kurs florystyczny1

W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” odbył się w naszej szkole po raz drugi kurs florystyczny. Kolejna dziesięcioosobowa grupa uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej zdobyła dodatkowe kwalifikacje.
Florystyka, czyli sztuka układania kwiatów, znana jest od czasów starożytnych. Zadaniem florysty jest tworzenie różnego rodzaju kompozycji roślinnych – począwszy od bukietów i wiązanek sprzedawanych w kwiaciarniach, po większe, całościowe projekty jak np. dekoracja wnętrz czy oprawa uroczystości weselnej.
Kurs trwał 20 h obejmujących zajęcia teoretyczne jak i praktyczne.

kurs florystyczny2

W pierwszym dniu uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami dotyczącymi zawodu florysty  jak  i bukieciarza. Pani prowadząca przybliżyła im teorię barw i kompozycji kwiatowych oraz zasady dotyczące układania kwiatów. Zostali zapoznani z narzędziami używanymi przez florystów. Wykonali również pierwsze bukiety. Poznali zasady dostosowania dekoracji do bukietów. Dowiedzieli się również wielu informacji na temat jakości kupowanych kwiatów, na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy zakupie.

kurs florystyczny3

Tematyką kolejnego spotkania była florystyka ślubna. Własnoręcznie wykonali ślubny wianek z bukszpanu. Nie są to kompozycje trwałe, ale na pewno bardzo efektowne. Poznali również inne techniki wykonywania wiązanek ślubnych m.in. klasycznego biedermeiera.

kurs florystyczny4
Taki bukiet wymaga dużo pracy oraz starannego doboru materiału pasującego do danej osoby. Należy kierować się kolorem włosów, oczu czy dodatków zastosowanych na sukni ślubnej. Dzięki temu bukiet staje się częścią kreacji i szczegółem, który pozostaje w pamięci. Każdy z uczestników samodzielnie musiał wykonać taki bukiet. Z małą pomocą florystki uczniowie jak na pierwszy raz sprostali temu jakże ambitnemu zadaniu. Następnego dnia wykonywali dekoracje stołowe. Była to dekoracja wielkanocna. Materiał, który mieli do dyspozycji był wyłącznie naturalny.

kurs florystyczny5

W kolejnym dniu kursu zaznajomili się z florystyką żałobną. Tematem był dobór odpowiednich materiałów do wykonania wiązanki funeralnej. Wykonali podkłady na florecie, z gałązek iglaka. Dopełnieniem kompozycji były róże. Wiązanki te muszą być hołdem jak i wyszukaną elegancją podkreślającą powagę uroczystości, dlatego stali przed naprawdę trudnym zadaniem. Jednak każdy z nich wykonał taki wieniec bez większego problemu.

kurs florystyczny6

Głównym zadaniem kursu było przekazanie uczniom wiedzy tak, aby w przyszłości ułatwić im start w pracy na stanowisku florysty. Dzięki uczestnictwie w kursie uczniowie zdobyli dodatkowe umiejętności zawodowe oraz otrzymali zaświadczenia i certyfikaty.

ZSS w Olkuszu

klurs florystyczny7

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze