czarny kon mistrzostwa malopolski 2015

Corocznie pod koniec października w Hotelu Europejskim w Krakowie odbywa się Turniej o Wieżę Wolności, będący jednocześnie Indywidualnymi Mistrzostwami Małopolski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Mistrzostwa te rozgrywane są w ciągu dwóch dni, w sobotę i niedzielę. W bieżącym roku Mistrzostwa te odbywały się w dniach 24-25 października. W tym roku w sobotę odbyły się mistrzostwa w szachach błyskawicznych, a w niedzielę w szachach szybkich.

Zawodnicy zrzeszeni w UKS „Czarny Koń” Olkusz każdego roku biorą udział w tych Mistrzostwach, regularnie zajmując w nich wysokie miejsca. W tym roku w Mistrzostwach Małopolski UKS „Czarny Koń” reprezentowało 4 zawodników: Barbara Goraj, Bartłomiej Goraj, Bartłomiej Turski i Dominik Kurek. Nasi zawodnicy zdobyli w ciągu dwóch dni łącznie 5 medali, z czego 4 złote i 1 srebrny.

W kategorii dziewcząt do lat 10 Basia Goraj zdobyła dwa złote medale, zwyciężając zarówno w sobotę w szachach błyskawicznych, jak i w niedzielę w szachach szybkich. Tym samym Basia ustanowiła swoisty rekord. Nie tylko obroniła zdobyte rok wcześniej tytuły Mistrzyni Małopolski w szachach szybkich i w szachach błyskawicznych, ale również zdobyła Mistrzostwo Małopolski trzy razy z rzędu tak w szachach szybkich, jak i w szachach błyskawicznych. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że Basia startuje na tych mistrzostwach dopiero trzeci rok, tak więc każdy ze startów Basi przyniósł jej złoty medal. Sześć złotych medali z rzędu w sześciu startach w mistrzostwach województwa to wynik, który na pewno niełatwo powtórzyć, a przecież Basia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

W kategorii chłopców do lat 10 olkuski klub reprezentował Bartłomiej Turski, który wziął udział w Mistrzostwach w szachach szybkich. W niedzielę Bartek nie zawiódł oczekiwań i zdobył złoty medal.

W kategorii chłopców do lat 12 startował kolejny z naszych reprezentantów, Dominik Kurek. Pierwszego dnia w szachach błyskawicznych Dominik zdobył srebrny medal, a w niedzielę w szachach szybkich zdobył złoto.

Najmłodszy z naszych zawodników, Bartłomiej Goraj, startował w kategorii chłopców do lat 8. Chociaż Bartek był debiutantem na zawodach rangi mistrzostw województwa, to i tak osiągnął bardzo dobry wynik. W mistrzostwach w szachach błyskawicznych był jedenasty, a w mistrzostwach w szachach szybkich piąty.