że w ten sposób po raz pierwszy udało się skonsolidować największych przedsiębiorców i pracodawców regionu.

Kogo znajdziemy w olkuskim oddziale Izby? Dziś tworzy go 21 firm: Antrans Group, BolTech Sp. z o.o. Bukowno, Duhen 2 SC Olkusz, Elmont Zbigniew Piłka, El – Logic Grzegorz Kulawik Bydlin, Ergum Krzysztof Rutkowski – Klucze, Kemar Emil Kocjan, Hotel Victoria Ryszard Kafel, Linoszczel Sp. z o. o., Maro Centrum Logistyczno – Magazynowe Roman Chłosta Olkusz, Pakorex Wspólnicy Ziarno Sp. jawna, Marlibo 2000 Sp. z o.o., Intermag Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „ Firmus” Sp. z o. o. Olkusz, Tes Technika Emalia Szkło Sp. z o.o., Ubojnia Drobiu Szumera Edward Olkusz, Wirex Rzońca Wołowiec Olkusz, Zakład Usług Przemysłowych Certus Sp. z o.o. Olkusz, ZRB Paciej Sp. z o.o. , Ampliz – Józef Cygankiewicz, Kurier Team 2000 Stanisław Chłosta. Jak twierdzi dyrektor oddziału IPH, firm zainteresowanych członkostwem jest coraz więcej.

Przedsiębiorcy wiedzą, że sporo ich działań musi opierać się na dobrej współpracy z lokalnymi i wojewódzkimi władzami, jak również wszelkimi instytucjami otoczenia biznesu, (Powiatowy Urząd Pracy czy odpowiednio profilowane szkoły zawodowe). Członkostwo w Izbie daje pozycję równorzędnego partnera w rozmowach z samorządowymi władzami na temat gospodarczego rozwoju regionu. – Miasto tworzy Strefę Aktywności Gospodarczej, ale pomysły na jej wykorzystanie powinny pochodzić od samych przedsiębiorców. Myślę, że naturalną konsekwencją tworzenia dobrych warunków dla rozwoju biznesu będą w przyszłości rozmowy z Krakowskim Parkiem Technologicznym o powołaniu olkuskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zrzeszeni przedsiębiorcy są największymi pracodawcami w powiecie olkuskim. Ich wspólny głos jest niezbędny, abyśmy rozwiązywali istotne dla wszystkich problemy, np. bezrobocie (zwłaszcza wśród młodych ludzi), trudności przedsiębiorców z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w konkretnych zawodach, jak chociażby ślusarz czy fliziarz. Szkoły muszą dostosować profil do potrzeb lokalnego rynku pracy, ale potrzebują informacji o tych potrzebach. Izba, konsolidując przedsiębiorców, taką wiedzę będzie miała. Konkretne projekty wspierające takie rozwiązania są już realizowane np. w Chrzanowie. To, co mamy w planach, wpłynie na promocję regionu. Olkusz jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych terenów w naszym województwie, ma również mnóstwo walorów turystycznych. Wykorzystajmy ten potencjał – zachęca Emil Kocjan.

Działalność Izby jest szeroka, ale ukierunkowana przede wszystkim na stymulowanie rozwoju gospodarczego poprzez rozwiązania sprzyjające powstawaniu nowych miejsc pracy, reprezentowanie i obronę interesów środowiska gospodarczego. Współpraca z konsulatami generalnymi oraz ambasadami wielu państw pomaga w rozwijaniu działalności poza granicami naszego kraju. Izba współorganizuje liczne misje gospodarcze, jest też partnerem dla biznesu z innych państw, poszukującego kooperantów w Polsce.

Liczne projekty szkoleniowe dla firm członkowskich, konferencje czy sympozja są również szansą na wymianę doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. 12 czerwca odbyło się w Olkuszu spotkanie przedsiębiorców zrzeszonych w olkuskim oddziale Izby z  Rafałem Soleckim – dyrektorem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Mowa była o funduszach europejskich w nowej perspektywie 2015 -2020 oraz o możliwościach, jakie niosą one dla przedsiębiorców. – Jestem przekonany, że wśród obecnych na sali znaleźli się przyszli beneficjenci najbliższych naborów. Wiele podmiotów gospodarczych, które dzisiaj tworzą olkuski oddział Izby, to doskonale prosperujące firmy. Rozwijają się dając nowe miejsca pracy – radzą sobie doskonale. Jeżeli tacy ludzie widzą potrzebę wspólnego rozmawiania o przyszłości, to przy tym stole należy usiąść. Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich przedsiębiorców myślących o dobrej przyszłości naszego regionu – zachęca Emil Kocjan.

Więcej informacji na temat Izby można znaleźć na stronie: www.iph.krakow.pl. Olkuski oddział mieści się przy ul. Floriańskiej 2. Zainteresowani mogą się kontaktować z dyrektorem Emilem Kocjanem (tel. 516 053 607, e-mail: ekocjan@iph.olkusz.pl lub koordynatorką IPH w Olkuszu Agnieszką Musiał (tel. 731 755 919, e-mail: olkusz@iph.krakow.pl).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
8 lat temu

„Olkusz jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych terenów w naszym województwie…”
Tja! A najbliższe miejsca pracy w Sosnowcu lub Krakowie, ewentualnie w Anglii, Holandii, Norwegii itp.