e mail

Problem, który pragnę poruszyć na łamach Waszego poczytnego pisma, tylko pozornie wydaje się błahy. Oto istotne i niezbędne informacje, które przybliżą zaistniałą sytuację. Od kilku lat osiedlowy klub „Kubuś”, działający z powodzeniem i uznaniem mieszkańców osiedla „Słowiki” w Olkuszu, organizuje również. dla seniorów wyjazdy na basen kryty, które dotychczas były refundowane, a więc nie obciążały zbytnio kieszeni mniej zamożnych emerytów i rencistów.

Ta forma aktywności fizycznej adresowana do takiej szczególnej grupy ludzi cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem i aprobatą. Obecnie taką możliwość nieodpłatnego korzystania z krytego basenu w dotychczasowej formie wystawiono na swoistą licytację poprzez głosowanie tego celu, w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Gdy naprzeciw siebie stają różne ambitne i pożyteczne cele zawsze wygrają te, które zgromadzą liczniejsze grono zwolenników, takie chociażby jak potrzeby dzieci i młodzieży i podobnie stało się z jakże ważkim, a może nawet najważniejszym dla seniorów projektem. Jak należało się spodziewać potrzeby seniorów przegrały z aspiracjami innych grup społecznych, których mobilizacja i reprezentacja daje liczebną przewagę nad szczupłą z natury rzeczy grupą seniorów. Wiek, ograniczenia zdrowotne, ale również nie ten animusz i energia, które wyzwalają zaangażowanie społeczne stają się trudną do pokonania barierą, dla seniorów.

Niestety od Nowego Roku, aby korzystać z krytej pływalni wraz z dojazdem seniorzy muszą ponosić wydatek około 11 zł za jeden wyjazd, co przy jednym wyjeździe tygodniowo, daje około 44 zł, a przy dwóch osobach w rodzinie, które chciałyby z tego skorzystać, to już niebagatelny wydatek około 90 zł. miesięcznie. Wywołało to niezadowolenie i rozgoryczenie około 25 osób, dotychczas korzystających z tego dobrodziejstwa. A tak, nie zawaham się podkreślić,że dobrodziejstwa.

Jakże ważną prozdrowotna rolę pełni rehabilitacja na basenie pod okiem trenera, jak to ma miejsce w naszym przypadku. Trudno już wyobrazić sobie jakąkolwiek rehabilitację, która mogłaby odbywać się bez ćwiczeń w basenie. Już samo pływanie ma ogromny Wpływ na kondycję zdrowotną człowieka, a seniorzy chcą być zdrowi i sprawni i to doceniają.

Tu muszę uwypuklić, że korzystanie z pływalni, to nie tylko frajda i miły relaks, lecz rehabilitacja i tak należałoby z całą powagą to traktować. To niezbędny element troski o zdrowie obywateli w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co odgrywa dużą rolę dla seniorów, aby w przyszłości uniknąć kosztów leczenia obciążających całe społeczeństwo.

Uważam za konieczne uwzględnienie w wydatkach budżetu samorządowego takiej potrzeby, a nie odepchnięcie jej na dalszy plan, a raczej w nicość w ramach Budżetu Obywatelskiego. Rehabilitacji nie można poddawać pod głosowanie, lecz należy ją uwzględniać w budżecie i o niej pamiętać. W przeciwnym razie sprowadza się to do sytuacji gdy: dwa wilki i jedna owca głosują nad tym, co zjeść na obiad.

Poddaję to pod rozwagę władz samorządowych pięknego miasta Olkusza. a może i nie tylko?

Bronisław Wolitek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze