1

Trochę pechowa była akcja zbiórki krwi przeprowadzona 14 maja w wolbromskiej strażnicy OSP z inicjatywy Fundacji Rosa Vita. Na kilkudziesięciu chętnych, zdolnych i zakwalifikowanych przez służby medyczne do oddania krwi w tym dniu okazało się 19 dawców. Nie znaczy to, że nie należy docenić wysiłku organizatorów i wolontariuszy.

Między godz. 9 a 14 w remizie OSP Wolbrom, która gościnnie udostępniła pomieszczenia dla obsługujących akcję pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie ruch był spory. Wydarzenie, obok profesjonalistów, wspierała grupa młodych wolontariuszy, zawsze chętnych do pomocy podczas rozlicznych działań, pracującej na co dzień na rzecz osób chorych na nowotwory i ich rodzin Fundacji Rosa Vita. Każdy, kto zgłosił się do oddania krwi przechodził standardową procedurę kwalifikującą go do ostatecznego pobrania i podczas sobotniej akcji tych, którzy „polegli” podczas kwalifikacji było wyjątkowo dużo. Przyczyną takiej sytuacji była prawdopodobnie niedostateczna wiedza niektórych dawców pierwszorazowych oraz bardzo rygorystyczne zasady dotyczące stanu zdrowia ochotników, którzy nie powinni mieć żadnej infekcji. Dawcę dyskwalifikuje też przebyta żółtaczka, a nawet – na co najmniej 7 dni – usuniecie zęba.

Ostatecznie w czasie sobotniej akcji udało się pobrać 8 550 ml krwi, która zasili krakowski bank tego cennego leku. – W głębi serca miałam nadzieję, że uda się nam powtórzyć ubiegłoroczny sukces: 24 300 ml krwi, oddanych ze specjalną dedykacją dla chorego 21-letniego Kamila. Chociaż się nie udało, jestem wdzięczna wszystkim, którzy dali wyraz dobrej woli i pojawili się na zbiórce, czy to jako potencjalni i ostateczni dawcy, czy też jako wolontariusze propagujący i wspierający akcję – podkreśla Katarzyna Gardeła, założycielka i szefowa Fundacji Rosa Vita. Kropla do kropli – każda ilość krwi przyda się potrzebującym, chorym ludziom. Oby było jej potrzeba jak najmniej – dodaje organizatorka, która już zapowiada organizację kolejnych zbiórek.

{joomplu:58477}{joomplu:58469}{joomplu:58457}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
kola Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kola
kola

ŚWIETNA SPRAWA !!