koncert noworoczny1 8

W niedzielę Objawienia Pańskiego w olkuskiej bazylice odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego za sprawą Krzysztofa Urbaniaka zabrzmiały odrestaurowane, zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Ponadto słuchaczom zaprezentował się chór Vivid Singers, a także inni instrumentaliści.

To była prawdziwa uczta muzyczna. – Skąd pomysł na ten koncert? Mam nadzieję, że profesor Urbaniak nie będzie miał mi za złe tego, że przytoczę naszą rozmowę sprzed kilku miesięcy, kiedy to uroczyście oddawaliśmy do użytku nasze organy. Wtedy profesor patrząc z radością i zadumą na ten instrument powiedział: byłoby dobrze, żeby one żyły. Myślę, że nie potrzeba lepszego czasu aniżeli okres świąteczno-noworoczny, aby spotkać się ponownie i cieszyć się pięknem muzyki. Mam też gorącą nadzieję i zarazem apel: niech ten koncert stanie się tradycją noworoczną w Olkuszu na kolejne lata – mówił tuż przed koncertem starosta Paweł Piasny, główny organizator wydarzenia z ramienia starostwa powiatowego.

koncert noworoczny1 3

Niedzielny koncert został podzielony na trzy części. Każda z nich wynikała z różnego ustawienia i wykorzystania przestrzeni olkuskiej bazyliki. Przy zabytkowych organach zasiadł Krzysztof Urbaniak, za trąbki barokowe odpowiedzialni byli Tomasz Ślusarczyk, Filip Pysz i Bernard Niezgoda, natomiast na barokowych kotłach zagrał Ryszard Haba. Listę wykonawców uzupełnił chór Vivid Singers pod dyrekcją Dawida Bera, który wykonał nie tylko „Magnum Mysterium” i „Videntes stellam”, ale również z racji okresu świątecznego kolędował z utworami „Z narodzenia Pana”, „W szopie, w szopie (Pokłon Jezusowi)” i „Anioł pasterzom mówił”. Zwieńczeniem blisko godzinnego koncertu było wykonanie legendarnego „Hallelujah” z oratorium Mesjasz HWV 56, autorstwa Georga Friedricha Handela.

koncert noworoczny1 6

Publiczność zgromadzona w bazylice nagrodziła wykonawców owacją na stojąco. – Widać, że było warto, więc choć nie było tego w umowie, nie mogło zabraknąć bisu – dodał starosta Piasny, który jednocześnie podziękował proboszczowi parafii pw. św. Andrzeja Apostoła Mieczysławowi Miarce za gościnę w świątyni. A jak przyznał sam duchowny, drzwi bazyliki na podobne wydarzenia są zawsze otwarte.

koncert noworoczny1 1

koncert noworoczny1 5

koncert noworoczny1 4

koncert noworoczny1 7

koncert noworoczny1 9

koncert noworoczny1 10

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze