sport szachy

Tradycyjnie pod koniec października każdego roku w Hotelu Europejskim w Krakowie odbywa się Turniej o Wieżę Wolności, będący jednocześnie Indywidualnymi Mistrzostwami Małopolski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Mistrzostwa te rozgrywane są w ciągu dwóch dni, w sobotę i niedzielę: pierwszego dnia odbywają się one w szachach szybkich (9 rund z czasem 15 minut dla zawodnika na partię), drugiego w szachach błyskawicznych (11 rund z czasem 5 minut na partię dla zawodnika). W bieżącym roku Mistrzostwa te odbywały się w dniach 25- 26 października.

Zawodnicy zrzeszeni w UKS „Czarny Koń” Olkusz corocznie biorą udział w tych Mistrzostwach, regularnie zajmując w nich wysokie miejsca. Nie inaczej było i w tym roku. W obydwu tegorocznych turniejach UKS „Czarny Koń” reprezentowało 4 zawodników: Barbara Goraj, Bartłomiej Turski, Tomasz Bąchór i Dominik Kurek. Nasi zawodnicy zdobyli w ciągu dwóch dni łącznie 6 medali, z czego 4 złote 1 srebrny i 1 brązowy.

W kategorii dziewcząt do lat 10 bezkonkurencyjna była Barbara Goraj, która zdobyła dwa złote medale zwyciężając zarówno w sobotę w szachach szybkich, jak i w niedzielę w szachach błyskawicznych. Tym samym Basia obroniła zdobyte rok wcześniej tytuły Mistrzyni Małopolski w szachach szybkich i w szachach błyskawicznych. Dodatkowo Basia zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji łącznej prowadzonej przez organizatorów dla obydwu tych turniejów (ustalanej według sumy punktów uzyskanych w obydwu turniejach).

W kategorii chłopców do lat 10 olkuski klub reprezentowali Tomasz Bąchór i Bartłomiej Turski. W sobotę w turnieju szachów szybkich złoty medal zdobył Tomek, a Bartek zdobył medal brązowy zajmując trzecie miejsce. Z kolei w niedzielę w szachach błyskawicznych Bartek zajął 1 miejsce i zdobył medal złoty, a Tomek był piąty. Bartek powtórzył tym samym swój zeszłoroczny wynik z tym, że w ubiegłym roku zdobył złoty medal w szachach szybkich i brązowy w błyskawicznych. W klasyfikacji łącznej obydwaj nasi zawodnicy uplasowali się na podium. Tomek zajął drugie miejsce, a Bartek był trzeci.

Kolejny z naszych reprezentantów Dominik Kurek startował w Mistrzostwach w kategorii chłopców do lat 12. Pierwszego dnia w szachach szybkich Dominik (brązowy medalista w szachach błyskawicznych z zeszłego roku) zdobył srebrny medal zajmując 2 miejsce, a w niedzielę w szachach błyskawicznych był piąty. W klasyfikacji łącznej Dominik zajął drugie miejsce.

Oprócz Turnieju o Wieżę Wolności- Mistrzostw Małopolski Juniorów odbył się również dwudniowy Turniej o Wieżę Wolności w szachach szybkich w kategorii OPEN (9 rund z czasem 30 minut na partię dla zawodnika). W turnieju tym wziął udział kolejny z naszych zawodników, Mateusz Lis, który zajął piąte miejsce (jednocześnie będąc najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii, ustalanej według rankingu FIDE).