e mail

W imieniu mieszkańców kilku miejscowości pragniemy zachęcić Czytelników do spojrzenia z innej strony na sprawy przedstawione w artykule „Radni, wiatraki i prawo”.

Cenna inicjatywy Radnych
Grupa Radnych wyszła z inicjatywą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Zimnodół. Koncepcja zmiany planu przedstawiona przez Radnych zakłada uwolnienie nowych terenów budowlanych w miejscowości Zimnodół oraz usunięcie terenów pod energetykę wiatrową znajdujących się zbyt blisko zabudowań położonych w miejscowościach Zimnodół, Zawada, Osiek i Zederman. Inicjatywa jest bardzo cenna, ponieważ ma na celu rozwiązanie jednego z najważniejszych problemów nurtujących lokalną społeczność. Różnica zdań dotycząca procedury zmiany planu pomiędzy Radnymi popierającymi projekt wycofania terenów pod energetykę wiatrową nie jest niczym negatywnym. Ważny jest cel, który im przyświeca. Kluczowe jest, że chcą rozwiązać istotny problem. Jeżeli prawnicy w kwestii procedury zmiany planu nie są zgodni, czy zatem Radni muszą być jednomyślni? Jesteśmy ogromnie wdzięczni Radnym, którzy podjęli ten bardzo ważny dla nas temat.

Opinia Radcy Prawnego Urzędu
Chcemy jednoznacznie wyjaśnić, iż negatywna opinia Radcy Prawnego Urzędu w Olkuszu dotycząca przedstawionego projektu uchwały była znana Radnym przed rozpoczęciem posiedzenia komisji rozwoju Rady Miejskiej. Pomimo tej negatywnej opinii Radni uwzględniając istotność tematu i ważny interes społeczny zdecydowali się włączyć ten punkt do porządku posiedzenia komisji rozwoju. Miało to na celu przedyskutowanie projektu uchwały na forum komisji i zapoznanie się z opinią Mecenasa Marcina Przychodzkiego reprezentującego Stowarzyszenie Stop Wiatrakom w Zimnodole, który przybył specjalnie na to posiedzenie z Warszawy.

Czy inwestor może domagać się odszkodowania?
Mecenas Marcin Przychodzki podkreślił, że inwestor na obecnym etapie nie może ubiegać się o żadne odszkodowanie. Argumenty o wysokim odszkodowaniu dla inwestora są w opinii mieszkańców celowo podsycane, aby nie przeprowadzać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo Mecenas Marcin Przychodzki wyraził pogląd, iż prawdopodobieństwo powstania tej farmy wiatrowej jest równe zeru.

Wnioski mieszkańców o odszkodowania z tytułu utraty wartości nieruchomości
W trakcie posiedzenia komisji Pan Radny Ryszard Ryza przedstawił informację, iż do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu wpłynęło kilkaset wniosków od mieszkańców Zimnodołu, Zawady, Osieka i Zedermana o odszkodowania z tytułu utraty wartości nieruchomości w związku z tym, iż w 2010 roku w planie zagospodarowania przestrzennego umieszczone zostały tereny pod energetykę wiatrową. Wnioski opiewają na kwotę przynajmniej kilkudziesięciu milionów złotych. Dlaczego tego typu wnioski są jeszcze obecnie składane? Pragniemy wyjaśnić, że zgodnie z artykułem 37 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym roszczenia można zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.

Czy w Zimnodole już powiększono tereny budowlane?
W Zimnodole w trakcie uchwalonej w 2010 roku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie było kilkukrotnego (!) zwiększenia terenów budowlanych. Zapisy o nowych terenach budowlanych pozostały na etapie studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w 2009 roku. Jednym z punktów przedstawionego przez Radnych projektu uchwały było uwolnienie nowych terenów budowlanych i umożliwienie rozwoju miejscowości Zimnodół.

