e mail

Szanowni Państwo,
z niepokojem dowiedziałyśmy się o planach połączenia galerii BWA z MOK w Olkuszu. Ponieważ decyzja ta wydaje nam się zaskakująca i niezrozumiała, zwracamy się z prośbą do Burmistrza i Radnych o ponowne jej przemyślenie, a być może rozwianie naszych wątpliwości, które się przy tej okazji pojawiają.

Mamy wrażenie, że zachodzi tu niezrozumienie społecznych funkcji obu placówek, których połączenie nie może być motywowane jedynie względami ekonomicznymi (które oczywiście są istotne, ale nie mogą być jedyną przesłanką ku ich połączeniu). Po pierwsze MOK pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną i popularyzatorską, służąc jednocześnie jako miejsce rozwoju i integracji, skierowane na pierwszym miejscu do dzieci. Czy podobną funkcję pełni BWA? Odpowiedź brzmi: nie. Oczywiście, być może program galerii powinien być uzupełniony o szerszą ofertę edukacyjną, ale główne zadanie galerii BWA, jak je rozumiemy, to przede wszystkim prezentacja sztuki i krytyczny namysł nad nią. Poprzez wystawy BWA buduje, być może niedostatecznie docenianą do tej pory, politykę kulturalną miasta Olkusza. BWA to także sieć galerii w Polsce, świadcząca o prestiżu miasta w dziedzinie kultury, a także poza jego granicami. Mamy spore wątpliwości, czy włączenie galerii BWA w struktury MOK przyczyni się do zwiększenia różnorodności oferty galerii; bardziej prawdopodobne jest jednak, że artyści, słysząc, że ich prace mają być wystawiane w domu kultury, będą odmawiali wzięcia udziału w zaplanowanych przedsięwzięciach.

Apelujemy o nieredukowanie oferty kulturalnej miasta Olkusza i docenienie jej różnorodności. Bogata oferta BWA ma służyć przede wszystkim mieszkańcom Olkusza, ale też trzeba o niej myśleć szerzej: skierowana jest także do odbiorców sztuki poza Olkuszem i jako taka ma przyciągać do miasta miłośników i koneserów sztuki spoza jego granic, dlatego należy ją pielęgnować, doceniać jej historię i umożliwiać jej dalszy rozwój.

Z poważaniem,

dr Anna Taszycka, Bożena Jagiełło-Taszycka

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
3 lat temu

A toś mi wytłumaczył, dziękuję serdecznie. Bo ja myślałem, że jak kolega przyjedzie do kolegi , ten zaprosi paru znajomych, tamten siądzie na stołku i przeczyta wiersz – to na taką wysoką sztukę do DK po prostu nikt by nie przyszedł 🙂 A tu widzę o rangę chodzi , gwiazdki na szyldzie i metkę na butach ? No jak tak to od dzisiaj będę demonstrował żarliwie za BWA !!! 😆

Damian W
Damian W
3 lat temu

Dogi theon Piłkarze mają swoją ekstraklasę i 2 ligę, hotele mają gwiazdki, restauracje gwiazdki Michelin, galerie renomę a artyści „ego”. Każdy jakoś na to zapracował i zasłużył i nie ma w tym nic złego i niezwyczajnego. Nawet odzież, obuwie i inne produkty mają bardziej i mniej cenione marki. Był taki pomysł żeby wszyscy i wszystko było „równe” ale się nie sprawdził (chociaż w Korei Północnej jeszcze się trzyma) 😆

theon
theon
3 lat temu

Ciekawe który to artysta z występujących przez ostatnie lata w BWA ma takie ego że występ w domu kultury by mu uwłaczał ?