b11 Kopiowanie

Maj to w tradycji polskiej kultury miesiąc poświęcony książce i bibliotekom. W tym czasie zwykle organizowane są kiermasze, spotkania z pisarzami oraz różnego rodzaju imprezy plenerowe promujące książki i czytelnictwo.

Ze szczególną starannością przygotowywana jest także majowa oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolbromiu, skierowana szczególnie do najmłodszych. Tradycją stały się niekonwencjonalne lekcje biblioteczne dla maluchów, podczas których tajniki biblioteki przybliżają im postacie z bajek.

 

 

Czasy, kiedy biblioteka była ostoją ciszy i skupienia odeszły już do lamusa. Dziś, aby wygrać konkurencję z komputerami i telewizją, trzeba się mocno napracować… W ciągu całego roku wolbromska biblioteka wykorzystuje różne formy pracy z czytelnikiem: od spotkań autorskich, spotkań w dyskusyjnym klubie książki dla dorosłych, po warsztaty plastyczne i literackie, skierowane do młodych czytelników. Strzałem w dziesiątkę, który podbił serca najmłodszych: przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, okazał się pomysł organizowania bajkowych lekcji bibliotecznych.

Każdego roku w maju adeptów czytelnictwa witają w progach gościnnej wolbromskiej biblioteki bohaterowie innej bajki. Przygotowanie tych nietuzinkowych lekcji to dla pracownic biblioteki sporo pracy, ale i niezłej zabawy, bowiem na czas prelekcji wypożyczalnia dla dzieci zamienia się całkowicie w bajkową krainę.  W tym roku na dzieci czekał las, ze znaną każdemu maluchowi chatką z piernika, a rolę gospodarzy pełnili Jaś i Małgosia, w towarzystwie wyjątkowo życzliwej czarownicy.

Poprzez udział we wspólnej zabawie, zgadywanki i głośne czytanie dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak z niej korzystać, jak należy obchodzić się z książkami i co daje korzystanie z ich bogactwa. Stroje pań bibliotekarek i przygotowana scenografia zwykle robią na dzieciach tak potężne wrażenie, że niejednokrotnie pierwsza w życiu wizyta w bibliotece zapada na długo w dziecięcej pamięci, skutecznie zachęcając do codziennego korzystania z bogatej bibliotecznej oferty. Dzisiejsi mali goście, którzy uczestniczyli już wcześniej w podobnej lekcji, potwierdzili to pytaniami o smerfy, które królowały w MBP w ubiegłym roku.

b12 Kopiowanie

b13 Kopiowanie

b15 Kopiowanie

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna B.
Anna B.
8 lat temu

Super inicjatywa! Gratulacje!