Czy miało miejsce zwiększenie odległości terenów pod energetykę wiatrową od zabudowań?
W Zimnodole nie miało miejsca oddalenie terenów pod energetykę wiatrową od zabudowań. Mieszkańcy i radni nie pozwolili natomiast na powiększenie terenów pod inwestycje wiatrakowe, gdy Pan Paweł Piasny składał odpowiednie wnioski i próbował utworzyć nowe lub rozszerzyć istniejące tereny pod energetykę wiatrową. Przypominamy, że w 2011 roku Pan Paweł Piasny podjął próbę utworzenia nowych terenów pod energetykę wiatrową po stronie północnej miejscowości Zimnodół. W 2012 roku podjął kolejną próbę powiększenia terenów pod inwestycje wiatrakowe tym razem po stronie południowej tej miejscowości.
W jednej kwestii jesteśmy zgodni z poglądem przedstawionym na posiedzeniu komisji przez Pana Radnego Janusza Dudkiewicza. Wierzymy podobnie jak on, że farma wiatrowa na tym terenie nie powstanie.

Efekty posiedzenia komisji rozwoju
Wymiernym efektem posiedzenia komisji rozwoju Rady Miejskiej w dniu 16 czerwca 2015 roku jest ustalenie poczynione przez Radnych oraz Burmistrza Romana Piaśnika, iż powołany zostanie zespół, który wypracuje propozycję rozwiązania istniejących problemów związanych z lokowaniem wiatraków zbyt blisko zabudowań położonych w miejscowościach Zimnodół, Zawada, Osiek i Zederman, co blokuje rozwój tych miejscowości oraz brakiem nowych terenów budowlanych w Zimnodole.

Zarząd Stowarzyszenia Stop Wiatrakom w Zimnodole

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aadam
Aadam
8 lat temu
Aadam
Aadam
8 lat temu

Komu wierzyć ??? inwestorowi czy praktykom i naukowcom niezależnym. — http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2253,article,5032

Aadam
Aadam
8 lat temu

SYNDROM TURBIN WIATROWYCH: – farma-wiatrowa.info
http://www.farma-wiatrowa.info/…/SYNDROM-TURBIN-WIATROWYCH.do...
SYNDROM TURBIN WIATROWYCH: Hałas, migotanie cienia a zdrowie. Tłumaczenie artykułu Pani Niny Pierpont. 1 Sierpnia 2006. Niniejszy artykuł jest … Coś można dodać lub zwątpić?, na pewno nie. 2/.http://www.farma-wiatrowa.info/wplyw-elektrowni-wiatrowych.htm

fobia wiatrakowa
fobia wiatrakowa
9 lat temu

[quote name=”kataka”]świst wiatraków 24godz./ dobę, przez 30 lat, marne 40 -50 decybeli ? Kto to wytrzyma? samochód jest bardziej uciążliwy, jednak ten hałas szybko mija, zamiast ptaków będzie tylko słychać miarowe buczenie, na zmianę z piskiem -dzień i noc w promieniu paru km.[/quote]

40 decybeli? to jak bzykanie muchy…z bliska ledwo słyszalne…a z odległosci 1300 metrow i do tego w nocy gdy sie zamyka okna nic nie bedzie slychać 😆 No chyba ze z zazdrości gul skacze i nie da zasnąć bo inni maja a jo ni mom 😀

kataka
kataka
9 lat temu

świst wiatraków 24godz./ dobę, przez 30 lat, marne 40 -50 decybeli ? Kto to wytrzyma? samochód jest bardziej uciążliwy, jednak ten hałas szybko mija, zamiast ptaków będzie tylko słychać miarowe buczenie, na zmianę z piskiem -dzień i noc w promieniu paru km.

baca
baca
9 lat temu

[quote name=”olkuszek”]A może by tak, Pan Burmistrz pomyślał aby ogłosić przetarg na obsługę prawną Urzędu. Może by trochę świeżości powiało…[/quote]

a daj spokój świeżością to już powiało jak wsadził swoich kolesi jednego do TBS co nam dynda a drugiego do wodociągów gdzie mu utworzył nowy dział (Ministerstwo dziwnych Kroków jak u Monty Pythona) co poczujemy na jesień w kieszeniach przy podwyżkach cen zamiast z u siebie w zapiekankach. Dał radę jako starosta dałby i radę posypywać zapiekanki serem.Chyba, że nie oszczędny.

baca
baca
9 lat temu

[quote name=”fobia wiatrakowa”][quote name=”katka”

100 razy głośniejsze dźwięki niż wiatrak z 1300 metrów wydaje silnik Diesla przejeżdżającej 2 metry obok drogą ciężarówki….a z jej rury wydechowej wydobywa się chmura spalin które wdychamy idąc chodnikiem 😆 To 100 razy bardziej szkodliwe dla zdrowia niż wiatrak, a tych samochodów są miliony …więcej niż wiatraków.jednak nikt z tego powodu nie robi afery i nie zakazuje budowy dróg i sprzedaży samochodów 😆 😀 😀 😀 😀
Buuuhauuuuuuuhahahhahahahaha 🙂 😀 😀 :D[/quote]

wsioku nie śpij z dieslem to ci nie będzie szkodził

baca
baca
9 lat temu

Dlaczego nie zgadzacie się na wiatraki przecież to tak miło jak taki wiatrak robi sąsiadom bbbziummmm, bbbziummm, bbbziummm dniami i nocami a piasno-orkiszowym biznesmenom dzyń dzyń dzyń do kieszeni.

fobia wiatrakowa
fobia wiatrakowa
9 lat temu

[quote name=”katka”]Zysk kilku osób nie może odbywać się kosztem kilku tysięcy ludzi.Spadek wartości działek w Osieku, Zawadzie i Zimnodole, Zedermanie jest najmniejszym problemem/ średnio 30-40 proc na terenie gminy/. Wiatrak ustawiony 900 m -1300 m od zabudowań wpłynie negatywnie na zdrowie ludzi. Odległość min. to 2 km, a wg niektórych naukowców 5 km./ proszę zapoznać się na temat infradźwięków i ogólnie problemem hałasu jaki wywołują wiatraki /.Wiatraki mogą też wpłynąć negatywnie na zdrowie mieszkańców Olkusza.
Jest czas na opamiętanie.[/quote]

100 razy głośniejsze dźwięki niż wiatrak z 1300 metrów wydaje silnik Diesla przejeżdżającej 2 metry obok drogą ciężarówki….a z jej rury wydechowej wydobywa się chmura spalin które wdychamy idąc chodnikiem 😆 To 100 razy bardziej szkodliwe dla zdrowia niż wiatrak, a tych samochodów są miliony …więcej niż wiatraków.jednak nikt z tego powodu nie robi afery i nie zakazuje budowy dróg i sprzedaży samochodów 😆 😀 😀 😀 😀
Buuuhauuuuuuuhahahhahahahaha 🙂 😀 😀 😀

olkuszek
olkuszek
9 lat temu

A może by tak, Pan Burmistrz pomyślał aby ogłosić przetarg na obsługę prawną Urzędu. Może by trochę świeżości powiało…

katka
katka
9 lat temu

Zysk kilku osób nie może odbywać się kosztem kilku tysięcy ludzi.Spadek wartości działek w Osieku, Zawadzie i Zimnodole, Zedermanie jest najmniejszym problemem/ średnio 30-40 proc na terenie gminy/. Wiatrak ustawiony 900 m -1300 m od zabudowań wpłynie negatywnie na zdrowie ludzi. Odległość min. to 2 km, a wg niektórych naukowców 5 km./ proszę zapoznać się na temat infradźwięków i ogólnie problemem hałasu jaki wywołują wiatraki /.Wiatraki mogą też wpłynąć negatywnie na zdrowie mieszkańców Olkusza.
Jest czas na opamiętanie.

y6e32hde8y
y6e32hde8y
9 lat temu

Ośmiu radnych chce zmienić antyspołeczny obecny stan i chwała im za to.

Oskar
Oskar
9 lat temu

Musiałem gościu rozmawia z kimś z ………… Bo tylko oni mogą mieć takie mniemanie o sobie i poglądach innych mieszkańców Zimnodołu. 😆

tom
tom
9 lat temu

Po rozmowie ze znajomymi z Zimnodołu, uświadomili mnie dlaczego ludzie nie chcą wiatraków. W sumie to nawet oni by je chcieli, jeśli dostaną odszkodowania. Każdy z nich wie, jak działa wiatrak i w jakiej odległości jest od domu. Jeżeli można mieć za nic pieniądze, to czemu nie walczyć o to. Natomiast część osób zazdrości, że ktoś będzie miał z tego korzyści i trzeba utrudniać mu bo czemu on ma mieć a inni nie? Ja swojego zdania na ten temat nie wyrażam, tylko przedstawiam opinię jednej z rodzin z w/w miejscowości, jak to jest w rzeczywistości.